Reklamı Geç
Advert
GEÇMİŞE ÖZLEM
Vural Dilmaç - Damla Damla

GEÇMİŞE ÖZLEM

Zannederim 1958 yılıydı

Damla Damla

Vural DİLMAÇ

 

 

GEÇMİŞE ÖZLEM

 

         Zannederim 1958 yılıydı, Ankara’dan Başbakanlıktan bir yazı geldi. Gelen yazıda; “Amerika Başkanı General Dwight Elsenhower şerefine Ankara Palas’ta verilecek kokteyle davetlisiniz, lütfen aşağıdaki telefona gelip gelmeyeceğinizi bildiriniz.

Biz hemen sevinç ve heyecan içinde manyetolu telefona sarılıp Ankara’yı aramaya başladık. Şimdiki gibi istediğin yerle istediğin anda konuşmak mümkün değildi. Uzun uğraşıdan sonra Ankara’yla iletişim kurduk. Telefonda çıkan çok tatlı sesli bir hanıma kendimizi tanıttıktan sonra kokteyle geleceğimizi söyledik. Karşımızdaki hanım bir dakika deyip tahminen önündeki listeyi kontrol ettikten sonra “Tamam Vural Bey, Ankara’da Park Otel’de sizin için iki yataklı bir oda ayrılmıştır, hizmetinizde de şu plakalı Ford marka araba tahsis edilmiştir, sizleri bekliyoruz” dedi.

Biz iki arkadaş Dursun Balkaya ve ben Ankara’ya hareket ettik. Otele vardığımızda o kibar ve zarif hanımı bulduk. Yine kendimizi tanıttık, tekrar listelere bakıldı, otelin oda numarası verildi, yaka kartlarımız takıldı, biz otelden ayrıldık.

Belli saatte tahsis edilen arabamıza binip Ankara Palas’a gittik. Ankara Palas Oteli Ankara’nın en lüks ve itibarlı otellerinden biriydi. Eski meclis binasının karşısında olması sebebiyle yabancı misyonlar,  diplomatlar ve yabancı devlet büyükleri hep orada kalırlardı. Kısacası çok muhteşem bir oteldi.

Kokteyl salonuna girdiğimizde L şeklinde uzun bir masanın göz kamaştıran ve bol miktarda yiyecek ve içecekleriyle karşılaştık. Yüzlerce davet ve kokteyllerde bulunmuşumdur, ama öylesine bir tabloyla karşılaşmadım. Zamanın en tanınmış simaları oradaydı, gayet nezih geçen kokteylden sonra yeni meclis binasında yapılacak basın toplantısı için otelden ayrıldık. Şimdiki meclis binası, o zaman henüz bitmemişti. Eski meclis binası da dünyanın dört köşesinden gelen basın mensuplarına ve davetlilere kifayetsiz olduğundan şimdiki meclis binasında yapılan toplantıya gittik. En az elli yabancı gazetecinin hazır bulunduğu basın toplantısında ilk defa zamanın Dışişleri Bakanı FATİN RÜŞTÜ ZORLU ilk defa Türkçe, sonra da İngilizce konuşma yaptı ve sorulara cevap verdi.

Toplantı bittikten sonra gazeteciler aşağıya inerek PTT’nin özel olarak hazırladığı ve bizim ilk defa gördüğümüz cihazlarla bu haberleri dünyanın dört tarafına ulaştırdılar. Yani bizler şimdiki meclis binası resmen açılmadan o binaya girip çalışma yapan ilk gazetecilerden biriyiz.

* * *

         O yıllarda Bafra Gazetesi de Anadolu’daki gazetelerde olduğu gibi, elle dizilen, elle basılan, yazıları elle dağıtılan, bugüne göre ilkel şartlarda yayınlanan bir gazete idi. Herşeye rağmen gerek siyasi iradenin gerek okuyucularımızın gazeteye yakınlığı, desteği unutulmaz hatıralarımız arasında yer almıştı. Bugün teknolojinin nimetlerinden istifade ederek süper bir gazete çıkarıyoruz. Lütfen elinizdeki gazeteyi iyi tetkik ediniz; Anadolu’da böyle bir gazete olmadığını göreceksiniz. Yine Anadolu’da bir ilçede böylesine bir gazete yayınlansa o ilçenin halkı gazetelerini bayrak yapar her yere gururla taşırlar. Maalesef bizim hemşerilerimiz de böyle bir hassasiyet olmadığı gibi eski ilginin onda biri bile yok. Sahip olduğumuz değerlerin elimizdeyken kıymetini bilmiyoruz, kaybedince farkına varıyoruz.         

Ama iş işten çoktan geçmiş oluyor. Hali vakti yerinde olanlar orta hallilerden, orta halliler durumu iyi olmayanlardan adeta gizli gizli kaçıyorlar. Bırakın yardımlaşmayı-destek olmayı, neredeyse selâmı bile taksitle verecekler.

         Utanıyorum, sıkılıyorum ve geçmişe özlemimi içinde yaşatıyorum.

Tüm değerli okuyucularımın “yeni yılını” kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500