Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesi

Samsun İl ve İlçelerinde küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla uygulanacak olan Köyümde Yaşamak İçin Bir SÜRÜ Nedenim Var Projesi kapsamında Valiliğimiz ile Ziraat Bankası arasında 23.09.2020 tarihinde protokol imzalanmıştır. Proje kapsamında Samsun İli ve İlçelerinde Karakaya, Bafra ve Sakız ırkı koyun varlığının artırılması ve bu konuda faaliyet gösteren üreticilerin sürülerinin büyütülmesi amacıyla adı geçen kurumlar arasında işbirliği öngören Proje; Samsun Valiliği koordinasyonunda, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Ziraat Bankası işbirliği ile yürütülecektir.

Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesi
Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesi Admin

Samsun Valisi Dr. Zülkif DAĞLI konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamasında: “Projeyle İlimizdeki küçükbaş hayvancılık yapan işletmelerin ölçeklerinin büyütülmesi, küçükbaş hayvan varlığının arttırılması, atıl işletme kapasitelerinin üretime kazandırılması, İlimizdeki yerel koyun ırklarının sayısının arttırılarak bölgesel kalkınmanın sağlanması ve en nihayet yerel koyun yetiştiriciliği ile kırmızı et açığının kapatılması hedeflenmektedir. Proje sayesinde İlimizdeki anaç koyun varlığımızın 400.000 baş artırılması hedefler arasındadır. Karakaya, Bafra ve Sakız ırkı anaç hayvanlardan oluşan Proje küçükbaş hayvancılık yapan işletmelere finansal destek sağlamakla beraber, dişi hayvanların kesimini önleyerek anaç hayvan varlığımızın artırılmasını amaçlamaktadır. Bu çerçevede İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri’nce kontrol ve eğitim desteği de verilecektir.
 Samsun Valiliği koordinasyonunda,  İl Tarım ve Orman Müdürlü ile Ziraat Bankası işbirliğinde yürütülecek Proje ile ilk etapta; ilimizde halen koyun yetiştiriciliği yapan, asgari 100 baş koyun için ağıl kapasitesi ve bakım şartları uygun üreticilerle bu üreticilerin damızlık koyun alabileceği işletmeler belirlenecektir. Valiliğimiz, üreticilerin uygun fiyatlarla yem alabilmesi ve kesime göndereceği erkek hayvanları uygun fiyatlarla satabilmesi için de devrede olacaktır. Bu amaçla asgari 3 yem firması ve asgari 3 kesimhane/ kombina belirlenerek firma bilgileri üreticilere duyurulacaktır. Üreticiler ihtiyaç duydukları yemi uygun maliyetle alırken, hayvanlarının kesimlerini de belirlenen firmalarda yapacaklardır. 
Proje kapsamında doğacak erkek hayvanların kesime gönderilerek kırmızı et üretimine katkı sağlanması ve dişi anaç hayvanların ise işletmede sürüde tutularak anaç sürüsünün büyütülmesi hedeflenmektedir. Ziraat Bankası, projeden yararlanacak üreticilere uygun koşullarla 100 000 TL‘ye kadar % 0 faizle kredi ve 100.000 TL‘yi aşan kısım için güncel faiz oranı % 4,5 olarak kredi kullandıracaktır. Bu kapsamda, üreticilerimiz damızlık koyun alımı amacıyla 7 yıla kadar vadeli yatırım kredisi ve yem giderlerinin karşılanması amacıyla da 18 aya kadar vadeli işletme kredisi kullanabilecektir. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500