Reklamı Geç
Advert
İHVAN - MÜSLÜMAN KARDEŞLER
Metin Bostancıoğlu

İHVAN - MÜSLÜMAN KARDEŞLER

Cumhurbaşkanı RTE ’nin İktidarı ele geçirdiği 2002 yılında Türkiye’nin komşuları ve dış politikada sıfır sorun sözleri sık sık tekrar edilir ve devletimiz bununla övünürdü.

 Başta eğitim olmak üzere Türkiye’nin her şeyini değiştirmek isteyen karşı devrimci AKP iktidarı (RTE iktidarı desek daha doğru olur) kendisine önemli bir tarihi hedef aldı. Bu tarih Cumhuriyet’imizin kuruluşunun 100. yılı olan 1923’tür. Hedefe kadar Atatürk Devrimleri ve Cumhuriyet’in bütün kazanımları tersyüz edilecektir. Bunları  yapabilmek için referansı dindir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin yönü batıya dönükken bu iktidar yönünü din eksenine çevirdi.

Batı’nın ittifaklarından bir anda çıkamayacağını bildiği için yavaş yavaş, pastırma doğrar gibi Cumhuriyet’imizin bütün değerlerini kesip atmaya başladı.

Tarihe baktığımız zaman, bu şekilde Mısır’da  iktidar olan anlayışın temelinde kısa adı İHVAN olan MÜSLÜMAN KARDEŞLER örgütünün olduğunu görüyoruz.

MÜSLÜMAN KARDEŞLER:

Müslüman Kardeşler işe Mısır’da sosyal yardım ile başladı. Stratejileri sosyal yardım yoluyla göz boyamaktı.  İşsizlere , fakirlere sahip çıkıyor, yardımlar dağıtıyor, halka hizmet götürüyordu. Bunları yaparken bir yandan da ,

·         Kanunların İslam’a uygun yapılmasını,

·         Alkollü içkilerin yasaklanmasını,

·         İbadet etmeyenlerin cezalandırılmasını,

·         Askeri ve idari görevlere Şeriat yanlısı bireyler yetiştiren El-Ezher Üniversitesi mezunlarının da atanmasını,

·         Kız ve erkek öğrencilerin ayrı eğitim görmesini ,

·         Karma okulların kapatılmasını,

·         Faizin yasaklanmasını

  istiyorlardı.  Fakir ve yoksul Mısır halkını bu şekilde yönlendiriyorlardı. (AKP’ye ne kadar benziyor değil mi ? )

            Mısır’daki İngiliz ve Yahudilere saldırılar da düzenleyen İHVAN 1948 yılında Mısır Hükümeti tarafından yasa dışı ilan edildi. 20 gün sonra İhvan’ı yasadışı ilan eden Başbakan Muhammet Fethi bir suikasta kurban gitti. İHVAN bu suikastın sorumluluğunu üstlendi. Suikastlar devam etti. Fakat 1950 yılında İHVAN’ a konulan yasaklar kaldırıldı. Mısır’da İhvan Türkiye’de Demokrat Parti dini politika için kullanmayı başarmışlardı.

 

            1954 yılında Mısır’da İslami yapılanmaya (RTE’ nin söylemi ile) Paralel yapıya karşı çıkan Nasır’a başarısız bir suikast düzenlendi. Bu suikastın da mimarı İHVAN- MÜSLÜMAN KARDEŞLER  idi. On bine yakın örgüt üyesi tutuklanıp liderleri idam edildi.

            Enver Sedat 1981’ de “İslami Cihat Örgütü” tarafından suikasta kurban gitti. Ilımlı İslamcılara siyaset yolu açıldı.

            IŞİD (Irak Şam İslam Devleti) in İslam Devleti kurma idealinin temelinde , diğer Arap ülkelerine örnek olmak isteyen “Müslüman Kardeşler Örgütü” vardır.

Hürriyet ve Adalet Partisini kuran Müslüman kardeşler, Mısır’da 2012 yılında Muhammed Mursi’ nin liderliğinde %52’ ye yakın oy alarak Mursi’yi Cumhurbaşkanı seçtirdi.

Mursi’ ye sırtını dayayan Müslüman Kardeşlere  karşı  “kanun dışı davrandıkları” gerekçesi ile gösteriler başladı. Müslüman Kardeşler de boş durmadılar, karşı eylemler düzenlediler.  Rabia Meydanı’nda  1000’i aşkın gösterici öldü, meydan kana bulandı. Mursi tutuklandı. Yerine Sisi Cumhurbaşkanı seçildi. İhvan- Müslüman Kardeşler Terör örgütü olarak ilan edildi. Rabia işareti bu arada ortaya çıktı.

 

            Arap medyasına göre Hacı adaylarına bile Rabia İşareti yapmaları  için baskı yapıldı.

RTE Mısır’da olanlara ilgisiz kalmadı. Meydanlarda Rabia işareti yaparak halkı selamladı.  AKP’lilere Rabia selamı verdirerek Müslüman Kardeşlere desteğini gösterdi.

İhvan yöneticileri şimdilik Katar’dalar. Temsilcileri sık sık Türkiye’ye gelmekte, hükümetle toplantılar yapmaktalar. Bu gidişle İstanbul’a yerleşeceklerini düşünmemek elde değil.

RTE’de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ziyaretten sonra Katar’a gitti. Orada İhvancılarla yapılan görüşmelerde neler konuşulduğu tarafımızdan bilinmiyor. Bilinen bir şey var ki, RTE ve Hükümeti  Türkiye’de İhvan’ın yolunda …

·         Kanunların İslam’a uygun yapılmasını,

·         Alkollü içkilerin yasaklanmasını,

·         İbadet etmeyenlerin cezalandırılmasını,

·         Askeri ve idari görevlere Şeriat yanlısı bireyler yetiştiren El-Ezher Üniversitesi mezunlarının da atanmasını, (İmamların ülkeyi yönetmesini)

·         Kız ve erkek öğrencilerin ayrı eğitim görmesini ,

·         Karma okulların kapatılmasını,

istiyorlar. Türkiye’yi her konuda 1923’ün şartlarına sürüklemek istiyorlar.

Kol kola oldukları sadece İHVAN değil.

Daha düne kadar IŞİD’le iş birliği içinde idiler. IŞİD’e (İslam Devleti) her türlü yardımı gizlice yaptılar. Suriye’de Esad’a karşı özgür Suriye Ordusunu desteklediler. Her türlü desteği verdiler. Terörist gruplarla bağlantısı olduğu için kırmızı bültenle arananları Türkiye’de misafir ettiler.

İçerdeki sıkıntılar bir yana , ülkemizi dış politikada da  acze düşürdüler

                           **********

Geriye doğru sürüklenmeyen bir Türkiye’de aklın ve bilimin ışığında nice bayramlar diliyorum.

Bafra Haber'in Notu: Bu yazı son gelişmelerden önce 27.09.2014'te yazılmıştır. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500