Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

AB VE ABD YAPTIRIMLARI KARŞISINDA TÜRKİYE’NİN TUTUMU

“AB ve ABD yaptırımlarına verilecek karşılıklar, bir defada tükenecek birer önlem şeklinde değil; AB veya ABD’nin her yaptırımı üzerine ayrı ayrı uygulamaya konulacak, fakat Türkiye’nin kararlılığını gösterecek bir karşı önlemler dizisi şeklinde olmalıdır. ABD’ye karşı alınacak önlemler, son aşamada İncirlik ve Kürecik’teki ABD üslerinin kapatılmasıdır.”

AB VE ABD YAPTIRIMLARI KARŞISINDA TÜRKİYE’NİN TUTUMU
AB VE ABD YAPTIRIMLARI KARŞISINDA TÜRKİYE’NİN TUTUMU BafraHaber

Brükselde toplanan AB Zirvesinde dün (11 Aralık 2020)  Türkiyeye karşı Doğu Akdenizdeki sismik araştırmaları nedeniyle aşamalı yaptırım kararı alınması, ABD Temsilciler Meclisinden sonra Senatodan da dün  üçte ikiyi aşan çoğunlukla geçen Savunma Bütçesinde Türkiyeye karşı yaptırımlara yer verilmesi üzerine eski Devlet, Millî Savunma ve Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, yazılı bir açıklama yaptı:

AB Zirvesi ile ABDde Kongreden çıkan kararların aynı güne rastlaması, Türkiyenin nasıl bir kuşatma karşısında olduğunu göstermektedir.

Üç yanı denizlerle çevrili olan Türkiyenin Doğu Akdenizde 12 deniz miline kadar giden karasularında sismik araştırmalar (sondajlar) yapması, egemenlik hakkının bir sonucu olarak tartışmasızdır. Aynı biçimde 10 Aralık 1982de Jamaikada  imzaya açılan ve hâlen Birleşmiş Milletler (BM) üyesi devletlerin tamamına yakın bir bölümünün imzaladığı veya sonradan katıldığı, Türkiyenin henüz katılmadığı BM Deniz Hukuku Sözleşmesine göre 200 deniz miline kadar uzanabilen münhasır ekonomik bölge ile kara ülkesinin doğal uzantısı olarak 200 deniz mili ötesine kadar gidebilen kıta sahanlığında da sismik araştırmalar (sondajlar) yapma, petrol veya doğalgaz bulduğu takdirde bunları çıkarma hakkı vardır. O nedenle AB Zirvesinde Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti statüsündeki Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin istekleri doğrultusunda alınan aşamalı yaptırım kararı, tek yanlı ve haksızdır.

ABD yaptırımlarının gerekçesi olan Türkiyenin hava savunması için Rusyadan 4 adet S-400 füzesi satın alması  ise, daha önce ABDnin Türkiyenin satın almak istediği patriot füzelerini vermemesinin sonucudur. NATO içinde en büyük ikinci orduya sahip bulunan, ülke savunması için gerekli her türlü önlemi almak, gerekli bütün silâhları üretmek ve tedarik etmek zorunda olan  Türkiye, buna mecbur bırakılmıştır. Daha önce de ABD ve Türkiye ile birlikte 9 ülkenin yer aldığı ortak bir proje çerçevesinde ABDde imal edilen, bazı parçaları Türkiyeden giden, Türk Hava Kuvvetlerinin taarruz gücünü artıracak özelliklere sahip bulunan F-35 savaş uçakları yapımında da proje dışında bırakılmış, o arada yapımı tamamlanan 2 uçak teslim edilmemiştir. Bütün bunlar, yapılan sözleşmelere, hukuka, NATO içindeki ittifak ilişkisine, iki ülke arasında varlığı artık şüpheli hâle gelen dostluğa aykırıdır. Kongrenin her iki kanadından üçte ikiyi aşan çoğunluklarla geçen, o nedenle  Başkan Trump  tarafından veto edilse bile değişmesi olasılığı bulunmayan yeni yaptırımlar, aynı doğrultuda haksız uygulamalar olacaktır.  

Şüphesiz Türkiye, AB ve ABD yaptırımlarına  gereken karşılılıkları verecektir. Ancak bu karşılıklar, bir defada tükenecek birer önlem şeklinde değil; AB veya ABDnin her yaptırımı üzerine ayrı ayrı uygulamaya konulacak, fakat Türkiyenin kararlılığını gösterecek bir karşı  önlemler dizisi şeklinde olmalıdır. ABDye karşı alınacak önlemler, son aşamada İncirlik ve Kürecikteki ABD üslerinin kapatılmasıdır. Sırası geldiğinde  bu önlemleri uygulamaya koymak için gereken hazırlıklar şimdiden yapılmalıdır.

Öte yandan Türkiye, yurt içinde özgürlükçü demokratik hukuk devletinin bütün gereklerini yerine getirmeli; Doğu Akdenizde uluslararası hukuktan doğan haklarını kullanmakta tereddüt etmemeli, bu arada BM Deniz Hukuku Sözleşmesine daha fazla gecikmeden katılmalıdır. Sözleşmede Yunanistan’ın Egedeki karasularını 12 deniz miline çıkarma iddialarına karşı Ege denizinin özelliklerine göre uygulanması gereken  dengeleyici hükümler ve Türkiyenin böyle bir olasılığı önleyecek gücü vardır.”

y6fbxylp7z0dzcli4hyz.jpg

 

HİKMET SAMİ TÜRK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500