Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

OMÜ UI GreenMetric Sıralamasında "Dünyanın En İyileri" Arasında

Dünya üniversitelerini çevreye duyarlılık, enerji, atık, ulaşım yönetimi ve sürdürülebilirlik alanlarında değerlendiren UI GreenMetric Dünya Üniversiteleri Sıralama Sistemi 2021 yılı sonuçları açıklandı.

OMÜ UI GreenMetric Sıralamasında
OMÜ UI GreenMetric Sıralamasında Admin

Sıralama sonuçlarına göre; Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Türkiye’de 67 üniversite arasında 42., Dünyada 956 ülke arasında 519., Ortadoğu ülkeleri arasında 224 ülkeden 104. ve Avrupa ülkeleri arasında 263 ülkeden 148. sıralamasında yer aldı.

OMÜ, Dünya sıralamasında 2020 yılında 5025 olan toplam puanını 5325’e yükselterek çevre açısından Üniversite’nin emin adımlarla ilerlediğini gösterdi. Ayrıca OMÜ, Dünyada, Yerleşim ve Altyapıda ilk 50 üniversite, atık için ilk 100 üniversite ve Eğitim ve Araştırmada ilk 350 üniversite arasında yer aldı.

Değerlendirme sonucu Üniversitemizin yol haritasını belirleyerek sürdürülebilirlik faaliyetleri için kılavuz niteliğinde olacaktır”

Gerçekleştirilen sıralama hakkında açıklamalarda bulunan OMÜ Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü ve Sürdürülebilirlik Koordinatörü Prof. Dr. Yüksel Ardalı; “Yapılan değerlendirmede Yerleşim ve Altyapı, Atık ve Eğitim-Araştırma gibi OMÜ’nün güçlü yönleri öne çıkarken, Enerji ve İklim Değişikliği, Su ve Ulaşım gibi kategoriler geliştirilmesi gereken yönleri olarak belirlendi.  Üniversitemizin gelecek programında Rektörümüz Prof. Dr. Yavuz Ünal ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Fehmi Yazıcı liderliğinde endeks çalışmalarının kalite sistemine entegre edilmesi ile veri toplama ve verilerin değerlendirilmesi her açıdan daha etkin hale getirilecektir. Ayrıca değerlendirme sonucunun Üniversitemizin yol haritasını belirleyerek sürdürülebilirlik faaliyetleri için kılavuz niteliğinde olacaktır. GreenMetric komisyonu ve tüm çalışanların yapacakları katkılar kapsamında, geliştirilmeye açık bu alanlarda projeler üretilerek Üniversitemizin sürdürülebilirlik kazanımları arttırılarak üniversiteler arasında sıralamanın üst seviyelere taşınacaktır” diye konuştu.

Sıralamaya göre en sürdürülebilir üniversite unvanını yine Hollanda’dan Wageningen Üniversitesi, Türkiye sıralamasında da İstanbul Teknik Üniversitesi almaya hak kazandı. Türkiye’deki ilk üç sırada İstanbul Teknik Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi yer alıyor.

GreenMetric sıralaması üniversitelerin sürdürülebilirlik ve yeşil yaklaşım faaliyetlerini; Yeşil Alan, Enerji ve İklim Değişikliği, Atık, Su, Ulaşım, Sürdürülebilirlik Eğitimi ve Araştırmaları gibi farklı kategorilerde ele alıyor ve her yeşil ölçeklendirme farklı açıdan değerlendirilerek yapılıyor. Bu yıl ise Covid-19 pandemi yaklaşımları ve uygulamaları öncelikli konulardı.

Ayrıntılı bilgi için: https://greenmetric.ui.ac.id/rankings/overall-rankings-2021/

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500