Reklamı Geç
Advert
KENTLİLİK BİLİNCİ İLE
Metin Bostancıoğlu

KENTLİLİK BİLİNCİ İLE

İnsanın kendisini, çevresini ve olup biteni tanıma

mbostancioglu57@gmail.com

İnsanın kendisini, çevresini ve olup biteni tanıma, algılama, kavrama ve fark etme yeteneği vardır. Bu yeteneğe eskiden şuur derdik. Şuur ya da bilinç kişiyi kişi yapan şeydir. Bir bebek dünyaya gözlerini açtığında, konuşmasını bilmediğinden konuşulanları anlayamaz, ilk defa gördüğü insanları tanıyamaz, odadaki eşyalara bir anlam veremez, onları algılayamaz ve  belki de onları fark etmez. Ne zaman ki, doktor veya ebe, ya da hemşire onu yaşam pınarı olan, annesin memesi ile buluşturduğunda beslenmeye ilk adımı atarken bir yandan da bilinçlenmeye başlar.

 Bilinçlenme yolunda doktor, ebe ya da hemşireyi anne takip eder. Anne her bebeğin ilk öğretmenidir. Anneyi , en küçük sosyal çevresi olan aile ve eğitim - öğretim kurumları izler. Eğitim-öğretim  kurumları, çocuğun  kendisini, çevresini ve olup biteni tanıma, algılama, kavrama ve fark etme yeteneğinin, bilinçlenmenin, tohumlarının yeşerip geliştiği yerdir.

Örgün Temel Eğitim İlköğretimde başlamakta, Orta öğretim (lise) ve Yüksek öğretimle devam eder.Eğitim, Yaşam boyu eğitim anlayışı ile ömrün sonuna kadar devam eder..

Okul ve okula devam esastır. Ancak eğitim okulların sınıfları ve okul duvarları ile sınırlandırılmış olmamalıdır. İnsan, okulda aldığı eğitimin üstüne eğer kendisi yeni bilgiler eklemez ve kendisini geliştirmez ise geri kalır, gelişmez. Çevresinde olup biteni  algılama, kavrama ve fark etme, değerlendirme ve karar verme bilinçlenmenin evreleridir.

Okulun, öğretmenlerin görevi ders zili ile sona ermez. Okul ve öğretmen çevresi ile bütünleşmeli, çevrenin derdi ile dertlenmeli, çevresinin sorunlarına çare aramalı, sorunların çözülmesinde öncülük yapmalıdır. Bunu yaparken de elbette bilinçlendirme sorumluluğu önde gelir.

Eğitimin her kademesinde bu sorumluluk değişik şekillerde vardır.

Bilgilenme ayrı şeydir, bilinçlenme ayrı. Bilgilenme öğretim işidir, bilinçlenme ise eğitim.

21-22 Nisan 2012 tarihlerinde yapılan” Potansiyelinden Hedeflerine BAFRA SEMPOZYUMU”nda Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Öğretim üyeleri ve çeşitli Üniversitelerde görev yapan Bafra’lı Bilim İnsanları toplumu bilinçlendirme sorumluluğu ile görevlerini en iyi şekilde yaptılar.

Belediyemiz ve Sivil Toplum İnsiyatifi örnek ve başarılı bir organizasyonla toplumu bilgilendirme ve bilinçlendirme konusunda örnek bir çalışma sergilediler. Kendilerine ne kadar teşekkür etsek azdır.

 

Bu sempozyumda :

            Eski Çağda Bafra, Osmanlı Döneminde Bafra ,Milli Mücadele Yıllarında Bafra ve  Cumhuriyet Döneminde Bafra oturumu ile tarihte bir gezinti yaptık.

Bafra Ovası Fiziki ve Beşeri Coğrafyası,Kızılırmak Deltasında Ekolojik Tarım Turizmi, Dünya Koruma Alanlarında Turizm Faaliyetleri konuları ile bilgilerimiz tazelendi ve yenilendi. 

Bafra Ovası Toprak ve Su Kaynaklarının Yönetimi, Tarım Ürünleri Pazarlama Sorunları ve Çiftçi Örgütlenmeleri, Tütün Üretimi, İthalatı ve Geleceği ve  Bafra’da Tarımsal Ürünlerin Pazarlama Potansiyeli konuşmaları, salonda sayıları çok az  da olsa köylü ve çiftçimize ışık tuttu.

 Bafra’da Düzensiz Kentleşme ve Yeşil Alanlar, Bafra’nın Kentsel Peyzajı ve Kimliği, Bafra Kent Vizyonu, Kentleşme ve Bölgesel Kalkınma konularında yapılan konuşmalar herhalde yerel yöneticilerimizin yolunu aydınlatmıştır.

Bu konularda bilgilendik, inşallah bilinçlenmişizdir de…

Her halde, Kentlilik bilinci anlayışı ile sorumluluklarımızın bilincine varmak bu sempozyumun en büyük getirisi olacaktır.

Şimdi  Bafra için,

Ne yapacağız,

Niçin yapacağız,

Nasıl yapacağız,

Ne zaman yapacağız,

Nerede yapacağız ve

Kim yapacak sorularının cevaplarını arayalım. Sivil İnsiyatifin işi asıl şimdi başlıyor.

Bafra’yı uzaktan sevmek, ya da çok sevmek yeterli değil. 9.5.2012

                                  

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nız Kutlu Olsun.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500