Reklamı Geç
Advert
TAVUKLAR KUZU GİBİ MELEYEREK BENİ ALDATTILAR KADI EFENDİ
Metin Bostancıoğlu

TAVUKLAR KUZU GİBİ MELEYEREK BENİ ALDATTILAR KADI EFENDİ

Ceza Yargılamasında sanığın aldatılarak suç işlemiş olması, suça itilmesi , daha sonra yargılama safhasında “ben aldatıldım” demesi işlenmiş olan suçu ortadan kaldırmaz. Aldatıldım diyen kişi suç işlediğini kabul ediyor demektir.

Aldatılmış olmak, şartları var ise olsa olsa cezayı hafifletme sebebi olabilir. Bu da suç işleyeninin aldatılabilir kişilikte olması ve hakimin taktirine bağlıdır. Her durumda ceza verilecek ve cezasını çekecektir.

Her halde, suç işledikten sonra Allah beni affetsin demekle  de sanık  kendisini kurtaramaz.

“Allahım beni aldattılar” diyerek merhamet dileyene öbür dünyada sormazlar mı ?  “Allah’ın  sana verdiği , doğruyu  bulabilmen için, en güçlü araç olan aklın buna yetmiyor mu ? “ demezler mi?

Ne cevap verecek  o zaman ?

Aldığın eğitime, diplomalarına, bulunduğun makamlara bakıldığında diğer konularda aldatılmamışsın da suç işlerken mi  aldatıldığını söylüyorsun . Suç işlemişsin cezanı çekeceksin boşuna yalvarma. Günah işlemişsin burada da yarıca cezanı çekeceksin.

Suç işleyen kişi aldatıldığını ileri sürerek   “Milletim beni affetsin” de diyemez. Zaten Türk Milleti adına karar veren Mahkeme” lerin af yetkisi yoktur.

Açıkçası, suç işlendikten sonra  “ aldatıldım” diyen kişi… Cezasını çekmelidir.

Bunları yazarken şu kısa hikaye geldi aklıma :

Osmanlı İmparatorluğu döneminde, adamın biri kümesten tavuk çalarken yakalanmış. Çaldığı iki tavuğu eline verip kadının karşısına çıkarmışlar.

Kadı sormuş : Bunlar ne

Hırsız : Tavuk kadı efendi.

Kadı  : Bunları çalarken kümeste yakalanmışsın. Ne diyeceksin ?

Hırsız : Kadı efendi beni affedin. (Elindeki tavukları göstererek ) Bunlar beni aldattılar.

Ben bunları geceleri sessizce kümese yaklaşıp dinledim. Kuzu gibi meliyorlardı. Sabaha karşı ezan vakti o kadar da güzel meliyorlardı ki, ne istedilerse verdim. Besledim onları uzun zaman…

Sonra bir zaman geldi ki kuzu gibi meleme seslerinin yerine beni rahatsız eden sesler duymaya başladım. Zaten şüphelenmeye başlamıştım. Girdim dün gece (p)inlerine bir de baktım ki bunlar kuzu değil. Kuzu sesi çıkararak beni aldatmışlar. Tam birer birer yakalayıp zaptiyeye teslim edecektim ki ev sahipleri beni yakaladı.

Kadı : Yani suçu kabul ediyorsun. Anlaşıldı. Son sözün ne?

Hırsız : Dava vekillerim gelsinler, bir de onları dinleyin ; ayrıca ulemadan görüş alınsın  kadı efendi.

Kadı : Ne haltlar işlediğini kendin söylüyorsun. Dava vekillerin, ayrıca ulema ne diyecekler bu durumda?

Hırsız : Ben de bilmiyorum ne diyeceklerini . Kadı efendi, aldatıldım asıl suçlu (tavukları göstererek) bunlar. Allah beni affetsin, siz de affedin.”                                  

Allahın affedip etmediğini bilmiyoruz amma, kadı gereken cezayı vermiş.

                               ********

Günümüzde, Yargıtay’ın çocukların ırzına geçene, çocuğun rızası var diyerek ceza vermediği, bir bayan bakanın “bir kerecikle bir şey olmaz” dediği bir ülkede,

suçu kabul eden asıl suçlu yargılanmaz,

horozla susar, tavuklar meler,

millet affeder de

Allahın affedeceğini zannetmem.

                                ****

 

            Kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri’nin değerine gölge düşürülmesine ve haksız eleştirilmesine daima karşı çıkan, başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve arkadaşları olmak üzere sonsuza göçen tüm şehitlerimize Tanrı’dan rahmet diliyor, bayramınızı kutluyorum.      

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500