Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

BOYKOT BİZE DE ZARAR VERİR

Prof. Dr. Türk: “Fransız mallarına karşı uygulanacak bir boykot, bir yandan AB ile gümrük birliği, öbür yandan Dünya Ticareti Örgütü üyeliği nedeniyle üstlendiğimiz yükümlülüklere aykırı, ekonomik bakımdan yanlış ve yalnız Fransa’ya değil, bize de zarar verecek niteliktedir.”

BOYKOT BİZE DE ZARAR VERİR
BOYKOT BİZE DE ZARAR VERİR Admin

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macronun bir öğretmenin tarih dersinde Hz. Muhammet hakkında söylediği sözler dolayısıyla bir Müslüman genç tarafından başı kesilerek öldürülmesinden sonra yaptığı konuşmayı İslâm karşıtı olarak değerlendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fransız mallarının satın alınmamasına yönelik boykot çağrısında bulunması konusunda eski Devlet, Millî Savunma ve Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, yazılı bir açıklama yaptı:

Fransa  Cumhurbaşkanı Macron  konuşmasında Türkiyeyi muhatap almadığı hâlde kendisine cevap vermek gereksinmesini duyan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Onun aklî dengesi ile ilgili hakaretamiz cümleler içeren  sözler söylemesi, iki ülke arasındaki ilişkilerin gerginleşmesine yol açtı. Son zamanlarda Suudî Arabistanda Türk mallarının satın alınmaması konusunda açık bir kampanya yürütülmesi karşısında sessiz kalan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransız mallarına yönelik boykot çağrısına gerekçe olarak  Fransada Türk mallarının satın alınmamasına yönelik söylemler olduğunu da sözlerine de ekledi. Fransada böyle bir uygulama olmadığı hâlde; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın boykot çağrısında bulunması, hukukî ve ekonomik açıdan sorun yaratacak niteliktedir.

12 Eylül 1963 günü Ankarada Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu Arasında Bir Ortaklık Yaratan Anlaşma imzalandı. 28. maddesinde Anlaşmanın işleyişi, Topluluğu kuran Antlaşmadan doğan yükümlülüklerin tümünün Türkiye tarafından üstlenilebileceğini gösterdiğinde Sözleşmeci Taraflar Türkiyenin Topluluğa katılması olanağını inceleyeceklerdir.hükmünü içeren, böylece tam üyelik perspektifi de veren bu Anlaşma ile Avrupa Ekonomik Topluluğu, –genişleme sürecinde değişen adlarıyla–  Avrupa Topluluğu (AT) ve Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye  arasında kurulan ilişki, sonraki yıllarda inişli, çıkışlı bir yol izledi.

 6 Mart 1995 tarihinde Brükselde yapılan Ortaklık Konseyi toplantısında AT ve Türkiye  arasında gümrük birliği kurulması kararlaştırıldı. Tam üyelik yolunda bir adım olarak değerlendirilen  ve 1 Ocak 1996 tarihinde yürürlüğe giren gümrük birliğinin en önemli özelliği, tarım ürünleri dışında  malların serbest dolaşımı’ ilkesine  dayanmasıdır. Brüksel toplantısında Yunanistan’ın vetosunun kaldırılmasıyla bu  sonuca varılması,  dönem başkanı Fransa ve diğer AB üyelerinin çabalarıyla olmuştur.

Şimdi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fransız mallarına boykot çağrısında bulunması, gümrük birliğinin temelindeki malların serbest dolaşımı’ ilkesine aykırıdır. Ayrıca böyle bir politika, Türkiyenin AB üyeliği yolunda yeni bir engelin gerekçesi olacak, bu arada gümrük birliğinin güncellenmesini, örneğin tarım ürünlerini kapsayacak şekilde genişletilmesini zorlaştıracaktır.

Öte yandan böyle bir boykot,  Uruguay Round(Uruguay Turu) olarak adlandırılan görüşmeler sonunda 1  Ocak 1995te  kurulan, Türkiye ve Fransanın da üye olduğu Dünya Ticaret Örgütü’nün korumacılık politikalarının terk edilerek, mal ve hizmetlerin serbest dolaşımını gerçekleştirme amacıyla bağdaşmaz.    

Dış ticaret konusunda önemli bir partnerimiz olan Fransa, 2018 rakamlarıyla  Türkiyenin  ihracat yaptığı ülkeler arasında  7.287 milyon Dolarla 7., ithalât yaptığı ülkeler arasında 7.413 Dolarla 8. sıradadır. O nedenle Türkiyenin Fransız mallarına karşı uygulayacağı bir boykot, ekonomik bakımdan yalnız Fransaya değil, bize de zarar verecektir. Fransanın benzer önlemler  alması, durumu daha da ağırlaştırır.

Özetle Fransız mallarına karşı uygulanacak bir boykot, bir yandan AB ile gümrük birliği, öbür yandan Dünya Ticareti Örgütü üyeliği nedeniyle üstlendiğimiz yükümlülüklere aykırı, ekonomik bakımdan yanlış  ve yalnız Fransaya değil, bize de  zarar verecek niteliktedir.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500