Reklamı Geç
Advert
GAZETECİLİK  DE SORUMLULUK İSTER
Hasan Davran

GAZETECİLİK DE SORUMLULUK İSTER

Dünyada dördüncü güç kabul edilen basının

 

        Dünyada dördüncü güç kabul edilen basının ,iletişim organlarının gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla etkinliği, buna bağlı olarak da sorumluluğu artmıştır. 

        Halk adına hareket etmek zorunda olan basın-yayın mensupları, yüklendikleri sorumluluğun farkında olmamaları halinde sokakta rastgele ateş eden kişiden farksız olurlar. 

        Günümüzde sorumlu yasal makamlar, yazılı basını oldukça kolay denetlerken, radyo ve özel TV’ler, internetler -mantar gibi çoğalmaları sonucu-  genelde denetim dışında kalmaktadır.Tüm bu karmaşık durumun içinde Bafra Haber Gazetesi’ni çıkarmak bir hevesin değil bir idealin ürünüdür. 

         Bafra Haber yayın hayatını 62 yıldır sürdürürken hiçbir zaman başkasının yardımıyla, başkasının tesisinde değil, kendi karakterinin gerektirdiği tarzda ,halkın gücüyle yayın hayatını tarafsız,ilkeli olarak sürdürmüştür. 

          Bu güne kadar direnip ayaklarımızın  yere diri basmasında, aynı düşünceleri paylaştığımız ,  karşılık bekleme duygusu olmayan Bafralı, dost bildiğimiz sağlam karakterli insanların katkı ve desteğine borçluyuz.Kendilerine sonsuz teşekkürlerimi sunarım. 

          Cumhuriyet’i 29 Ekim’de 89 yıl önce kuranlar, demokrasi ayıplı böyle bir Türkiye düşlememişlerdi. Atatürk için Cumhuriyet, hür akıl, hür vicdan demekti. Cumhuriyet, fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli koruyucular ister.

          Cumhuriyet’in kuruluş gününü bayram ilan edişimiz, törenleri eğlence olarak görmek anlamı taşımaz. Cumhuriyet Bayramları kuruluş esaslarımıza bağlılığımızı, Cumhuriyet’te kararlılık mesajlarımızı yüksek sesle dile getirdiğimiz, bize ulusal bağımsızlığımızı armağan edenleri saygı, şükran ve minnetle andığımız birlik ve berberliğimizi yeni nesillere aktardığımız günlerdir.

           Kutlayacağımız Kurban ve Cumhuriyet Bayramı’mız bu düşünceler ışığında kutlanırsa bir değer kazanır. Yoksa bu   değerlerimizi siyasi ve şahsi menfaatlerimiz uğrunda kullanırsak bir gün gelir istiklâl mücadelesi vermek zorunda kalırız.

            Türk milleti asildir. Türk milleti olarak biz İstiklâl Savaşı vererek tüm dünyaya gücünü göstermiş, ulusal bağımsızlığımızı kazanmış bir milletiz. Terörü de yeneriz. Türkiye Cumhuriyeti’ne yan gözle bakan düşmanlarımızı da. Yeter ki ortak akılda buluşalım.

             Yazımı sonlandırırken Bafra’mızda olumlu gelişmeleri, Bafra’mızdaki haberleri haber manşetlerinde okudunuz. Olumlu gelişmeler olarak: 2000 kişilik kapalı spor salonu inşaatı hızla devam ediyor, doğalgaz kasım ayında kullanıma sunulacak, Şevket Aşçı  Turizm Fakültesi inşaatı hızla ilerliyor, Bafra Müzesi resmi açılışı yapıldı.

              Bakanımız Ertuğrul Günay’dan Bafra Müzesinin Bağımsız Müze Müdürlüğü olmasını istedik. Önümüzdeki günlerde Ankara’da milletvekillerimizle buluşup Bakanımızdan bu talebimizin yerine getirmesini isteyeceğiz.

              Belediye Başkanı Zihni ŞAHİN’le yaptığımız söyleşide Bafra’mızın belediye hizmetleriyle ilgili çalışmaları haber olarak değerlendirdik. Olumsuzlukları da kısaca anlatırsak: Bu yaz sel felaketi yaşayan Bafra’mız sebze ve meyve üreticileri, büyük zararlara uğradılar. Bu gibi sel felaketlerine karşı önceden önlem alınması için alt yapıların güçlendirilmesi şarttır. Yıllardır Bafra’mıza hizmet vermiş vatandaşla bütünleşerek başarılı hizmetler vermiş Devlet Hastanesi Başhekimi Dr.  Davut ÇEPNİ’ nin  görevden alınması Bafra halkını üzmüştür. Bafra halkı bu haksız görevden alınışa tepkisini imza kampanyası başlatarak örnek bir davranış göstermiş,haklının yanında yer almıştır.

              Millî ve Dinî Bayramlar Türk milletinin birlik ve beraberliğini güçlendirir. Vatandaşların sadece bayramlarda değil sonra da bu birlik ve beraberlik içinde olmasını dilerim.

              Kurban ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nız kutlu olsun.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500