Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

FAİZ POLİTİKASI

“Cumhurbaşkanının kendisinin de arzu etmeyeceği olumsuz sonuçların ortaya çıkmaması için Merkez Bankası’nın belirlediği politika faizi oranları konusunda özellikle eleştiri niteliğinde görüş açıklamaktan kaçınmasında yarar vardır.”

FAİZ POLİTİKASI
FAİZ POLİTİKASI Admin

Prof. Dr. Türk:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gece katıldığı TRT yayınında bir soruya verdiği yanıtta söylediği  “Bu gün Merkez Bankası Başkanımızla görüştüm. Faizleri düşürmemiz şart. Temmuz, Ağustos faiz düşmeye başlasın.” sözleri üzerine eski Devlet, Millî Savunma ve Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, yazılı bir açıklama yaptı:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, öteden beri Merkez Bankası’nın belirlediği politika faizi oranlarının yüksekliğini eleştirmekte, yüksek oranlı faizlerin yatırımları engelle-diği ve enflasyonun başlıca nedeni olduğu görüşünü her vesile ile ifade etmektedir. Son dört yıl içinde Merkez Bankası için dört Başkan (Guvernör) değiştirmesinin nedeni de, para piyasası koşullarına göre belirlenen politika faizi oranlarının Cumhur-başkanınca yüksek görülmesidir.

Genel anlamıyla başkasına ait parayı kullanmanın bedeli olarak tanımlanan, arz ve talep kuralları içinde oluşan faiz, piyasa ekonomilerinin işleyişini sağlayan, kredi ve bankacılık sisteminin temelini oluşturan en önemli unsurlardan biridir. Yüksek faiz oranlarının aynı ölçüde maliyetleri de  artıracağı açıktır.        

Fakat Merkez Bankası’nca belirlenen faiz oranları, sadece yatırımlarda ve diğer ticarî işlerde kullanılacak olan banka kredileri için değil, onlara kaynak oluşturacak  banka mevduatı için de söz konusudur. Dolayısıyla faiz oranları her ikisini  göz önünde tutan bir denge içinde, enflasyon oranının üzerinde reel faiz olarak belirlenmek zorundadır.

14.1.1970 tarih ve 1211 sayılı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu, “Temel görev ve yetkiler” kenar başlıklı 4. maddesinde politika faizinin belirlenmesi konusunda da uygulanan şu hükümlere yer vermiştir:

“Bankanın temel amacı fiyat istikrarını sağlamaktır. Banka, fiyat istikrarını sağlamak için uygulayacağı para politikasını ve kullanacağı para politikası araçlarını doğrudan kendisi belirler.

Banka, bu Kanun ile kendisine verilen görev ve yetkileri, kendi sorumluluğu altında bağımsız olarak yerine getirir ve kullanır.”

Görüldüğü gibi, Cumhurbaşkanının politika faizi konusunda müdahaleye yönelik görüş açıklamaları ve eleştirileri, Merkez Bankası’na bağımsızlık veren yasa hükümleriyle bağdaşmamaktadır. Üstelik bu açıklama ve eleştiriler, para piyasalarında ters sonuçlar vermekte; –önceki gece yaptığı açıklamadan sonra görüldüğü gibi– Türk lirası değerinin yabancı paralar karşısında düşmesine, ABD doları ve avro gibi uluslararası ödemelerde kullanılan döviz kurlarının yükselmesine, buna bağlı olarak ithalâtın bizim için pahalılaşmasına, ihracatın yabancı alıcılar için ucuzlamasına, dış ticaret açığının büyümesine yol açmaktadır. Cumhurbaşkanının kendisinin de arzu etmeyeceği bu olumsuz sonuçların ortaya çıkmaması için Merkez Bankası’nın belirlediği politika faizi oranları konusunda özellikle eleştiri niteliğinde görüş açıklamaktan kaçınmasında yarar vardır.”  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500