Reklamı Geç
Advert
GEÇMİŞİ YAŞAMAK
Vural Dilmaç - Damla Damla

GEÇMİŞİ YAŞAMAK

Geçmişi yaşamak ailede başlar.

.  Aile reisi çalışkan, topluma faydalı, yaşadığı memleketine bir eser bırakmışsa, ailenin fertleri yıllar boyunca unutamadıkları aile reisini devamlı yâd ederler.

               Aynı şeyi dernekler için de söyleyebiliriz. Pasif bir derneğe başkan olan cevval atılgan ve yaratıcı kişi, derneğe yeni yeni imkânlar sağlayıp derneğin yükselmesinde tüm enerjisini harcayarak saygı ve sevgi kazandığında, zamanı geldiğinde dernek başkanlığını bıraksa bile, onun fotoğrafı, yıllarca derneğin duvarını ve hafızaları süsler.

               Aynı konuyu, partilere de teşmil edebiliriz.  Bir partinin kurucusu,  partisini sağlam temeller üzerine oturtmuşsa, ölmezler arasına girer. Örnek olarak CHP' yi gösterirsek, bir güneş parlaklığıyla karşımıza çıkar. Maalesef  bu büyük imkânı doğru dürüst kullanamayan CHP yöneticileri  Gazi Mustafa Kemal’ in kurduğu partiyi rakiplerinin yerli ,yersiz tenkitleri karşısında doğru dürüst savunamamışlardır bile. İktidar CHP ye bindirdikçe bindirmiş, ara sıra  Mustafa Kemal’in adını kullansalar da İsmet Paşa'nın esamesi okunmamıştır. Onun hakkında yapılan tenkitlere CHP cevap bile verememiştir.  Biz CHP yöneticilerinden şöyle bir çıkış beklerdik: Ey iktidar ismini dahi anmadığınız İsmet İnönü vatanın kurtuluşunda birinci ve ikinci İnönü Savaşlarını kazanmış Yunan Genel Kurmay Başkanı Trikopis’i esir alıp sonra da iade eden kumandandır. 1924 yılında Lozan’da UNİTER BİR DEVLETİN SINIRLARINI ÇİZEN  ve dünyaya Türkiye Cumhuriyeti’ni tanıtan siyasetçidir. 1939 yılında İkinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesi ile Türkiye’nin de savaşa girmesini isteyen dünya devleri Amerika Başkanı Roosevelt, İngiltere Başbakanı Churchill,  Rusya  Başkanı Stalin’i Adana’ da bir tren kompartımanında ağırlayan ve ince zekası ile savaşa girmekten yurdu kurtaran dahi politikacıdır.  1946 yılında ülkeyi tek partili durumdan kurtarıp demokrasi yolunda  ülkenin geleceğine ışık tutan büyük bir siyasetçidir. Atatürk ‘ten sonra ikinci adam olan İnönü, yeri doldurulmazlar sıralamasında başı çeken bir büyük liderdi. Bu bilgileri  sakın unutmayın. Dağarcığınıza alın.

                On iki yıldır iktidar olanlar, kuruluşunu bütün dünyanın hayranlıkla izlediği Türkiye Cumhuriyeti’ni yok sayıp,  ‘Yeni Türkiye’ safsatasıyla cumhuriyeti, dolayısıyla Türkiye’yi  unutturma çabasına girdiler. Sanki  2002 yılından  önceki yıllarda hiçbir şey yokmuş ve her şey 2002 yılında başlamışçasına bir propagandaya giriştiler. Tüm gayretlere rağmen milletimiz bu oyunlara gelmedi ve kendilerine dur demesini bildi.

                 Şimdi sıra bizde.  Ey CHP!  Atatürk’ü doğru düzgün tanıtamadın.   İlke ve inkılâplarını anlatamadın. İsmet Paşa’nın savunmasını yapamadın. Cumhuriyetin kuruluş çabalarını öğretemedin. Bundan sonra bir komisyon kurup, her ay, cumhuriyet tarihini, Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını anlatan bir TV programı hazırlayın.

               Geçenlerde bir derneğin gecesinde, diksiyonu çok düzgün , ses tonu harika bir konuşmacı, bir saatten fazla büyük Atatürk’ü anlattı. Konuşma bittiğinde alkış tufanı patlamıştı. O muhterem şahıs dinleyenlere Atatürk’ ü anlattı, karşılığında da binlerce lirayı cebine koyup gitti. Düştüğümüz hazin duruma bakın. Ata’mızın başarılarını,  para karşılığı  öğreniyoruz.

 

Bayramınızı kutlar, daha NİCE SAĞLIKLI MUTLU BAYRAMLAR DİLERİM.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500