Reklamı Geç
Advert
DÜNÜ YAŞAMAK VE YARINI YARATMAK
Metin Bostancıoğlu

DÜNÜ YAŞAMAK VE YARINI YARATMAK

Bafra güzel, Bafralılar çalışkandır

                                                                                                                                                   mbostancioglu57@gmail.com

 Geçmişte Bafra’da görev yapmış, Ankara’da yaşayan, şimdi çoğu emekli, hakim ve savcılar eski savcılarımızdan Sayın Özer Gürbüz’ün başarı ile gerçekleştirdiği toplantılarda  bir araya geliyorlar. Yılda birkaç akşam gerçekleştirilen bu yemekli toplantılara o dönemin kaymakamı ve Bafralı avukatlar da katılıyorlar. Ankara dışından, Bafra’dan Samsun’dan İstanbul’dan katılanlar da var.

Katılımcılar hukukçularla da sınırlı değil.  O nedenle kendilerini  “Bafra’yı sevenler” , “Bafra sevdalıları” diye adlandırıyorlar.

Ben Bafra’da avukatlık yapmadığım, otuz yılı aşkın meslek yaşamımda Bafra’dan hiç vekalet almadığım için, içi Bafra sevgisi ile dolu bu grubu sonradan tanıdım ve  toplantılara katılmaya başladım.

Her toplantıda, “O YILLARIN BAFRA’SI” konuşuluyor, anılar tazeleniyor, aralarından ayrılanlar sevgi ve saygı ile anılıyor.  Herkes “ Bafra Sevgisi”  ve  “O GÜZEL GÜNLERİN ÖZLEMİ” ile dolu.  Bafra’yı uzaktan seviyor, hayatı dikiz aynasından izleyip, dünü yaşıyorlardı.

Söyledim ya Bafra’yı uzaktan seven ve dünü yaşayanlardan biri de benim.

Bu durum içimi kemiriyor.

Dünü yaşamak ve Bafra için bir şeyler daha yapmak arzusu yetmiyor, uzaktan.

Bu arzu ile dolu Bafralılar 1960’lı yıllarda Ankara da “Bafra Kültür Derneği”ni  kurdular. Bir süre yaşadı, daha fazla sürdürülemedi.

İstanbul/Kadıköy’deki Bafralılar Derneği başarı ile çalışmalarını sürdürüyor. Çok sayıda üniversiteli çocuğumuza burs verdiklerini biliyorum.

Şimdi yeni bir dernek daha kuruldu Ankara’da. İstekli ve sosyal sorumluluk duygusu ile dolu kurucu arkadaşlarımızın tertip ettiği 2. Bafralılar Gecesi 7 Nisan 2012 tarihinde yapıldı. Güzel bir organizasyondu. Bafra Kaymakamı ve Belediye Başkanının yanında Bafra’dan gelen arkadaşlarımız ile İstanbul ve diğer illerden gelenler geceyi renklerdiler. Bana göre bu geceye damgasını vuran “BAFRA İÇİN HEPİMİZ” sunumunu yapan Sayın Ecz. Yavuz Kabaoğlu oldu.

Belediye Başkanımızın, Bafra’da dün, bugün ve yarın yapılanlar ve yapılacak olanlarla ilgili konuşması, Kaymakamımızın “Her şeyi birlikte yapmalıyız” vurgulu yol göstericiliği , Bafra için hepimiz sivil inisiyatifinin GEÇMİŞİ YAŞAYAN VE YARINI YARATMAK arzusunu yansıtan sunumu beni çok duygulandırdı ve yarınlardan umutlandırdı.

Son zamanlarda Bafra’da diğer sivil toplum örgütlerinin başarılı çalışmaları, Kaymakamımızın eşi Sayın Hacer Katırcı’nın kadınlara yönelik çalışmaları, Şehir Plancısı Sayın Nur Aydıner Meral’in de içinde bulunduğu sivil inisiyatifin eğitim,kültür, sosyal ve ekonomik alanda gelişmiş , çağdaş  güzel bir Bafra’nın yarınını yaratma arzusu Bafra’nın geleceğine ışık tutuyor.

Haydi, gençler, unutulmaya yüz tutan “Bafra güzel, Bafralılar çalışkandır” sözünü boşa çıkarmayalım.

İnanıyorum ki, hayata dikiz aynasından bakıp, Bafra’yı uzaktan sevenler de en büyük yardımcınız olacaklardır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500