Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

İSTİKLÂL MARŞI VE ANDIMIZ

“İstiklâl Marşı ile Andımız, nitelikleri farklı iki metindir. Ama aralarında hiçbir çelişki yoktur. Andımızla yetişen gençlik, İstiklâl Marşı’nı daha gür bir sesle söyleyecek, Atatürk’ün emaneti olan Türkiye Cumhuriyetini daha güçlü bir inançla koruyacak, savunacak ve ilerletecektir.”

İSTİKLÂL MARŞI VE ANDIMIZ
İSTİKLÂL MARŞI VE ANDIMIZ Admin

Prof. Dr. Türk:

Danıştay 8. Dairesinin Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin “Öğrenci Andı” başlıklı 12. maddesini 2013 yılında yürürlükten kaldıran Yönetmelik  değişikliğini  Danıştay 8. Dairesinin 2018 yılında iptal eden kararına Millî Eğitim Bakanlığı’nca yapılan itiraz üzerine Danıştay İdarî Dava Daireleri Kurulunun geçen hafta 8. Daire kararının iptali sonucunu doğuran yeni bir karar vermesi dolayısıyla başlayan tartışmalar, bu arada dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çanakkale Zaferinin 106. yıldönümü dolayısıyla yaptığı konuşmada  “İstiklâl Marşı millî andımızdır”  demesi  dolayısıyla eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, yazılı bir açıklama yaptı:

“İstiklâl Marşı, Türkiye Devletinin millî egemenlik ve bağımsızlığının, millî  birlik ve bütünlüğünün söz ve müzikle ifadesidir. Millî marş niteliği, Anayasamızın 3 ve 4. maddeleri  gereğince değiştirilemeyecek hükümle güvence altına alınmıştır.

1933ten 2013e kadar 80 yıl boyunca ilkokul öğrencilerinin her sabah derse başlarken yüksek sesle hep birlikte Andımızolarak okudukları Öğrenci Andı ise, eğitim sisteminin onlara kazandırmak istediği millî değer ve ideallerdir. Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyetinin temelleri niteliğindeki bu değer ve idealler, Anayasamızın 42. maddesi ile Millî Eğitim Temel Kanununun 2. maddesinde ifade edilen Türk millî eğitiminin genel amacına uygundur.

 ‘Türkümdiyerek başlayan ve Cumhuriyetin kurucusu Atatürk’ün 10. yıl nutkunun sonunda söylediği Ne mutlu Türküm diyene!’  cümlesiyle biten Öğrenci Andı, Anayasanın 66. maddesi gereğince Türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkesi Türkolarak kucaklayan, hiçbir etnik kimlik farkı gözetmeyen bir metindir. Bu metinde belirtilen doğruluk, çalışkanlık, küçüklerini korumak, büyüklerini saymak, yurdunu, milletini özünden çok sevmekdeğerlerine; yükselmek, ileri gitmek’ ülküsüne; Büyük Atatürk’ün açtığı yolda, gösterdiği hedefe durmadan yürümekandına, bu uğurda varlığını Türk varlığına armağanetmek sözüne hangi gerekçe ile itiraz edilebilir?

İstiklâl Marşı ile Andımız, nitelikleri farklı iki metindir. Ama aralarında hiçbir çelişki yoktur. Andımızla yetişen gençlik, İstiklâl Marşı’nı daha gür bir sesle söyleyecek, Atatürk’ün emaneti olan Türkiye Cumhuriyetini daha güçlü bir inançla koruyacak, savunacak ve ilerletecektir.”   

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500