Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

BAFRA'DA MANDA ÇALIŞTAYI YAPILDI

Bafra Kaymakamlığı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından “Manda ve Manda Etinin Ekonomik Önemi ve Gıda Sektöründeki Kullanım Çalıştayı" düzenlendi.

BAFRA'DA MANDA ÇALIŞTAYI YAPILDI
BAFRA'DA MANDA ÇALIŞTAYI YAPILDI BafraHaber

Bafra Kaymakamlığı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından “Manda ve Manda Etinin Ekonomik Önemi ve Gıda Sektöründeki Kullanım Çalıştayı" düzenlendi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Bafra Turizm Meslek Yüksekokulu Şevket Aşcı Turizm Fakültesi'nde düzenlenen çalıştay saygı duruşu,istiklal marşının okunmasından sonra başladı.Çalıştay Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Muharrem Özcan’ın moderatörlüğünde açış konuşmasıyla devam etti. Konuşmacı olarak katılan Doç. Dr. Habip Muruz, Doç. Dr. Hüseyin Erdem ve Doç. Dr. Ali Gücükoğlu tarafından manda etinin kullanılması ve dünya örnekleri hakkında bilgilendirme yaptılar. Konuşmaların ardından öğle arasında fakülte bahçesinde katılımcılara manda etinden yapılmış döner, yoğurt, ayran, pastırma ve kaymak ikram edildi.

   Yemek arasından sonra Çalıştay Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen’in konuşmasıyla devam etti.Ertürkmen, “Manda etinin kullanılması ve dünya örneklerini bize verdiler. Manda etinin ne kadar kıymetli olduğunu İtalya’da buna kara inci dendiğini bize anlattılar. Biz zaten bunun önemini biliyorduk. Özellikle süt ve süt ürünleri konusunda herhangi sıkıntı yaşamıyoruz tüketim konusunda. Sütünden hem yoğurt hem kaymak yapıyoruz. Bafra’da bu sektör gelişmiş durumda dondurmacılık sektöründe de bunu kullanıyoruz. Kaymağımızı Bafra kaymaklı lokumunda kullanıyoruz. Herhangi bir sıkıntı yok. Ancak kırmızı etin kullanım konusunda maalesef bir sıkıntı var. Türkiye’de kesilen mandaların yüzde 15’i Bafra’da. Biz aslında bunu tüketiyoruz ama maalesef manda eti olarak satılmıyor. Sığır eti olarak satılıyor. Biz tekrar bunu göğsümüzü gere gere bu manda etidir demek istiyoruz. Manda etini gerek fırınlarda gerek pastırma yaparak uzun vadeli saklanma koşullarında saklanarak tüketicinin hem Samsun’a hem Türkiye’ye sunulmasını arz ediyoruz. Bu noktada bir araya geldik çok güzel bir çalıştay oldu. Bu çalıştaydan herkes memnun. Biz bunu Türkiye gündemine taşımaya çalışıyoruz. Manda bizim öz değerimizdir atalarımız bunu kullandılar. Biz mandasız yaşayamayız, manda bizim öz değerimiz, bunu hatırlatmak istiyoruz. Bu çalışma sonunda bir çalışma çıkacak 1 Temmuz'da Tarım Bakan’ımıza arz edeceğiz. Randevumuzu aldık.

Çalıştay’ımızın düzenlenmesinde emeği geçen, katkı sağlayan herkese teşekkür ederim." dedi.

    Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç ise, "Samsun Türkiye’de özellikle manda bakımından en üst düzeyde. Samsun bölgesinde 22 bin manda var. Bunun da sadece 10 bini Bafra sınırları içerisinde. Bu açıdan Bafra çok önemli, manda et ürünleri ve süt ürünleri noktasında. Bunların çoğu Kuş Cenneti'nde yaşıyor ve besleniyor. Doğal beslenme var. Tabii, bu geleneksel yöntemlerle yapılan bir iş. Bu toplantıyı yapmamızın amacı bu manda etinin ve sütünün üretimini,kalitesini, katma değerini nasıl geliştirebiliriz, bununla ilgili neler yapmamız gerekir yerelde. Sayın Cumhurbaşkan’ımızda çevre gününde Kuş Cenneti'ne canlı bağlandığı sırada bölge için manda etinin ve manda sütünün ürünlerinin çok önemli olduğunu, geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Sayın Cumhurbaşkan’ımızın sözü üzerine Çalıştay yaparak bu işin gelişmesi için yerelde ne yapılması gerektiğini tartışıyoruz." diye konuştu.
      

     Çalıştay’da  Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam,Bafra Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı İsmail Metin,Bafra Lokantacılar Odası Başkanı Doğan Karafazlıoğlu,Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner,Samsun ve İlçeleri Kırmızı Et Üreticileri Başkanı Erdal Doğan’ın Bafra’da manda yetiştirilmesinde yapılacak tüm çalışmalarda maddi ve manevi yönden her türlü desteği sağlayacaklarını ifade ettiler.

Konuşmaların ardından yapılan plaket töreninde Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen adına hazırlanmış Manda ve Manda Etinin Ekonomik Önemi ve Gıda Sektöründe Kullanımı konulu  Çalıştay’ımıza yapmış olduğunuz katkılardan dolayı teşekkür plaketini;

Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen,Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Muharrem Özcan’a

Bafra TSO Meclis Başkanı Nur Aydıner Meral, Doç.Dr.Ali Gücükoğlu’na

Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç ,Doç.Dr. Habib Muruz’a

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Doç.Dr.Hüseyin Erdem’e  takdim ettiler.

Plaket töreninden sonra Çalıştay sona erdi.

 

83rw22x9w1jqwn1izop1.jpg

gdt9jse7m73zrh41zjn.jpg

0z087r4km6abzrwqcqe2.jpg

sdm4uv6ew6f2qa1r5vfr.jpg

0m5vw1waxryvf2peyh1x.jpg

 

 

s9a6q6dgfwha219o61wq.jpg

kl01f5g3z4xt4kot2.jpg

je03snf32i3d4oa7xlhs.jpg

4rttt6oxljhvorv55fg.jpg

px2amdy971dz433urjt.jpg

chdm9864q3hwz40qzl65.jpg

qqv1a7c86s5iyegrjwm7.jpg

wavi91tr84jwd69aanp4.jpg

hbqe3gn3yifgcnzmtbrc.jpg

5q4qc6z7k2lmx49325.jpg

eksca397cnmu7a8tmxf.jpg

oycgr6de8cq9inlipc6h.jpg

hc5hl93dqfr2g5h4l0s.jpg

j36ebcpeixmlazhxj8if.jpg

 

afwzgrwls2vfkkf52t.jpg

 

ofdgs05ohy2hqbzpzox.jpg

 

g0wmrt993p61f9rs89bo.jpg

ar45qw37wrgi0r4yqvmc.jpg

i5uc40m82e4ztc7qhc2d.jpg

rqm8x8caz2s8n7o608k.jpg

rmecv45k1lpr4w4u21u.jpg

90dq1kgf034g30mi4g.jpg

 

 

MANDA ÇALIŞTAY
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500