Reklamı Geç
Advert
POLİTİKA
Metin Bostancıoğlu

POLİTİKA

Okulların müfredat programları yanında, eğitimi zenginleştirmeye yönelik yazılı olmayan müfredatları vardır.

Bunlardan biri de mesleklerinde başarılı olmuş, önemli görevler üstlenmiş kişileri okula davet edip öğrencilere alanları ile ilgili birer konuşma yapmalarını sağlamaktır. Bu konuşmaların konusu aslında derslerde işlenen konularla ilgilidir.

Büyük şehirlerimizde, okullarda sık sık bu tip söyleşiler olur. Öğrencilerin de görüşleri alınarak, istedikleri ünlü sanatçılar, sporcular, politikacılar ve iş adamları okula davet edilerek öğrencilere birer konuşma yaparlar.

Bu şekildeki, yazılı olmayan müfredat eğitimde faydalı bir yöntemdir.

7 Mart 2011 günü “politika “ konusunda okulun (dört şubeden oluşan toplam 88 öğrencisi olan) 5. Sınıf öğrencilerine bir konuşma yapmam  için İhsan Doğramacı Bilkent Özel İlköğretim okulundan bir davet aldım. Eski bir politikacı olarak öğrencilere bir konuşma yapmam isteniyordu. Bu konuşmanın torunum Melisa Bostancıoğlu’nun ve sınıf arkadaşlarının da dinleyecek olması beni çok heyecanlandırdı. Daveti bu heyecanla kabul edip konuşmayı kabul ettim.

Konuşmama  Küçük Hanımlar, Küçük Beyler, diyerek başladım ve  özetle şunları anlattım:

(İnanıyorum ki çoğunuz, size küçük hanımlar, küçük beyler şeklinde hitap edilmesini ilk defa duyuyorsunuz.  Sizin yaşınızdakilere çocuklar deyip geçerler. Oysa ki, ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk konuşmalarında sizlere  “küçük hanımlar, küçük beyler” diyerek seslenirdi. Benim için de sizler, küçük hanımlar ve küçük beylersiniz.

Hangi yaşta ve sınıfta olursanız olun, sizleri geleceğin büyükleri olarak görüyor, bu anlayışla eğitilmeniz, yetiştirilmeniz gerektiğine inanıyorum, hepinizi sevgi ile selamlıyorum.

Konumuz Politika.

Politika insan ve insanların yönetimi ile ilgili bir kavramdır. Bu nedenle söze insan ile başlayalım.

Biliyoruz ki, insanlar sosyal bir çevrede dünyaya gelirler. Bu çevre ailedir. Aile anne, baba ve çocuklardan ile anneanneler, babaanneler, dedeler, teyzeler, halalar, dayılar, amcalar ve onların çocukları geniş anlamda aileyi oluştururlar.

Aileyi kim yönetiyor? Anne ve baba değil mi? Okulumuzun  yöneticisi kim?  Müdür ve yardımcıları.

Mahallemizin yöneticisi  kim, Muhtar. Belediyelerimizi Belediye Başkanları,  İlçelerimizi kaymakamlar, illerimizi Valiler yönetiyor. 

Peki… devleti kim veya kimler yönetecek ?

 Bu sorunun cevabı POLİTİKACI’lardır.

Çeşitli şekillerde tanımlansa da Devlet İşlerini düzenleme ve yürütme sanatına POLİTİKA, Devlet  işlerini düzenleme ve yürütmeye kısaca devletin yönetimine talip olan, devletin yönetilmesinde görev almak isteyen insanlara da  politikacı denir.

Çağımızda Devlet, Yasama (TBMM), yürütme (Bakanlar Kurulu) ve Yargı dediğimiz üç ana organdan oluşur.

Yasama Organı (TBMM) kanunları yapacak, Yürütme (Bakanlıklar Kurulu) kanunları yürütecek, Yargı da bu ikisini denetleyecektir.

Devletin yönetimi ile ilgili politikaları belirleyip ona göre TBMM’de kanunları yapacak ve Başbakanın başkanlığında Bakanlardan oluşan Bakanlar Kurulu dediğimiz kurul hayata geçirecektir..  İşte bu iki organda görev yapacak olanlar politikacılardır.

Kurtuluş savaşımızda ordunun Başkomutan olarak görev yapan önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları birer askerdi. Savaşın kazanılmasından sonra üniformalarını çıkararak, seçimlere katılıp politikacı olarak devlet yönetiminde görev aldılar.

Onlar genç Türkiye Cumhuriyetinin ilk politikacılarıdırlar. Devletin kuruluşunu, ilkelerini ve işleyişini planlayıp kanunları yaptılar.

.

POLİTİKACI NASIL OLMALIDIR

Dinleyicilerimin sıkılmaması için karşılıklı soru ve cevaplarla süren konuşmanın sonunda;  devletimizi yönetmek için politikacıları (millet vekillerini) halk seçer. 12 haziran 2011 tarihinde ülkemiz milletvekillerini bir defa daha seçecek Sizce politikacılarımız (milletvekillerimiz) nasıl olmalıdır sorusunu sordum.  

Aldığım cevaplar aynen şöyle :

Anne ve babalarımızın seçeceği politikacılar,

Bilgili, Birikimli, Deneyimli, Dürüst ve Güvenilir olmalıdır.

Atatürk ilkelerine ve cumhuriyete gönülden bağlı olmalıdır.

Zeki olmalıdır amma zekadan daha çok dürüst olmak önemlidir.

Politikacı lider olmalıdır. Örnek olmalıdır.

Politikacı güzel söz söylemesini bilen değil, söylediğini yapan ve yapabileceğini söyleyen kişi olmalıdır.

Yaptıklarının ve yapmadıklarının hesabını verebilen kişiler olmalıdır.

                                                           ********

            Bir çeşit ders vermek için gittiğim ilköğretim okulundan 12 Haziran 2011 Milletvekili Genel Seçimlerinden önce halkımıza ders verecek nitelikte öğrencilerle karşılaştım. Şimdiki çocuklar harika.

Anneler babalar oy kullanmadan önce “küçük hanımlar ve küçük beyler’i dinleyiniz. Geleceğin büyükleri yolunuzu aydınlatsın.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500