Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

SEÇİMDE KAYBETMESİNİ BİLMEK

Demokratik bir yarış niteliğindeki her seçimin bir kazananı ve en az bir kaybedeni vardır. Seçimde aday olanların her iki sonucu da olgunlukla karşılaması, kaybeden adayın kazanan adayı kutlaması gerekir. Fakat DP adayı Joe Biden karşısında kaybeden CP adayı Başkan Trump, bu sonucu bir türlü içine sindiremedi.

SEÇİMDE KAYBETMESİNİ BİLMEK
SEÇİMDE KAYBETMESİNİ BİLMEK BafraHaber

Soyadını 100 yıl önceki I. ve II. İnö savaşlarında kazandığı zaferlerden alan, 14 Mayıs 1950 seçimini kaybeden CHPnin Genel Başkanı İnöise, bu seçim için En büyük yenilgim, en büyük zaferimdir.demişti. Çünkü 19 Mayıs 1945 Gençlik ve Spor Bayramında yaptığı konuşma ile Türkiyede çok partili hayata geçişin işaretini veren, 1 Kasım 1945 günü TBMMnin yeni yasama yılını açış konuşmasında bunu bir kez daha belirten İnönün gözünde bu sonuç, çok partili demokratik rejimin zaferiydi. Örnek alınması gereken tutum budur.”

ABDde 3 Kasım 2020 günü yapılan başkanlık seçimini Demokrat Parti (DP) adayı Joe Biden’ın kazanması üzerine, bu sonucu bir türlü kabullenemeyen, oylarının çalındığını öne süren Cumhuriyetçi Parti (CP) adayı, şimdiki Başkan Donald Trump’ın 6 Ocak 2021 günü  yaptığı tahrik edici bir  konuşma ile bir grup taraftarının, seçim sonuçlarının tescili için Temsilciler Meclisi ve Senato olarak birleşik toplantı hâlindeki   Kongreyi  basması konusunda eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, yazılı bir değerlendirme yaptı:

Dünyada başkanlık sistemiyle işleyen demokrasinin beşiği olarak gösterilen ABDde böyle bir olayın yaşanması şaşırtıcıdır. Demokratik bir yarış niteliğindeki her seçimin bir kazananı ve en az bir kaybedeni vardır. Seçimde aday olanların her iki sonucu da olgunlukla karşılaması, kaybeden adayın kazanan adayı kutlaması gerekir. Başkan Trumpise, seçimde kaybetmeyi bir türlü içine sindiremedi. Hiçbir kanıtı olmadığı hâlde oylarının çalındığı, seçime hile karıştırıldığı iddiasıyla mahkemelere yaptığı bütün başvurular reddedildiği hâlde bu tutumunu ısrarla sürdürdü. 6 Ocak 2021 günü taraftarı olan bir güruhun birleşik toplantı hâlindeki Kongreyi basması, ABD tarihinde daha önce benzeri yaşanmamış, ibret verici bir terör olayıdır. Trump’ın tahrik edici konuşmasıyla baskını tetikleyici turumu, cezaî  sorumluluğuna yol açabilir. Bu tutumu nedeniyle görevi devredeceği 20 Ocak 2021den önce azline yönelik bir suçlama (impeachment) ile karşı karşıya kalması da,  gözden uzak tutulmayacak  bir olasılıktır. Her durumda kendi siyasî geleceğini kendisi yok etmiştir.

  Bu olay dolayısıyla karşılaştırma için Türkiyede 71 yıl önce serbest seçimle iktidar değişikliğini anımsamakta yarar var. 14 Mayıs 1950 günü yapılan milletvekili genel seçimini başında Celâl Bayar bulunan Demokrat Parti (DP), seçimde uygulanan iller itibariye çoğunluk sisteminin bir sonucu olarak milletvekili sayısı itibariyle açık farkla kazanmış; böylece  ilk Cumhurbaşkanı  ve ilk Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Mustafa Kemal Atatürkten sonra 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönün 2. Genel Başkan olarak başında bulunduğu CHPnin  27 yıllık iktidarı ve İnönün 12 yıllık Cumhurbaşkanlığı sona ermiştir. Türkiyede ilk kez yargı yönetim ve denetimi altında yapılan  bu seçim, tarihe bir ak devrimolarak geçmiştir.

6hfwpuq50yhxlkngvb6h.jpg

 

HİKMET SAMİ TÜRK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500