Reklamı Geç
Advert
YOK BÖYLE UCUZ DEMOKRASİ HAK VERİLMEZ ALINIR
Hasan Davran

YOK BÖYLE UCUZ DEMOKRASİ HAK VERİLMEZ ALINIR

Türkiye 12 Haziran’da yapılacak genel seçimlere kilitlendi.

 Siyasi partilerden milletvekili aday adayı olmak için bulundukları görevlerden istifa edenler kamuoyu ve temayül yoklamalarında listelerin ön sıralarında yer almak için seçim bölgelerindeki il ve ilçe teşkilatlarından ve seçmenlerinden destek turlarına çıktılar. Öyle ki her partiden sayıları 80-100’ lere varan aday adayının  bu kısa zaman süreci içinde hem kendi başları döndü hem de bu aday adayları seçmenlerinin  başlarını döndürdüler. Buna rağmen bir çok parti yine merkez yoklamasıyla adaylarını belirleyecekler. Aday belirlemelerinde ne yazık ki gene halkın kendi milletvekillerini kendinin belirlemesi bir başka bahara kaldı. Türkiye’de seçimler liderlerin iki dudağı arasına sıkışmış, her seçim öncesi her parti, kongrelerinde milletvekillerini milletin  seçme yolunun açılacağını hep söylerler. Ama ne hazindir ki  bu bir türlü gerçekleşemez.Bugün de aynı senaryoyla seçimlere gidiyoruz.Samsun’un siyasetinde her zaman en önde olan Bafra’nın  geçmiş seçimlerde Samsun’dan sonra milletvekili sıralamalarında her zaman 2. sırada adayı bulunmuştur.Daha da ileri giderek Samsun’dan aday gösterilenlerin bile Bafralı veya Bafra ile aile bağları bulunmuştur.Son yıllarda ne yazık ki Samsun’un siyasetinde söz sahibi olamamışız.Bafra’nın büyüklüğünü, mirasını yiyerek mirası bitirmişiz. “Hak verilmez alınır.” sözünü yerine getirmemiş kolayı seçmişiz. Hakkımızı  almak için bu mücadelenin içine hiç girmemişiz.Aday olan gençlere yeterince sahip çıkmadık Bafralı olmayan 1. sıralardan aday olanların Bafralılardan oy alabilmek için “ Vekaleten Bafra vekiliyim” deyip oy istediklerini yaşadık, gördük.
     Şu anda hâlâ kararsız seçmen sayısının çokluğunu düşünerek hareket etmeleri için , Samsun’un en büyük ilçesi Bafra’nın, Bafralının oyunun ne kadar önemli, kıymetli olduğunun bilinci içinde olmalarını dileyerek parti ayırımı gözetmeden Bafra adaylarının listenin 2. sırasına da vermeleri için buradan siyasi partilere sesleniyoruz.
     Bafra’nın hakkı olan hakkını vermeyenlere öyle bir ders verelim ki gelecek seçimlerde partilerin  aday sıralamasında Bafra’nın adayını sıralamada hak ettiği yerde görmezsek oy yok dedirtelim. Tabii ki adayların belli ilkeleri olacak. Kariyerlerini , birikimlerini ülke ve Samsun’un sorunlarıyla ilgili projeler üretip bunların hayata geçirilmesini sağlamak için kullanacaklar.Birikimi olan, kariyerli insanların siyasette başarılı olmaları, sadece kariyer sahibi olmaları yetmez.Halkın desteğini arkasına alarak, bu güveni vereceğini ispatlayan kişiler olmalı.Bu kişiler ülkemizde az yetişiyor.Yetişenler de değerlendirilmediğinde hem ülkemiz hem de Samsunumuz zarar görecek
     Atatürk’ün veciz sözü “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” meclisin en üst köşesinde gelecek seçimlere kadar yine siz de kalacaktır.
        Türkiye,  Mustafa Kemal diye bir dahi çıkarmış ki ulusu için kurduğu Cumhuriyet ve sisteme kimse dokunamıyor. Dokunsalar da sallanıp yıkılmıyor. Dünya var oldukça da yıkılmayacaktır.
        Halkın kendi seçtiği milletvekiliyle halk iradesinin temsil edildiği bir meclisin oluşacağı günlerin gelmesi dileğiyle…
         Bafra Lisesi Mezunları Derneği olarak  50. yılımızın kutlamalarının görkemli bir şekilde gerçekleşmesi amacıyla katılımın en üst seviyede olması için 50. Yıl Kutlamalarının  geçen sayımızda haberini yapmayı uygun gördüm. Haberimin yayınından sonra tüm mezunlarımızdan telefon ve mailler alıyoruz. Heyecanla tarihi buluşma gününü beklediklerini ve kutlamalara katılacaklarını söylüyorlar. Biz de kurduğumuz kutlama komitemizle sizlere bu tarihi günü en iyi şekilde yaşatmak için tüm hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Her mezunun kendi devrelerine haber vermesi ve  bu onurlu günümüzde beraber olmak dileğiyle sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz. İletişim telefonu:05327954396                                                                                                                                         
 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500