Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

Prof. Dr. Türk AMAÇ, TALİBAN BENZERİ ŞERİAT DEVLETİ Mİ?

Prof. Dr. Türk "97 yıl önce Hilâfetin kaldırılmasıyla o defter tamamıyla kapatılmıştır. Türk Milleti, Atatürk’ün emaneti olan Cumhuriyet’e Anayasa’da yazılı bütün nitelikleriyle sahip çıkmasını bilecektir."

Prof. Dr. Türk AMAÇ, TALİBAN BENZERİ ŞERİAT DEVLETİ Mİ?
Prof. Dr. Türk AMAÇ, TALİBAN BENZERİ ŞERİAT DEVLETİ Mİ? Admin

Prof. Dr. Türk:

“Eğer Taliban örneğine bakılarak, Türkiye’de de  şimdiye kadar takiye  yapılarak açıkça söylenmemiş bir düşüncenin gerçekleştirilmesi, şeriat devletinin kurulması zamanının geldiği, Cumhuriyet’in 100. yılında böyle bir değişikliğin yapılabileceği  düşünülüyorsa bu, tam bir  yanılgıdır.  97  yıl önce  Hilâfetin kaldırılmasıyla o defter tamamıyla kapatılmıştır. Türk Milleti, Atatürk’ün emaneti olan Cumhuriyet’e Anayasa’da yazılı bütün nitelikleriyle sahip çıkmasını bilecektir.”

Kurban Bayramının ilk gününü KKTC’de geçiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bayram namazından sonra  yaptığı açıklamada, daha önce ABD ile Afganistan’dan çekilme süreci konusunda görüşmeler yapmış olan Taliban’ın Kabil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın güvenliğinin sağlanması konusunu Türkiye ile daha rahat görüşebileceğini söylerken, gerekçe olarak “Çünkü Türkiye’nin onun inancıyla ters  yanı yok” demesi üzerine; eski Devlet, Millî Savunma ve Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, yazılı bir açıklama yaptı.

“Afganistan’da NATO göreviyle askerî birlikleri bulunan bütün ülkeler, başta ABD olmak üzere 11 Eylül 2021’den itibaren Afganistan’dan çekileceklerini açıklarken, –14 Haziran 2021 günü Brüksel’de toplanan  NATO Zirvesi vesilesiyle yapılan Biden – Erdoğan görüşmesinde verilen bir görev olarak– Türkiye’nin Kabil’-deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın güvenliğini üstlenmesi,  Taliban’ın daha önce Rus ve Amerikan işgallerini yaşamış olan Afganistan’da yabancı asker bulunmasını ‘işgal’ olarak gördüklerini açıkladığı bir zamanda bir ‘barış gücü misyonu’ ötesinde tehlikelere açık bir görev olacaktır. 

  Cumhurbaşkanının Taliban için söylediği ‘Türkiye’nin onun inancıyla ters  yanı yok’ sözü ise gerçeklerle bağdaşmamaktadır.   İnsan haklarını ayaklar altına alan,  kadınlara hiçbir hak tanımayan, onları kapatan, saçlarının tek bir telinin görünmesine izin vermeyen, kırbaçlayan, taşlayan, vahşet derecesinde infazlarla muhaliflerini ortadan kaldıran, Afganistan’ı çağın gerisinde bırakacak bağnaz bir anlayışla kendilerine özgü ilkel bir şeriat devleti kuran Taliban uygulamalarından  hangisinin Türkiye ile ‘ters yanı yok’?  

 Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözü, Taliban üzerinden  Türkiye’ye  gönderilmiş, şeriat temeline dayalı bir devleti kurulmasına yönelik ters yönde bir mesaj olarak  algılanabilir.  Bu söz, –Cumhurbaşkanının çok sık kullandığı bir sözcükle– ‘şahsım’ devleti anlayışında geçerli olabilir.  Ancak 2017’de yapılan Anayasa değişikliğiyle gerçekleştirilen rejim değişikliği niteliğindeki geriye gidişe karşın Türkiye Cumhuriyeti, hâlâ –Anayasa’nın 2. maddesinde belirtilen değişmez nitelikleriyle– ‘insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir.’ 

 Eğer Afganistan’ın büyük bölümünü  kontrolü altına alan, İran ve Pakistan İslâm Cumhuriyetlerinden sonra bir Afganistan İslâm Cumhuriyeti kurmak isteyen  Taliban örneğine bakılarak; Türkiye’de de  şimdiye kadar takiye  yapılarak açıkça söylenmemiş bir düşüncenin gerçekleştirilmesi, şeriat devletinin kurulması zamanının geldiği, Cumhuriyet’in 100. yılında böyle bir değişikliğin yapılabileceği  düşünülüyorsa bu, tam bir  yanılgıdır.  97  yıl önce  Hilâfetin kaldırılmasıyla o defter tamamıyla kapatılmıştır. Türk Milleti, Atatürk’ün emaneti olan Cumhuriyet’e Anayasa’da yazılı bütün nitelikleriyle sahip çıkmasını bilecektir.”   

Türk
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500