Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

BABFRA BELEDİYESİ BU KEZ DE BEDESTEN İÇİN DÜĞMEYE BASTI.

Ekonomik ömrünü tamamlayan Asri mezarlık bünyesindeki Gasilhaneyi yıkarak aynı alanda yeni ve modern bir Gasilhane yapımına başlayan Bafra Belediyesi, şimdi de oldukça uzun bir süredir hizmet alamayan tarihi Bedestende çok yönlü çalışma için düğmeye bastı.

BABFRA BELEDİYESİ BU KEZ DE BEDESTEN İÇİN DÜĞMEYE BASTI.
BABFRA BELEDİYESİ BU KEZ DE BEDESTEN İÇİN DÜĞMEYE BASTI. BafraHaber

Tarihi Bedestende 600 m2 alanda zemin çalışması gerçekleştirecek olan, söz konusu çalışmada eski eserlerin restorasyonunda tercih edilen bazalt taşı kullanılacak.

Bafra Belediyesi, yetkili birimlerle görüşme ve istişareleri gerçekleştirerek başlattığı çalışmada bedestende doğalgaz, kanalizasyon gibi tüm alt yapı çalışmalarını tamamladıktan sonra zemine bazalt taşı döşeme işlemine geçecek.

İlçenin tarihsel miraslardan birisi olan ve ilçe için büyük öneme sahip Bedesten Çarşısı'nda Bafra Belediyesi tarafından yapılan çalışmalar, yine doğal dokusuna uygun ışıklandırma ile son bulacak.

Hacınabi Mahallesi Tekel Caddesi üzerindeki, Bedesten Çarşısı'nda gerçekleştirilecek çalışmalar ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, "Çalışmalar uzun süredir devam ediyor. Bedesten ile ilgili daha önce bir çalışma yapmıştık. Zeminini tarihi dokusuna uygun bir şekilde değiştirmek istiyoruz. Alt yapıyla ilgili çok ciddi sıkıntılarının olduğunu beyan eden esnaflarımıza verdiğimiz sözü yerine getireceğiz. Alandabazalt taşı kullanacağız. Çalışmamız Bedesten'in tarihi dokusuna sadık kalınarak gerçekleşecek. Bu alanla ilgili SASKİ ile de görüşmelerimizi tamamladık. Alt yapısını tamamen elden geçireceğiz. Alanın yağmur ve kanalizasyon planını birbirinden ayıracağız. Tarihi mirasımıza sahip çıkacağız. Sonuç olarak uzun yıllardır hizmet almayan böylesi bir tarihi mirasımıza sahip çıkmak, esnaflarımızın çalışma alanlarını daha estetik ve sağlıklı hale getirmek istiyoruz" dedi.

17. yy. sonlarında inşa edildiği tahmin edilen Bedesten ’de uzun yılların ardından yapılacak çalışma başta bedesten esnafı olmak üzere tüm şehirde takdirle karşılanıyor.

xgml302tg8g397org799.jpg

wm95sap7akyapeng1n78.jpg

laz1ayctlz9o75k0twn.jpg

2xm5dlsqatefq9lwtlos.jpg

 

czz3504ww6bzxho6sfs.jpg

vr5id4koc1qrxoku8zqb.jpg

f93rzdybwoukpbuxf0m4.jpg

o2ljtuhx9gmb39an1dbr.jpg

a76uwudgu5kumj0m55dc.jpg

 

i6ts0t8jrjhzapv4lh.jpg

d6awj27v0dyagymqg0p3.jpg

 

BAFRA BEDESTEN
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500