Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
BİZANS-OSMANLI SENTEZİ
Metin Bostancıoğlu

BİZANS-OSMANLI SENTEZİ

Bizans Kültür ve Kurumlarının Osmanlı Üzerindeki Etkisi

SABAH sporu ve denizinden sonra, günlük gazeteleri ve ekmek almak için gittiğim  yazlık sitenin marketinde “Siz beni tanımadınız Sayın Bakanım, ben sizin hemşehrinizim” diyerek söze başlayan, uzun boylu, genç, yakışıklı adamı ilk defa görüyordum. Tanımama yardımcı olun diyerek, mahcup olmaktan kurtulmaya çalıştım. Dikkatle bakın, kime benziyorum dediğinde buldum ve Tokalak cevabını verdim. Bu genç, yakışıklı adam rahmetli Enver Tokalak’a benziyordu. Yanılmamıştım, Hüseyin Tokalak  dedim, İsmail Tokalak diye düzeltti. Tanımam onu memnun etti. Tokalaştık, kucaklaştık. İsmail Tokalak ile oğlum Kemal yazlıkta tanışmışlar, arkadaş olmuşlar ve birkaç gün de Londra’da beraber olmuşlardı. Ben kendisi ile tanışmamış olmama rağmen varlığından haberdar idim.
Tokalak bir gün sonra siteden ayrılıyormuş, İstanbul’a oradan da İngiltere’ye gideceğini söyleyip bana yazdığı bir kitabı hediye etti. Bugün size kısaca İsmail Tokalak’ı ve başlıkta ismini verdiğim kitabını tanıtacağım.
Tokalak 1953 Bafra doğumlu. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesini 1979 yılında, Londra Üniversitesi (S.O.A.S) ekonomi bölümünü 1998 yılında bitirdi. 1980 yılından itibaren çeşitli konularda araştırmalar yapan ve ilk kitabı “Osmanlı Bizans Sentezi” ni Temmuz 2006’ da yayınlayan Tokalak, “İslam Ülkelerinin Geri Kalış Sebepleri” ve “Türklerin Gerçek Kimliği” adlı çalışmaları ile dedesi Cevat Hakkı Tarım’ın basımı uzun yıllardır tükenmiş olan “Kırşehir Tarihi” adlı kitabını yeni ilavelerle yayına hazırlamakta.
“Bizans Osmanlı Sentezi”, Gülerboy Yayıncılık tarafında yayınlanmış. Tarafsız, önyargısız tarih yazmak mümkün mü ? sorusu ile yola çıkılan kitapta, olayların ve belgelerin tanıklığı ile ve karşılaştırmalı olarak Bizans ve Osmanlı’da Din ve Devlet İşleri, Toprak Düzeni, Vergi, Adalet, Vakıflar, Loncalar, Manastırlar, Zaviyeler, Tarikatlar, Keşişler, Dervişler, Bizans Azizleri ve Osmanlı Evliyalarının/Velilerin benzerlikleri, Bizans ve Osmanlı’da Muhafazakarlık, Kadercilik, Batıl İnançlar ve Büyü, Dil Etkileşimi, Mimari, Eğlence, Oyun, Spor, Müzik, Ortak Yemek Kültürü ile Kadın ve Cinsellik konuları her yönü ile ustaca işlenmiş.
704 sayfalık bu kitabı altını çize çize dikkatle okudum. Bilgilerimize bilgi katan bu kitaptan dolayı hemşehrimiz İsmail Tokalak’a teşekkür ediyor herkesin okumasında fayda var, diyorum.
Bafra Haber kanalı ile birliktelik sağladığımız tüm dostların yeni yılını kutluyor, sağlıklı ve huzurlu günler, yeni yıllar diliyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500