Reklamı Geç
Advert
YALÇIN BAYER’DEN NAKLEN
Metin Bostancıoğlu

YALÇIN BAYER’DEN NAKLEN

YETER SÖZ MİLLETİN

mbostancioglu57@gmail.com

Hürriyet Gazetesi Köşe Yazarlarından dostumuz Yalçın Bayer 3 Ağustos 2010 tarihli köşesinde, 2005-2009 Federal Almanya Parlamentosu Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyesi ve siyasal bilimci gözlemiyle, Prof. Hakkı Keskin’in  Türkiye’deki durum hakkında Başbakan Erdoğan’a göndermiş ikinci mektubunun bir bölümünü yayınladı.

Prof.Keskin’in  medya ile de paylaşıtığı ve ilginç tespitlerde bulunduğu ve aynen katıldığım bu mektuptan herkesin haberdar olması amacıyla, 12 Eylül 2010 tarihli  referandumdan önce yayınlanan Bafra Haber’deki köşeme Yalçın Bayer’i ve Prof. Keskin’i misafir ediyorum.

Bu mektubun bir bölümü özetle şöyle :

“* Hiçbir dönemde Türkiye’de, benim gözlemleme olanağı bulduğum 1965’lerden günümüze, eleştirilere bu denli tahammülsüz ve baskıcı bir hükümet görmedim.

* Yarım yüzyıla yakın bu sürede hiçbir yönetim, medyanın önemli bir kısmını kendine bu denli bağnazca bağımlı kılıp yandaş konumuna getirmedi ve kamuoyunu bilinçli olarak yanlış bilgilendirmedi.

* Hiçbir dönemde, Türkiye’de Anayasa’nın emrettiği demokratik, laik ve sosyal hukuk devletini inançla savunan, askeri darbelere ve hukuk dışı uygulamalara her zaman karşı tavır sergilemiş olan, tam anlamıyla yurtsever, namuslu ve dürüst insanlar, aydınlar, Kemalistler asla hak etmedikleri suçlamalarla karalanmadılar, inandırıcılıktan tamamen uzak gerekçelerle darbe yanlısıymışcasına tutuklanmadılar.

* Hiçbir dönemde yüksek yargı kurumlarının saygınlığını bu denli sarsıcı tavırlar sergilenmedi; Türk ordusuna ve komutanlarına karşı böyle karalama ve suçlama yapılmadı.

* Hiçbir dönemde, Türkiye’nin gündeminde olması ve sürekli tartışılması gereken artan işsizlik, yoksulluk, zengin-fakir uçurumu, yolsuzluk ve rüşvet olayları, eğitim ve sağlık gibi sorunlar, büyük bir başarıyla gündem dışı tutularak, ülke gündemi sürekli olarak yapay konularla değiştirilmedi.

* Hiçbir dönemde, Türkiye’de son yıllarda yaşandığı kadar, partizanca ve hem de çoğu kişinin getirildikleri görevi ve statüyü hak etmedikleri kadrolaşma yaşanmadı.

* Hiçbir dönemde, siyasilerin ve yakınlarının politika üzerinden kısa sürede bu denli zengin oldukları, son derece ustaca yöntemlerle kamu varlıklarının adeta talan edildiği, yerli ve yabancılara satıldığı ve bu denli büyük yolsuzlukların yaşandığı görülmedi.

* Hiçbir dönemde, yüzlerce milletvekilini işledikleri adi suçlardan bile koruyan ender bir dokunulmazlık zırhıyla korunmasında bu denli ısrarcı olunmadı.

* Ve hiçbir dönemde Türkiye, AKP iktidarı döneminde olduğu kadar, borç yükü altına sokulmadı.

Sayın Başbakan... Bana öyle geliyor ki, Türkiye yukarıda özetlediğim konularda belki sizin bile istemediğiniz ve kabul edemeyeceğiniz bir konuma gelmiştir. Hatta kanımca bazı alanlarda size rağmen Türkiye bu son derece üzücü ve tedirgin edici bir çizgiye taşınmıştır. Evet Sayın Başbakan, siz ve hükümetiniz bu durumun baş sorumlususunuz. Halk bunun hesabını, er geç gelecek genel seçimlerde sizden sormak zorundadır, soracaktır da...”

Prof. Keskin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bir yıl gibi uzunca bir süre sonra hesap sorulacağından söz ediyor. Bana kalırsa hesap sormanın ön bildirimi de 12 Eylül 2010 refarandumunda yapılacak.

Aydınlık , çağdaş ve gecikmeden hesap soran bir Türkiye özlemi ile bayramınızı kutluyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500