Reklamı Geç
Advert
BİZ BAFRA’YA SEVDALIYIZ
Hasan Davran

BİZ BAFRA’YA SEVDALIYIZ

BİZ İLKLERİ SEVERİZ

Dünyanın her yerinde belli aylarda, belli günlerde festivaller,kutlamalar yapılır.
             Bu günlerin belli anlamları ve anıları vardır. O günde  anılar yâd edilir, gelecek için umutlar tazelenir, hayaller kurulur.
              Biz de,  1936 eylül sabahı, Atatürk’ün gösterdiği çağdaş uygarlığa doğru yolculuğa başlayan Bafra Orta Okulu’nun ,  1961’de lise gençlerini  de kucaklayarak Bafra’nın ilk lisesi  olan Bafra Lisesi’nin 50. Yıl Kutlamalarını 28-29- Mayıs 2011’de coşkuyla , heyecanla gerçekleştirdik.
              Kutlamalar için hazırlıklarımızı Bafra Lisesi Mezunları Derneği bünyesinde oluşturduğumuz komiteyle sürdürdük.45. yıl etkinlikleri  kutlamalarında mezunlarımızın  “Haberimiz olmadı.” serzenişlerini göz önünde tutarak 4 ay öncesinden yazılı ve görsel basın aracılığı,internet,afiş ve davetiye ile dünyanın her yerindeki mezunlarına ulaşmaya çalıştık.Bafra Haber Gazetesi’nin internet sayfasından 13 bin ,bafrahaber.com sitesinden 5 bin, facebooktan 20 bin okuyucuya duyurduk.Ne yazık ki yine duymayan mezunlarımız olmuş.Kutlamalara Bafra dışından katılan sayısı daha fazlaydı.
             Yurdumuzun dört bir yanından ve yurtdışından akın akın Bafra’ya koşan 60-70’lik mezunlarımız çocuklar gibi coşkulu ve heyecanlıydı.Aynı sıraları paylaştığı, okulun  bahçesinde top oynadığı ,yıllarca göremediği arkadaşlarıyla kucaklaştılar.Hayattaki öğretmenlerinin ellerini öptüler.Bu anı yazarak anlatmam çok zor.Yaşamak lazım.
             Gazetemizin bu sayısını ağırlıklı olarak 50.yıl kutlamalarına ayırdık. Kolay değil,tam yarım asır.Bir tarihti buluşma.Bu sayımız gelecek kuşaklara bırakacağımız tarihi bir belge olacak.
             Kolay değil, böyle büyük bir organizasyonu başarmak. Mutlaka eksikliklerimiz, hatalarımız olmuştur.Art niyet olmadan yapılan eleştirileri saygıyla karşılıyorum.Ama Bafra’da bulunup kutlamalara katılmayan  bi haberlerin eleştirme haklarının olmadığını belirtiyorum.
              Festival havasında yaşadığımız kutlamalara katılan mezunlarımızdan şahsıma ve tertip komitesine teşekkür ve takdirlerini belirten çok sayıda telefon ve mail  aldım. Kendilerine çok teşekkür ederim. Takdir etmek ve edilmek şüphesiz ki kadirşinaslıktır. Bu onur, bu gurur, bu sevinç hepimizin…


             Türkiye 12 Haziran 2011’de yapılacak genel seçimlere kilitlendi. Ne yazık ki bu seçimlerde de Atatürk’ün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yazılı olan “Egemenlik, kayıtsız, şartsız milletindir!” veciz sözü sözde kalacak.
             Halkın kendi milletvekillerini kendisinin belirlemesi bir başka bahara kaldı. Liderlerin belirlediği adaylarla seçimlere gidiyoruz. Bugün siyasi partilerimizin içine nüfuz eden tehlikeli mikroplardan biri de hiç şüphesiz ki şakşakçılardır.Bunların  enini,boyunu,şeklini tarif etmeye herhâlde lüzum yoktur.Çünkü onlar  beyhude varlıklarını her toplulukta zaten yeteri kadar teşhir  ediyorlar.Partilerinin seçim beyannamesi ne olursa olsun onu mantık nizamına vurmadan avuçlarının   içi kızarıncaya kadar alkışlarlar.Liderler kürsüden ulu orta izan, insaf, irfan dışı yakışık almayan sözler yerine   memleketin,milletin menfaatlerini esas alan projelerini -ne kadar acı reçeteler olursa olsun -gerçekleri millete anlatmalıdırlar.
             Bu milletin İstiklâl Savaşı vererek kurduğu yüce Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin   milletvekillerinden  beklentisi,  bulundukları yerin  bu   milletin istikbalini tayin eden  ve onu daima geleceğe emniyetle, gururla    bakmasını temin eden kutsi bir yer olduğu bilinci içinde olmalarıdır.
              Bafra’mız Samsun siyasetinde yine yok sayılmış, milletvekili seçilebilme  sıralamasında MHP dışında  yer bulamamıştır.Sıralamalarda üst sıralardaki milletvekili  adayları Bafra’dan oy almak için “Vekaleten Bafra vekiliyim.” deyip oy istiyorlar.

               Bafralı Bafra’nın hakkı olan hakkını vermeyenlere dersini vermezse “Bu azap ne zaman bitecek Tanrım?” şarkısını söyleyip duracak.Buradan Bafra’ya hizmet veren,sözünün eri Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir’in hakkını teslim etmeden geçemeyeceğim. Bafra projelerine sahip çıkan, verdiği her sözü yerine getiren milletvekili olarak  Cemal Yılmaz Demir’ i  kutluyorum.
               Bafra’nın,   adayı Cemalettin Şimşek’e sahip çıkacağı umudunu taşıyor ,seçimlerin Bafra’mız ve ülkemize   hayırlar getirmesini diliyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500