Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

ABD YAPTIRIMLARINA KARŞI AYNI AĞIRLIKTA TEPKİ GÖSTERİLMELİ

Prof. Dr. Türk: “Türkiye’nin ABD’ye karşı uygulayabileceği aynı ağırlıktaki yaptırımların en önemlisi, İncirlik ve Kürecik’teki ABD üslerinden birinin veya her ikisinin kapatılmasıdır. Trump’ın imzaladığı yaptırım kararı, yalnız ABD-Türkiye ilişkilerini değil, ortak savunma sistemi NATO’yu da olumsuz etkileyecek sonuçları itibariyle böyle bir karşı yaptırımı gerektirecek niteliktedir. O nedenle Türkiye, hava savunması için satın aldığı S-400 füzeleri nedeniyle alınan ‘haksız yaptırım kararı kaldırılıncaya kadar ABD üslerini kapattığını’ ilân etmelidir.”

ABD YAPTIRIMLARINA KARŞI AYNI AĞIRLIKTA TEPKİ GÖSTERİLMELİ
ABD YAPTIRIMLARINA KARŞI AYNI AĞIRLIKTA TEPKİ GÖSTERİLMELİ Admin

Türkiye’nin Rusya’dan 4 adet S-400 bataryası satın alması nedeniyle ABD Başkanı Donald Trump’ın “ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Kanunu (CAATSA)” kapsamında yaptırımlar öngören kararı dün (14 Aralık 2020) imzalaması nedeniyle eski Devlet, Millî Savunma ve Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, yazılı bir açıklama yaptı: “Bu kararla ABD, NATO içindeki müttefiki Türkiye’yi ‘hasım’ statüsünde bir devlet olarak kabul etmek suretiyle yaptırım uyguluyor. Türkiye’nin hava savunması için ABD’den satın almak istediği patriot füzelerinin verilmemesi üzerine Rusya’dan S-400 füzeleri satın almak zorunda kalması nedeniyle verilen bu karar, olayın başlangıcından itibaren haksız; artık resmen ‘hasım’ kabul edilen eski bir dost, ama hâlâ NATO içinde müttefiki olan bir ülkeye karşı alınmış bir karardır.


Türkiye, Başkan Trump’ın imzaladığı karara ve 11 Aralık 2000 günü Temsilciler Meclisi’nden sonra Senato’dan geçen Savunma Bütçesi’nde aynı nedenle Türkiye’ye karşı uygulanması öngörülen yaptırımlara karşı ‘elimizin tersiyle ittik’ avuntusuyla ya da ‘ABD bu vahim yanlıştan geri dönmeli’ uyarısıyla yetinecek durumda değildir. ABD, öteden beri Türkiye’ye karşı bu tür yaptırımlar için çeşitli bahaneler bulmuştur. S-400 alımında da ABD’nin Türkiye’yi vazgeçirmek için yaptığı tehditler sonuç vermeyince sıra, yaptırımları uygulamaya gelmiştir. Karar, ani bir gelişme nedeniyle alınmış değil, aylardan beri üzerinde düşünülmüş bir karardır.


Türkiye, ABD’nin Türkiye’ye karşı yaptırım uygulamasını ortak savunma sistemini zayıflatacak, güçlendirilmesini engelleyecek yaptırımlar olarak NATO Kuzey Atlantik Konseyi’ne götürebilir. Yaptırımlar, orada tartışmaya açılabilir. Bu, işin askerî – siyasî yönü.


Türkiye’nin ABD’ye karşı uygulayabileceği aynı ağırlıkta, etkili başka yaptırımlar da var. Bu yaptırımların en önemlisi, İncirlik ve Kürecik’teki ABD üslerinden birinin veya her ikisinin kapatılmasıdır. Trump’ın imzaladığı yaptırım kararı, yalnız ABD-Türkiye ilişkilerini değil, ortak savunma sistemi NATO’yu da olumsuz etkileyecek sonuçları itibariyle böyle bir karşı yaptırımı gerektirecek niteliktedir. O nedenle Türkiye, hava savunması için satın aldığı S-400 üzeleri nedeniyle alınan ‘haksız yaptırım kararı kaldırılıncaya kadar ABD üslerini kapattığını’ ilân etmelidir.


Böyle bir karar, 20 Ocak 2021 günü göreve başlayacak olan Joe Biden yönetimine de Trump’ın imzaladığı yaptırım kararını yeniden değerlendirmek ve kaldırmak fırsatı verecek esnekliktedir.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500