Reklamı Geç
Advert

CHP’den Kadınlar Günü Mesajı

KADINA ŞİDDET AKP İKTİDARINDA %1400 ARTMIŞTIR

CHP’den Kadınlar Günü Mesajı
CHP’den Kadınlar Günü Mesajı

 

"ÜST DÜZEY YÖNETİCİLERİN %93’Ü ERKEK, %7’Sİ KADINDIR."

Cumhuriyet Halk Partisi Bafra Kadın Kolları Başkanı Sevim Ülgen, 8 Mart Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı basın açıklamasında dünyada ve ülkemizde kadın hakları konusunda önemli gelişmelerin olduğunu fakat istenilen düzeye gelinemediğini belirtti.

CHP Bafra İlçe Başkanlığı binasında yapılan toplantıda Ülgen, şunları dile getirdi: "Bu yıl Dünya Emekçiler Kadınlar gününün 102. yılı. Aradan geçen süre içerisinde, dünyada ve ülkemizde kadın hakları konusunda önemli gelişmeler olmuştur. Ancak üzülerek ifade etmeliyiz ki istenilen düzeye gelinememiştir. Çünkü Türkiye'de son verilere göre, kadınlarımızın %26'sı çalışırken, bunun %11'i ücretsiz aile işçisi, kadına özgürlük sağlayan çalışma, yalnızca %15'i için söz konusu. Devlette üst düzey yöneticilerin %93'ü erkek, %7'si kadındır. Anayasa referandumundan sonra, yüksek yargıdaki kadın oranı %32'den %3'e düşürülmüştür. Atanan 73 fakülte dekanının sadece 11'i kadındır.  Eğitim adına elde edilen tüm kazanımları Cumhuriyete borçluyuz. 21. Yüzyılda Dünya Devletleri ile yarışabilmenin koşulu iyi bir eğitim sistemidir. CHP, zorunlu-kesintisiz- 8 yıllık ilköğretim sisteminin pedagojik ilkelere, Ülkemizin gerçeklerine ve çağdaş uygarlığın gereklerini karşılamaya en uygun sistem olduğu görüşündedir.

Türkiye, zorunlu eğitim süresini 12 yıla çıkarmalı, ama bunu göstermelik biçimde değil, gerçekten yapmalıdır. AKP'nin 10 yıllık iktidarında %1400 artan ve artmaya devam eden kadına yönelik şiddet, toplumun ekonomik ve sosyal açından geldiği durumu açıkça ortaya koyan en önemli göstergedir. Bu ülkemiz adına utanç vericidir.  CHP, son Tüzük Kurultayında cinsiyet kotasın %33'e gençlik kotasını %10'a yükseltmiştir. Bütün kadın ve gençlerimizi ülkenin geriye götürülmesine karşı durmaya ve sorumluluk almaya çağırıyoruz." dedi. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DEĞİRMENCİ AİLESİNİN ACI GÜNÜ
DEĞİRMENCİ AİLESİNİN ACI GÜNÜ
BAFRA OSB ARTIK DOĞALGAZLI
BAFRA OSB ARTIK DOĞALGAZLI