Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

Mera Islah ve Amenajman Projesi Kapsamında Silajlık Mısır Tohumluğu Dağıtımı

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü destekleri ile Mera Islah ve Amenajman Projesi kapsamında Çayır Mera ve Yem Bitkileri Üretiminin artırılması ve meralarda ki aşırı otlatma baskısının önlenmesi amacıyla 4.800 dekar arazide yetiştirmek üzere İlimiz çiftçilerine 12.000 kg Silajlık Mısır Tohumluğu temin edilerek çiftçilere hibe edilmiştir.

Mera Islah ve Amenajman Projesi Kapsamında Silajlık Mısır Tohumluğu Dağıtımı
Mera Islah ve Amenajman Projesi Kapsamında Silajlık Mısır Tohumluğu Dağıtımı Admin

23 Mart 2021 (Salı günü) Ladik İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde çiftçilerimize Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim SAĞLAM, Ladik Kaymakam V. Adem ESER, Ladik Belediye Başkanı Nurhan YAPICI ÖZEL, AK Parti Ladik İlçe Başkanı Recep DİRİCAN, Ladik Ziraat Odası Başkanı İmdat DEMİR ve İlçe Tarım ve Orman Müdürü Turgut GÜLER tarafından Silajlık Mısır tohumluğu teslim edildi. Ladik İlçesine toplam 900 kg Silajlık Mısır Tohumluğu 350 dekar alanda ekilmek üzere %75 Bakanlık Destekli olarak çiftçilere dağıtıltı.

24 Mart 2021 (Pazartesi günü) Alaçam İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde çiftçilere Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim SAĞLAM, Alaçam Kaymakam Fikret ZAMAN, Alaçam Belediye Başkanı İlyas AÇAR, Alaçam Ziraat Odası Başkanı Hüseyin BEDİR , Yakakent İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa KÖKDUMAN ve Alaçam İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet GÜREŞ tarafından Silajlık Mısır tohumluğu teslim edildi. Alaçam İlçemisine toplam 1.050 kg Silajlık Mısır Tohumluğu 400 dekar alanda ekilmek üzere %75 Bakanlık Destekli olarak çiftçilere dağıtıldı.

29 Mart 2021 (Pazartesi) günü Çarşamba İlçe Müdürlüğünde tohum dağıtım programı yapılacaktır.

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim SAĞLAM konuşmasında; İlimizin toplam 397 bin büyükbaş, 260 bin küçükbaş hayvan varlığı bulunduğunu ve 1.250.000 ton kaba yem ihtiyacı olduğunu bildirdi. Mevcut 600 bin dekar alanda Yem Bitkileri yetiştiriciliği yapıldığını, 160 bin dekar mera alanlarından 500 bin ton kaliteli kaba yem elde edildiğini ve kaba yem açığının tarla bitkileri hasadından arta kalan sap–samanlardan, otlatılabilen orman ve fındık alanlarından karşılandığını söyledi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğümüzce programa alınan Mera Islah ve Amenajman projesi kapsamında çayır mera ve yem bitkileri üretiminin artırılması ve meralarda ki aşırı otlatma baskısının önlenmesi amacıyla İlimizde Silajlık Mısır, Yonca, Yem Bezelyesi, Korunga ve İtalyan Çimi tohumlukları tedarik edilerek üreticilerimize %75 destekli olarak hibe edilecektir.

Ayrıca Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı ile birlikte yürütülecek olan “SİLAJ YAPARSAN BOL SÜT İÇERSİN - Silajı Paketle Asla Zayi Etme” projemiz kapsamında Silajlık Mısır, Silajlık Soya ve Yem Bezelyesi tohumluğu üreticilerimize dağıtılacaktır.

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim SAĞLAM Samsun İlinin hayvancılık potansiyelinin çok yüksek olduğunu, özellikle süt sığırcılığına önem verilmesi gerektiğini, bu anlamda Bakanlıkça Samsunda Jersey ırkı süt sığırı yetiştiriciliğinin geliştirilmesi için Proje hazırlığında olduğunu ve Proje hakkında detaylı bilgilerden paylaşımlarda bulundu ve dağıtımı yapılan tohumlukların hayırlı ve bol bereketli kazançlar elde edilmesi temennilerinde bulundu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500