Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Sevgili okurlar; ''Bafra Kadı Sicilleri Cilt: 1 Basıma Hazır
Ali Ak

Sevgili okurlar; ''Bafra Kadı Sicilleri Cilt: 1 Basıma Hazır

                    Üzerinde uzun süredir çalıştığımız ''Bafra Kadı Sicilleri'nden 7542 Nolu (1909-1910) '' defterin günümüz Türkçesine çevirisini tamamlayarak sizlere sunmanın gururunu yaşamaktayız. ''Bafra Kadı Sicilleri Cilt: 1'' adını taşıyan bu eserin ilgilisine ve Bafra severlerine faydalı bir kaynak olacağını ümit ediyoruz. Çalışmanın devamı olan ''7541'' nolu defter çalışmamızı ise ''Bafra Kadı Sicilleri Cilt: 2''  başlıklı eserimizi de yakın zamanda siz değerli okuyucularımıza sunmayı planlamaktayız. Sonraki çalışmalarımız da dizi şeklinde devam edecektir. 
                    Kadı sicilleri; Kadı Defterleri, Kadı Divanı, Mahkeme Kayıtları, Sicilat-I Şer'iyye ve Şer'iyye Sicilleri gibi değişik adlarla anılmaktadır. Osmanlı Devleti, Şer'iyye Sicilleri geleneğini Anadolu Selçuklu Devleti’nden miras almıştır. Anadolu Selçuklularına da Büyük Selçuklu Devleti'nden geçmiştir.  Osmanlı Devleti de yeni fethettiği yerlere kadı tayin ederek bu geleneği sürdürmüştür. Ülkedeki bütün kazalara kadı tayin ederek köy ve nahiyeler dışındaki büyük yerleşim yerlerini birer yargı merkezi haline getirmiştir.
                    Çalışmaya konu olan Bafra, 1485-1493 yıllarında bir nahiyedir. 1485 tarihli bir kayıtta Bafra, Gedegra ve Koca kayası kadılarından bahsedilmektedir. Aynı yıllarda Bafra ''Nahiye-i Bafra” adıyla merkez nahiyedir. 1493 sayımında Nahiye merkezi olarak Bafra değil de ''Nefs-i Pazar-ı Görendir''  gösterilmektedir. Bafra 1520 tarihli kayıtlarda ise kaza olarak görülmektedir. Her kazada olduğu gibi, Bafra'nın da bir Kadısı bulunmaktadır.  
                    Bafra Kadı Sicilleri yöremizin sosyal, siyasi ve ekonomik yönünü aydınlattığı gibi yerel tarih çalışmalarına da katkıda bulunmaktadır. Bafra Kadı sicillerinde, Bafra'da yaşayan Müslüman ve Hristiyan halkların birbirleri ile olan ilişkilerinin gününde tutulmuş yazılı belgelerde işlendiği görülmektedir. Farklı türde mahkemelerde adı geçen mutfak eşyaları ve tarım aletleri gibi ayrıntılar ile dönemin kültürel unsurları gözler önüne serilmektedir. Daha bir çok ilginç konuları içeren Bafra Kadı Sicillerinde 110 yıl öncesinin Bafra'sıyla bugünün Bafra’sını karşılaştırma imkanı bulunacaktır.
                    Okuması ve sadeleştirilmesi oldukça zor olan Kadı sicilleri çalışmamızda yardımlarını esirgemeyen ve çalışmanın bu hale gelmesinde emeği olan Sayın İbrahim Torun, Sayın Burak Kavaklı ve Sayın Emin Günaydın ile kaynak kitap temininde bulunan Nadir Kitap Sahaflarına, Bafra Kütüphanesi, Samsun Atakum Kütüphanesi, Samsun İl Halk kütüphanesi, Milli Kütüphane çalışanlarına ve İslam Araştırmaları Merkezi Kütüphane ve Dokümantasyon Müdürü Sayın Mustafa Birol Ülker’e teşekkürü bir borç bilirim.
Sevgi ve ilgiyle okumanız dileğiyle.

 
Ali Ak     
Emekli Öğretmen / Tarihçi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500