Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

Karadeniz’in En Büyük Topraksız Çilek Bahçesinde Hasat Etkinliği

Samsun’da Karadeniz Bölgesindeki en büyük açık arazide topraksız tarımla çilek üretimi yapılan Atakum ilçemiz Yeşildere Vadisinde bulunan 2 üreticimizin 10 dekar bahçesindeki katlı sistemde 200.000 adet çilek fidesi bulunmakta olup bu 10 dekar alan açıkta 40 dekar alana denk gelmektedir.

Karadeniz’in En Büyük Topraksız Çilek Bahçesinde Hasat Etkinliği
Karadeniz’in En Büyük Topraksız Çilek Bahçesinde Hasat Etkinliği BafraHaber

Konu ile ilgili bir açıklama yapan ve etkinlikte hazır bulunan İl Müdürümüz İbrahim SAĞLAM: “Bir dönüm araziye normal şartlarda 4 bin çilek fidesi dikildiği halde katlı sistemde topraksız ortamda aynı birim alana 20.000 adet fide dikimi gerçekleştirilmektedir. Biz bu şekilde 4 dekar alanda üretilen çilek verimini 1 dekar alana sığdırmış bulunmaktayız.

Yerden yüksek yetiştirme yerlerinde yapılan bu yetiştiricilikte bitkilerin besin ve su ihtiyacı otomatik olarak ayarlanıyor. Bu yetiştiricilikte çilek için büyük problem olan toprak kaynaklı hastalıkların olmaması, hasadın kolay yapılması,  işçilikten tasarruf sağlanması,4 kat daha fazla üretim ve verim elde edilmesi gibi nedenlerle topraksız yetiştiricilik ilimizde artmaktadır.İlimizde önümüzdeki yıllarda bu yetiştirme sisteminin giderek artacağını öngörüyoruz. 

Topraklı alanda yıllık dekara 2,5 ton çilek verimi alınırken, topraksız üretimde bu miktar 4 kat daha artarak 10 tonu bulmakta olup bu da birim alandan 4 kat daha fazla kazanç demektir. Burada üretimi yapılan çilek 10 ile 12 lira arasında satışa sunuluyor ve pazarda rağbet görüyor. Öyle ki bu alanda üretilen çileğin kalitesinden dolayı üreticilerimiz talebi karşılamıyor.” şeklinde konuştu.

Topraksız hidrokültür yöntemiyle çiftçilerin yüksek verimlilikte çilek üretebileceğine işaret eden İl Müdürümüz SAĞLAM:"Burada toprak yerine hindistan cevizi kabuğundan elde edilen kokopit malzemesi kullanıyoruz. Bitkinin tüm besin maddesini suyla kendisine veriyoruz. Bu üretim alanı Karadeniz Bölgesi'nde örnek teşkil etmekte ve bu işletmeyi tüm üreticilerimize göstererek ve bu şekilde üretimi yapmalarını öneriyoruz.” dedi.

Çiftçinin yaptığı yatırımı 1 yıl gibi kısa sürede geri aldığını ve kara geçtiğini söyleyen SAĞLAM, 2020 yılı Sonbahar döneminde Bakanlığımızın yüzde 50 hibe desteği ile topraksız çilek alanınıdesteklerle daha da büyüteceklerini ifade ederek; “Tüm üreticilerimizi birim alandan daha karlı üretim teknikleri olan topraksız çilek, su kültüründe marul ve benzer üretim teknikleri ile bu alanlardaki desteklerimizden faydalanmaya davet ediyoruz.” dedi.

 

 

90c49ux52owygm3bmrt.jpg

 

61o8byvplv7fxxe941k7.jpg

 

bbn9mx8phgp08s3mmkl.jpg

 

t4r9hk4uwqwxsnoy5ai.jpg

 

bbn9mx8phgp08s3mmkl.jpg

t4r9hk4uwqwxsnoy5ai.jpg

 

wceoaah6c9bgd0v4b96.jpg

 

 

2zodp5mgxbe3io3gmjp.jpg

 

wqup9kagrqwpndjpta8.jpg

 

uvu8dpvyjo9jv2ot90.jpg

 

utnp5kam2ywrug33gv7d.jpg

ttctbgs1e5bjmpaww9.jpg

zstd8er5sax6gr8i9r8.jpg

aw3z49n1s4eek8xoj4gw.jpg

TOPRAKSIZ ÇİLEK BAHÇESİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500