Reklamı Geç
Advert
Eşekten Alacağımız Derse Kaldık
Metin Bostancıoğlu

Eşekten Alacağımız Derse Kaldık

“Bir gün, bir çiftçinin eşeği kuyuya düşer. Adam ne yapacağını düşünürken, hayvan saatlerce anırır.

 

          “Bir gün, bir çiftçinin eşeği kuyuya düşer. Adam ne yapacağını düşünürken, hayvan saatlerce anırır. En sonunda çiftçi, hayvanın yaşlı olduğunu ve kuyunun da zaten kapanması gerektiğini düşünür ve eşeği çıkartmaya değmeyeceğine karar verir. 

          Bütün komşularını yardıma çağırır. Her biri birer kürek alarak kuyuya toprak atmaya başlarlar. Eşek ne olduğunu fark edince, önce daha beter bağırmaya başlar. Sonra, herkesin şaşkınlığına, sesini keser. 

          Birkaç kürek toprak daha attıktan sonra, çiftçi kuyuya bakar. Gözlerine inanamaz. Eşek, sırtına düşen her kürek toprakla müthiş bir şey yapmakta, toprağı aşağıya silkeleyerek yukarı çıkmasına basamak hazırlamaktadır. 

 

          Bir süre sonra, komşular toprak atmaya devam edince, herkesin şaşkınlığı altında eşek, kuyunun kenarından dışarı bir adım atıp, koşarak uzaklaşır ! “

 

          Akil (!) adamlar yaptığınız  toplantılarda size karşı söylenmiş her söz  üzerinizeatılan bir kürek topraktır. AKP hükümetinin sizi içine attığı kör kuyudan çıkmanın sırrı, bu pisliği silkeleyip bir adım yükselmektir. 

 

          Ülke sizden bunu bekleyiyor. 

 

          AKP nin ülkemizi içine attığı bu kuyulardan  yılmayarak, usanmayarak çıkabiliriz. Silkelenin ve eşek kadar akıllı olun yeter.

 

          Sayın akiller size eşek kadar akıllı olun demekle hakaret etmiş değilim

 

   Her ne kadar insanoğlu türlü akılsızlıkları eşşeklikle nitelendirse de, en güzel gözlere sahip bu sevimli hayvan, yerine göre çoğu insandan daha akıllıdır... 

Örneğin ''''Eşek, iyi bir yol mühendisidir. Yokuşları en fazla % 7 eğimle ve kısa mesafelerde virajlar alarak çıkar.'''' 

Eşek iyi bir kılavuzdur: Gittiği bir yolu hiç unutmaz ve o yoldan şaşmaz. Bu nedenle deve veya katır kervanlarının önüne daha önce bu yoldan gitmiş bir eşeği kılavuz olarak koyarlarmış.

Evet, eşek akıllıdır, düştüğü çamura bir daha, asla düşmez. 

Keşke akillerimiz (!)  de eşek kadar akıllı olsalar. Çünkü düşeceğimiz çukura bir defa daha düşme şansımız yok. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500