Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

EGE ADALARININ SİLÂHLANDIRILMASI VE İŞGALİ

“Türkiye’nin en kısa süre içinde Yunanistan’ın Ege’de yarattığı oldubittilere son verilmesi için, diplomatik seçenekler sonuna kadar kullanılmakla birlikte; −Ege’de Yunanistan’ın karasularını 12 mile çıkarma olasılığına karşı TBMM tarafından kabul edilen 8.6.1995 tarihli bildiride belirtildiği gibi− ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine askerî bakımdan gerekli görülecek olanlar dahil olmak üzere tüm yetkilerin verilmesi’ kararında olduğu gibi açık ve kesin bir tutum ortaya koyması gerekir. Söz konusu olan, vatan savunmasıdır.”

EGE ADALARININ SİLÂHLANDIRILMASI VE İŞGALİ
EGE ADALARININ SİLÂHLANDIRILMASI VE İŞGALİ BafraHaber

Millî Savunma Bakanı Hulûsi Akar’ın 3 Eylül 2020 günü Eskişehir Hava Harekât Merkezi’nde personele hitaben yaptığı konuşmadaki “Yunanistan, Lozan Antlaşması’na aykırı olarak 16 adayı silâhlandırdı. Bundan sonra böyle bir şey yapamazsınız. Tüm bu ihlâllere rağmen Türkiye yine de diyalog diyor.” sözleri üzerine eski Devlet, Millî Savunma ve Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, yazılı bir açıklama yaptı:
 “Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlanmasından sonra Türkiye Devletinin bağımsız varlığının tanınmasının uluslararası belgesi olan 1923 Lozan Barış Antlaş-ması ve II. Dünya Savaşı’ndan sonra imzalanan, fakat Türkiye’nin taraf olmadığı 1947 Paris Anlaşması uyarınca Yunanistan’ın Limni, Semadirek ve Doğu Ege adaları (Midilli, Sakız, Sisam, Nikarya) ile 12 Ada (Stompalya, Rodos, Kalki, Skarpanto, Kasas, Piskopis, Misiros, Kalimnos, Leros, Patmos, Lipsos, Sömbeki, İstanköy), bunlarla bağlantısı olan adalar ve Meis’te kolluk kuvvetleri dışında silâhlı kuvvet bulundurmaması ve tahkimat yapmaması gerekmektedir. Ancak Yunanistan, anılan  adalar kendisine bırakılırken konulan bu koşula uymamaktadır. Oysa bu koşul, Ege denizinde adalardan Türkiye’ye bir tehdit gelmemesi, Ege’de barışın korunması için konmuş bir jeostratejik denge koşuludur.  Millî Savunma Bakanı Akar’ın ‘Bundan sonra böyle bir şey yapamazsınız.’ sözü, şimdiye kadarki uygulamayı, dolayısıyla onun devamını kabul anlamına gelebilecek bir ifadedir. 
Kaldı ki Yunanistan, sadece sözü edilen adaların silâhlandırılması ile yetinmemiş; 2004 yılında Ege denizinde bulunan, Lozan Barış Antlaşması’na göre kıyıdan itibaren 3 mil içerisinde oldukları ve haklarında başka bir hüküm konmadığı için Türkiye’ye ait olan,  Aydın ili sınırları içinde bulunan 17 ada ve 1 kayalığı işgal etmiştir. AKP iktidarı,  bu duruma seyirci kalmıştır. Oysa 1996’da Kardak krizinde Başbakan Tansu Çiller başkanlığındaki DYP-CHP Koalisyon Hükümeti, sonuç alan kararlı bir tutum izlemişti. 
Türkiye’nin en kısa süre içinde Yunanistan’ın Ege’de yarattığı oldubittilere son verilmesi için,  diplomatik seçenekler sonuna kadar kullanılmakla birlikte;  −Ege’de Yunanistan’ın karasularını 12 mile çıkarma olasılığına karşı TBMM tarafından kabul edilen 8.6.1995 tarihli bildiride belirtildiği gibi− ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine askerî bakımdan gerekli görülecek  olanlar dahil olmak üzere tüm yetkilerin verilmesi’   kararında olduğu gibi açık ve kesin  bir tutum ortaya koyması gerekir. Söz konusu olan, vatan savunmasıdır. Kayalık da olsa, ülke  toprağının en küçük parçasını bile korumak durumundayız.”  

 

HİKMET SAMİ TÜRK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500