Reklamı Geç
Advert
DÜNYANIN TEK ÇOCUK BAYRAMI
Hasan Davran

DÜNYANIN TEK ÇOCUK BAYRAMI

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ülkemizin geleceği olarak gördüğü, saflığın ve masumluğun timsali olan Türk çocuklarına bayram olarak armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, ülkemiz genelinde olduğu gibi Samsun’da da kutlanıyor.  Atatürk’ ün kurtuluş mücadelesini başlatmak için 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışının 100. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği Samsun’da düzenlendi. Şenliğe 40 ülkeden 800’e yakın çocuk katılıyor. Gelen çocuklar, her okuldan bir öğrenciyle kardeş yapılarak misafir ediliyor. Misafir çocuklar, 18-20 Nisan’a kadar kendi ülkelerinin folklor dansları, milli oyunlarını sergileyip konserler verecek. Türkiye’mizin ve Samsun’umuzun tanıtımında etkili olan bu organizasyon için başta Valimiz Osman Kaymak olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyoruz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı organizasyonları kutlamalara ayrı bir heyecan, coşku ve renk kattı.

Ayrıca milli bayramlarımızdan, İstiklal Mücadele’mizin mihenk taşlarından biri olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100. yılı vesilesiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Resmi Gazete ’de bir genelge yayınlandı. Bu genelgede, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 16 Mayıs’ta İstanbul’dan yola çıkarak 19 Mayıs’ta Samsun’a ulaşmasıyla başlayan kurtuluş mücadelesinin başladığı 19 Mayıs 1919 tarihinin 100. yılının başta Samsun olmak üzere tüm Türkiye’de yıl boyunca spor müsabakaları, kamplar, turnuvalar, sportif faaliyetlerle kutlanması kararı alınmış.

Bizi biz yapan değerlerimizin aşınmaması, değersizleştirilmemesi ve ayrışmalara meydan verilmemesi gerekir. Bu değerlere hep beraber sahip çıkmalıyız. Tarihimizin, ideallerimizin bütünleştirici unsurlarını gelecek nesillere aktarabilmek için bayramlar toplumsal hayatta önemli yer tutar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 100.yılı vesilesiyle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın yıl boyunca kutlanılması kararını takdirle karşılıyorum.

Tüm ulusumuzun ve çocuklarımızın bayramını en içten duygularımla kutluyor, bu vesileyle bu günleri bizlere armağan eden büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Efsane Duayen Gazeteci Vural Dilmaç Dualarla Son Yolculuğuna Uğurlandı
Efsane Duayen Gazeteci Vural Dilmaç Dualarla Son Yolculuğuna Uğurlandı
DUAYEN GAZETECİ VURAL DİLMAÇ’I KAYBETTİK.
DUAYEN GAZETECİ VURAL DİLMAÇ’I KAYBETTİK.