Reklamı Geç
Advert
OF KAYMAKAMI TUNCAY SONEL
Metin Bostancıoğlu

OF KAYMAKAMI TUNCAY SONEL

Of Kaymakamı Tuncay Sonel’i tanıyor musunuz ? Ben kendisi ile hiç biraraya gelmedim. Telefonla da konuşmadık. Yani tanışıklığımızdan söz edilemez. Kendisine sorarsanız, o da “tanışmıyoruz” diyecektir.

Fakat, Of’ta yaptıklarını duyunca tanıdım onu. Hani, Atatürk’ün söylediği  “Beni tanımak için yüzümü görmeniz şart değil, fikirlerimi anlıyorsanız bu yeter.” sözü var ya, işte öyle tanıdım Of Kaymakamı Tuncay Sonel’i. Fikirleriyle, ilçesinde yaptıklarıyla ve ileride yapacağı güzel şeyler yönünde bende bıraktığı intiba ile tanıdım : Eğitim için, halkın kitap okuması  için, yetim-öksüz çocuklar için neler yaptıklarını öğrenince tanıdım. Halkın eğitimi için  önderlik yapan,  hizmet üreten , özlediğim kaymakam, örnek  olacak bir kaymakam olarak tanıdım onu. Size de tanıtmak istiyorum.
Hizmetlerinden birkaçı şöyle anlatılıyor :
- Of Kaymakamı Tuncay Sonel... Of ile Trabzon arasında çalışan yolcu minibüslerinin arka koltuğuna cepler diktirip içine kitaplar koydurmuş... İnsanlar artık 45 dakikalık yolculuğu kitap okuyarak yapıyorlarmış.
-  Tayin olduğunda okul öncesi eğitim görebilen çocukların oranı yüzde 53 imiş. Çocuklarını ana okullarına göndermeyen 200 aileye birer beyaz eşya hediye edilmiş Büyük teşvik oldu diyorlar. Oran şimdi yüzde 94.
- Bu başarıda payı olan 10 öğretmeni Selanik  gezisiyle ödüllendirmiş.
-  Her okulda, o ayın en çok kitap okuyan öğrencisine bir kitap ve bir altın hediye edilmiş.
- İlçedeki, 212 öksüz - yetim çocuktan , “Anneniz - babanız sağ olsaydı, onlardan en çok ne isterdiniz?” konulu bir mektup yazmalarını istemişler. O mektuplarda ne yazmışlarsa kendilerine alıp hediye etmişler.
- Çay ocaklarına kitaplıklar yaptırmışlar. 18.00 - 19.00 arası kitap okuma saati olacak. Bunda da altın ödülü var.
- Of’ta 3 bin 167 okuma - yazma bilmeyen olduğunu öğrenildiğinde  “Öğren okuma - yazmayı, al altınını, diplomanı” adını verdikleri bir kampanya ile bir yıl içinde bu sayıyı sıfıra indireceğiz diyorlar.
- İlçede 4 yıllık bir fakülteyi kazanan öğrenci sayısını ikiye, üçe katlamaları halinde öğretmenlere  İtalya gezisiyle ödüllendirileceği duyurulmuş.
Of Kaymakamı Tuncay Sonel’i sizlere tanıtıyor, kutluyor ve emsallerine örnek olmasını diliyorum.
********
Daha önceki yazılarımda, Kaymakamlarımızdan (çok geriye gitmeden), Hayati Soylu için hizmetlerinden ve ilçede ne kadar sevildiğinden söz etmiştim.
Sayın Selahattin Aparı’nın beş yıllık hizmet süresinin Bafra için boşa geçmiş zaman olduğunu yazmıştım.
Sonraki Kaymakamımız Bekir Dınkırcı’ya, diğer hizmetleri yanında , Bafra’ya, Bafra köylüsüne, tarımına, hayvancılığına, meyve ve sebze çeşitlemesi hizmetleri için teşekkür etmeyi de bir borç bilirim. İlk görüşmemizde, “Bafra gibi yerlerde hizmet köylüden başlamalıdır, köylü fakirleşirse bütün halk fakirleşir. Köylü kendisine, yeni ufuklar açacak, destek verecek kaymakam bekliyor.” sözlerim, Dınkırcı’nın da benimsediği şeyler olduğundan bu yönde başarılı çalışmaları ile Bafra’da iz bıraktığına inanıyorum. Yeni görev yeri olan Balıkesir’in Gönen ilçesinde tarımın yanında turizminde de başarılı olacağı inancındayım ve başarı diliyorum.
29 Ekim 2008’de Cumhuriyet Bayramı nedeniyle geldiğimde, Kaymakamımız Ayhan Boyacı ile tanıştık. Kendisinin Bafra’da başarılı çalışmalar yaparak , hizmet süresini doldurup gittiğinde, sevgi ve saygı ile anılmasını dileğimizi söyleyip,  Bafralılar olarak kendisine yardımcı olmaya hazır olduğumuz sözünü verdim.
Kaymakamımız ,ırmak ağzına balıkçı barınağı yapılmasından söz ettiğinde sevindim. Bafra’nın da denizi olduğunu, fakat bizim denize arkamızı döndüğümüzü düşündüm. Yok olma yolunda olan Morina Balığımızı, havyarımızı,  kırktan fazla balıkçımızın tekneleriyle ne kadar perişan olduklarını , ne kadar ihmal edildiklerini bu konuşmada  anladım. Anladım ki, Kaymakamımız  Ayhan Boyacı, projeleriyle, bilgi, birikim ve hizmetleriyle hepimizin ufkunu açacak. Sağlık yönünden kendisine geçmiş olsun diyor, başarılı çalışma dileklerimizi tekrar ediyor ve bekliyoruz.
Son söz olarak diyorum ki, Kaymakam Hayati Soylu, Kaymakam Bekir Dınkırcı ve Of Kaymakamı Tuncay Sonel gibi DEVLETİN – MİLLETİN 100 kaymakamı , DEVLETİN – MİLLETİN 100 valisi  olsa ülkemiz daha farklı durumda olur.
İş ki onların , DEVLETİN – MİLLETİN kaymakamı, valisi olmaları için önlerini açalım, kalıcı olsunlar.      
HÜKÜMETİN KAYMAKAMI, HÜKÜMETİN VALİSİ OLMASINLAR. Esas olan Devlet ve Millettir. Hükümetler gider…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500