Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI

Prof. Dr. Türk; “Cumhuriyet Bayramı, Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 10. yıl nutkunda büyük bir coşkuyla söylediği gibi, Türk Milleti için ‘en büyük bayramdır.’ Cumhuriyete sahip çıkan halkımızın bu büyük bayramı aynı coşkuyla kutlaması, hepimizi sevindirecek bir olaydır.”

CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI
CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI Admin

İçişleri Bakanlığı’nın Cumhuriyet Bayramı kutlamaları için Bakan Süleyman Soylu imzasıyla valiliklere gönderdiği genelge dolayısıyla eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, yazılı bir açıklama yaptı: “İçişleri Bakanlığı, koronavirüs salgını gerekçesiyle 81 il valiliğine bir genelge gönderdi. Genelge uyarınca ‘vali/kaymakam tarafından onaylanan tören ve kutlama programı dışında, başkaca bir kurum/kuruluş tarafından program düzenlenmesine  müsaade edilmeyecek’.


Valilik ve kaymakamlıklarca düzenlenecek törenler resmî törenlerdir. Diğer kurum/kuruluşlar ve vatandaşlar tarafından düzenlenecek törenler için vali/kaymakam onayını aramak, Cumhuriyet bayramı kutlamalarını izin sistemine bağlamak demektir. Oysa Anayasa’mızın ‘Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı’ kenar başlıklı
34. maddesine göre; ‘Herkes, önceden izin almadan, silâhsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlemek hakkına sahiptir.’ Aynı maddenin II. fıkrası, bu hakkın ‘ancak millî güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın korunması ve genel ahlâkın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla ve kanunla’ sınırlanabileceğini öngörüyor.


3. maddesinde Anayasa’nın 34. maddesi hükmünü tekrarlayan Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu, yapılacak toplantı ve gösterilerin yer ve güzergâhı, zamanı, şekil ve şartları ile ilgili hükümler getiriyor. Dolayısıyla İçişleri Bakanlığı’nın genelgesini bu hükümler çerçevesinde uygulamak, Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını engellememek gerekir. 


Unutmayalım: Cumhuriyet Bayramı, Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 10. yıl nutkunda büyük bir coşkuyla söylediği gibi, Türk Milleti için ‘en büyük bayramdır.’ Cumhuriyete sahip çıkan halkımızın bu büyük bayramı aynı coşkuyla kutlaması, hepimizi sevindirecek bir olaydır. Tabiî, koronavirüse yakalanmamak için sağlık yönünden gerekli bütün önlemlerin alınması şarttır. Vali ve kaymakamlar, kutlama törenlerini düzenleyenler bu konuda gereken dikkati göstermelidir. Bunun dışında bir yasak söz konusu olamaz.


Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun!”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500