Reklamı Geç
Advert
EŞEK ÖLÜR SEMERİ KALIR;
Hasan Davran

EŞEK ÖLÜR SEMERİ KALIR;

EŞEK ÖLÜR SEMERİ KALIR;İNSAN ÖLÜR ESERİ KALIR

 

          Bölgesel ayrıcılıktan hiç hoşlanmam ama uzun yıllardır görmediğim bir Bafralıyı gördüğümde sanki bir akrabamı görmüş gibi olurum.Bafra dışındaki Bafralıları arar bulurum.Onlarla olunca yaşam sevincim artar.Bu duygular içerisinde hayatım boyunca hep Bafra’mızın çağdaş, uygar, modern, üretken bir şehir olması,ekonomik yönden gelişmesi için çalıştım.

          Bu çalışmalarımın tek kişinin gayretiyle olmayacağını gördüm.Bafra’mızda yüzün üzerinde sivil toplum örgütü, onlarca oda bulunuyor.Siyasi partiler, sivil toplum örgütleri  demokrasinin vazgeçilmez dayanaklarıdır.Bafra’mızda, bir elin parmakları kadar az değerler yetiştirdik.Onların da kıymetini yeterince bilemedik.Projeler üretip bu projeleri hayata geçiremedik.Bir dönem Bafralı Nafiz KURT, Hikmet Sami TÜRK,Metin BOSTANCIOĞLU,Kemal AKKAYA’dan oluşan 4 bakan; 10’un üzerinde, ya Bafralı ya da eşinin Bafralı oluşundan  dolayı, milletvekilimiz vardı. Neredeyse TBMM’ de grup kuracak çoğunluktaydık.

         Bafra’mız geçmişten gelen imece kültürüyle -devlet kadar olmasa da- köy yollarını,lisesini,hastanesini devlet vatandaş işbirliğiyle gerçekleştirmiştir. Bugün, eski Millî Eğitim Bakanı Metin BOSTANCIOĞLU, Nafiz KURT, Hikmet Sami TÜRK ,Kemal AKKAYA,Ahmet YENİ,

Cemal Yılmaz DEMİR,Ahmet AYDIN,Suat KILIÇ, Kaya-Vedat AŞÇI ,

Hasan ÇAKIN, Dr. Fevzi CEYLAN, İsmail AHISHALIOĞLU,

Mehmet Turgut AYDINER,Edip AÇIKGÖZ,Cengiz BAYGÜL,           Süleyman TÜRK gibi isimler Bafra’ya sağlık, eğitim, adalet, kültür, turizm ve ekonomi alanlarında kalıcı eserler bırakmışlardır.Unuttuklarımız varsa onlardan özür diliyoruz.Bu insanlar Bafra’mıza yaptığı eserlerle anılacaktır.Önemli olan dünya hayatında iyi bir iz bırakmaktır.Bu bakımdan kişiler daha yaşarken adlarını yaşatacak,iyi işler yapmalıdır.

          Unutulmamalıdır ki yaşarken iyi işler yapan,eser bırakan kişiler öldükten sonra da unutulmazlar.Onları tanıtan eserleriyle de gelecek kuşaklara taşınırlar.Allah rızası için insanlara hizmet veren bir eser bırakmaktır.Bu ilimdir,yoldur,köprüdür,kütüphanedir.Müessese kurarak,burs vererek yetiştirilmiş insandır.İnsanlar bu gibi yerlerden yararlandığı sürece bunları yaptıranlar ,yapılmasına sebep olanlar,yol gösterenler ve destek olanlar hem hayattayken hem de vefatlarından sonra sevap kazanmaya devam ederler.

          Atasözleri, belli bir toplumun veya bütün insanlığın yaşam felsefesidir. Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir. “Eşek ölür semeri kalır,insan ölür eseri kalır.”sözü de tam bu durum için söylenmiş bir sözdür.

         Bu düşünceler içerisinde bugün Spor Bakanımız olan Suat KILIÇ’tan Bafralılara söz vermiş olduğu 15 bin kişilik futbol sahası ve kapalı yüzme havuzunu Bafra’ya kazandırmasını bekliyoruz.

        Bugün milletçe birliğe,beraberliğe,bütünlüğe ve dayanışmaya her zamankinden daha çok ihtiyacımız olan bir dönemden geçiyoruz.

         Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Türk milleti ile birlikte kanla,irfanla ve devrimlerle kurduğu Türkiye Cumhuriyeti, ülkesiyle ve milletiyle bölünmez bir bütündür.Bu milleti bölmeye hiç kimsenin gücü yetmeyecektir.Ne mutlu Türk’üm diyene…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500