Reklamı Geç
Advert
EMPATİ  KURMAK
Rezzan Günday

EMPATİ KURMAK

Empati kelimesi köken olarak İngilizce ‘’empahty’’kelimesinden dilimize geçmiş

 

               Empati kelimesi köken olarak İngilizce ‘’empahty’’kelimesinden dilimize geçmiş  bir başkasının duyguları, içinde bulunduğu durum ya da davranışlarındaki motivasyonu anlamak ve içselleştirmek demektir. Kendi duygularını başka nesnelere yansıtmak anlamında da kullanılır. Empatinin zıt anlamlısı antipatidir.Bebekler üzerinde yapılan incelemelere göre, doğuştan empati yeteneğimiz yüksek olmakla birlikte, uygun şartlarda hızla kaybedilebilen bir yetenektir. Empati yeteneğini sonradan kazanabilmenin yolu: açık uçlu sorular sormak, yavaş hareket etmek ve yorumda bulunmak, hızlı yargılara varmaktan kaçınmak, kendi davranış ve düşüncelerimizi anlamaya çalışmak, geçmişten ders almak, olayları akışına bırakmak ve kendimiz ve karşımızdakilerin davranışları için belli sınırlar oluşturmaktır

Empati, bir insanın, kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak onun duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlamasıdır. Empati sayesinde insan ilişkileri gelişir. İnsanlar arasındaki kavgalar azalır ve zamanla yok olur. Aile içi empati ise aile bireylerinin karşısındaki insanı kendi yerine koymasıdır. Bu sayede bireyler karşındakinin ne tepki vereceğini bilir ve ona göre davranır.Empatinin tam olarak gerçekleşmesinin üç ana kuralı vardır; Bir insanın kendisini karşısındaki kişinin yerine koyarak, olaylara onun bakış açısıyla bakmak,karşıdakinin duygu ve düşüncelerini doğru olarak anlamak ve hissetmek,o kişiyi anladığını ona ifade etmek.

 ‘’ Duygularını dinlemek’’olarakta tanımlanan empati,hayatımızın her safhasında bizi olumlu yönledirebilecek ,başarılı ilişkiler kurmamıza yardımcı olabilecek,daha az sorun daha çok çözüm yaratabileceğimiz yaklaşım sanatıdır.Birbirlerini anlamaya çalışan ve bunu birbirlerine hissettiren iş arkadaşları çok daha başarılı takım çalışmalarına imza atarlar. Çünkü takım çalışmasının başarılı olmasının en önemli yollarından biri takımı oluşturanların empati kabiliyetlerinin gelişmiş olmasıdır. Ast üst ilişkilerinin de sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi açısından empati kurmanın önemi büyüktür .Toplumsal davranışlarda empati hakkında çok bilinen bir empati olayı vardır; Seattle Özel Olimpiyatlarında tümü fiziksel ve zihinsel özürlü olan dokuz yarışmacı 100 metre koşusu için başlama çizgisinde toplandılar. Başlama işareti verilince hepsi birlikte başladılar bir hamlede başlamadılar belki ama yarışı bitirmek ve kazanmak için istekliydiler. Yarışa başlar başlamaz içlerinden genç tökezleyip yere düştü ve ağlamaya başladı. Diğer sekiz kişi gencin ağlamasını duydular. Yavaşladılar ve geriye baktılar. Sonra hepsi yönlerini değiştirdiler ve geriye döndüler gencin yanına geldiler. İçlerinden Down Sendromlu biri eğilip genci öptü ve : ‘‘Bu onun daha iyi olmasını sağlar’’ dedi. Sonra dokuzu birden kol kola girdiler ve bitiş çizgisine doğru hep birlikte yürüdüler. Stadyumdaki herkes ayağa kalkıp dakikalarca onları alkışladı. Orada bulunan insanlar hâlâ bu öyküyü anlatırlar. Neden? Çünkü şu tek gerçeği derinden bilmekteyiz: Bu hayatta önemli olan şey kendimiz için kazanmaktan çok daha ötede olan bir şeydir. Bu hayatta önemli olan yavaşlamak ve rotanızı değiştirmek anlamına gelse bile diğerlerinin de kazanması için yardım etmektir. Toplumsal duyarlılık ve bilinç bu şekilde gelişir.

       Aile içinde empati ise bunun çekirdeğini oluşturur:çocuğun ilk ağlaması ile beraber aile  gerçek empati kurmaya başlar.Çocuğunun  neden ağladığını anlamak için kendini onun yerine koymaya ,tecrübelerden faydalanmaya başlar.İlerleyen dönemlerde anlamak sözcüklerle kısıtlı kalmaya başladığında ise empati de yok olmaya başlar.Oysa artık gerçek empati zamanıdır.Zira anlamak sadece kelimeler ile değil ,davranış ,bakış gibi bir bütünlüktür.Üstüne üstlük bunu karşı tarafa hissettirmek ayrı meziyettir.

              Toplumsal olarak empati kelimesini bilsek de  uygulamada çok büyük eksiklikler ve yanlışlar söz konusudur.Genel olarak hoşgörüden yoksun bir zaman tünelinden geçtiğimiz son günlerde yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle  de tüm sosyal ilişkilerimizde birbirimizi anlamaya çalışarak daha az çatışma daha çok barış ve huzur diliyorum.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAFRA TSO Hizmet Binası İhalesi Tamamlandı
BAFRA TSO Hizmet Binası İhalesi Tamamlandı
BU YANLIŞTAN SİZ DÖNÜN; MİLLET DÖNDÜRMESİN
BU YANLIŞTAN SİZ DÖNÜN; MİLLET DÖNDÜRMESİN