Reklamı Geç
Advert
BİZLER OSMANLI’NIN TORUNLARI MIYIZ?
Vural Dilmaç - Damla Damla

BİZLER OSMANLI’NIN TORUNLARI MIYIZ?

Tarihe meraklı olanlar Osmanlı İmparatorluğu’nun

Damla Damla

Tarihe meraklı olanlar Osmanlı İmparatorluğu’nun üç safhasını bilirler. Birincisi yükselme devri, ikincisi duraklama devri, üçüncüsü gerileme devri. 1914-1918 Birinci Dünya Savaşı’ndan sonrasına da Osmanlı İmparatorluğu’nun parçalanma ve yok oluş devri diyebiliriz.

            Bugünkü NATO müttefiklerimiz, o günkü baş düşmanlarımız İngiltere, Fransa, İtalya ve Yunanistan Anadolu’yu parsellemişler, Türklere de İç Anadolu’da mendil kadar bir arazi bırakmışlardır. Niyetleri Türkleri ve Müslümanları zaman içinde kendi bünyelerine almak, Türklüğü ve Müslümanlığı unutturmaktı.

* * *

            1450 sene önce cahiliye devrinde o zamanki insanların yaptıkları heykellere, güçlü hayvanlara, aya, güneşe, yağmura taptıkları zamanlar savaşların da arttığı, insanların boş yere öldürüldüğü günlerdi. İnsanları birbirine sevdirmek, Allah’ın manevi varlığına inandırmak, sevgi ve saygıyı öğretmek için Allah Hz. Muhammed’i görevlendirdi, Kuran’ı indirdi. Çok büyük mücadelelerden sonra Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa Müslümanlık temellerini attı, halka Allah ve namaz sevgisini öğretti ve Müslümanlık çığ gibi dünyada büyümeye başladı. Çölde Hz. Muhammed ve arkadaşlarının tek başlarına yapacakları işler değildi bunlar. Onlar Allah’ın arkalarında durmasıyla, hedef göstermesiyle kutsal dinimizi dünyaya yaymışlardır.

* * *

            Tekrar birinci bölüme dönersek parçalanmış Osmanlı topraklarının üzerine kalın bir örtü çekerek yeni bir devlet ve Cumhuriyet yaratmak için kolları sıvayan Mustafa Kemal ve arkadaşları Türk Halkını şahlandırarak Anadolu’yu parselleyen, o günkü düşman bugünkü dostlarımızı kimini kovarak kimini denize dökerek yeni bir ülke yaratmış, adını da T.C. Devleti olarak dünyaya tanıtmıştır. Şimdi hep beraber düşünelim büyük Allah Mustafa Kemal’e yürü ya kulum demeseydi beş altı arkadaşın tarih kitaplarına destan olacak başarıları gerçekleşebilir miydi? Osmanlı yok olmuş, ismi ve başarıları yalnız tarih kitaplarında kalmış bir imparatorluğun torunları nasıl oluyoruz? Bazıları her konuşmasında bizler Osmanlı’nın torunlarıyız diyorlar, onlar ister Osmanlı’nın, ister Selçuklu’nun torunları olsunlar, bizler T.C. devletinin Vatandaşlarıyız. Bütün T.C. hüviyeti taşıyan herkes Türk vatandaşıdır, Osmanlı’yla, mosmanlıyla bağdaşan hiçbir tarafı yoktur.

            Benim torunum, sizlerin de torunları nasıl Osmanlı oluyor, bunu da bir türlü anlayamıyorum.

Hepinize saygılarımla.

 

 

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nız Kutlu Olsun.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500