Engelli olmak bir engel değildir

Bafra görme engelliler derneği başkanı Ömer Ergül: “engelli olmak, bir engel değildir. Sadece aşılması gereken bir düşüncedir” dedi.

Engelli olmak bir engel değildir
Engelli olmak bir engel değildir Admin

10-16 Mayıs engelliler haftası kapsamında Bafra görme engelliler derneğinde düzenlenen kahvaltı organizasyonunda konuşan Ömer Ergül: “Engellilerin sorunları, onların diğer insanlar gibi eşit oranda hayata katılamamasıdır.  Engelli vatandaşlarımızın sorunu sadece onların sorunu değil, aileleri başta olmak üzere toplumun her kesiminin ilgilendiren bir meseledir. Bizler engelli birey diye nitelendirdiğimiz insanların doğuştan veya sonradan herhangi bir organının iş yapamaz hale gelmesi olayıdır. Böyle kimseler hiçbir işe yaramaz ve kimseye faydası olmaz şeklinde kesinlikle düşünülmemelidir” ifadelerini kullandı.

     Engelli vatandaşlarımız yaşadıkları engellere rağmen gösterdikleri azim ve gayretleriyle toplumumuza örnek oluyorlar

   Konuşmasının devamında başkan Ömer Ergül: “Engelli vatandaşlarımız, yaşadıkları fiziki ve zihinsel engelleri aşmak için her gün gösterdikleri azim ve gayretleri, engelli aileleri ise gösterdikleri dayanışma ve fedakarlıklarıyla hepimize örnek oluyorlar. Örneğin; Sanatta, sporda, iş dünyasında, sivil toplumda, çalışma hayatında engelli kaderdaşlarımın başarılarıyla daima onur ve mutluluk duymaktayız.  Doğuştan veya sonradan engelli  bir birey olmak, hiç kimsenin kendi isteği ile olan bir durum değildir. Gelecekte başınıza nelerin gelebileceğini, ne olacağını bilemesiniz. Bugün için sağlam bir vücuda, sağlıklı bir bedene sahip ola bilirsiniz ama yarın başınıza gelebilecek kötü bir hadiseden dolayı engelli birey olma ihtimaliniz yüksektir” ifadelerine yer verdi.

     Engelli vatandaşlarımızın toplumsal hayata katılımlarını sağlamak amacıyla yapılan çalışmaları desteklenmesi gerektiğini de belirten Ergül: “Engelli vatandaşlarımızın bizim gerçeğimiz, bizim bir parçamız olduğunu kavramak ve buna göre tavır geliştirmek zorundayız. Engelli vatandaşlarımızın toplumsal hayata katılımlarının sağlanması ve hayat standartlarının yükseltilmesi, çağdaş toplum anlayışının bir parçasıdır. Engelli olmak asla bir kusur olarak görülmemeli ve engelli bireylerimiz hiçbir zaman yaşama azmini yitirmemelidir. Toplumun ve bireylerin engellilere bakış açısı da önemlidir. Bir toplum engellisine acıyarak bakar ve yardıma muhtaç biri olarak görürse, engelli vatandaşlarımız özgüvenini yitirir. Bu nedenle onlara acıyarak bakmak yerine, manevi destek sunmalıyız. Engelli bireylerimizi topluma kazandırmak ve hayatlarını kolaylaştırabilmek için inanın küçük, büyük bütün bireylerin yapabileceği pek çok şey vardır.  Engelli bireylerimize yardımcı olmak istiyorsak, onlara balık verme yerine, balık tutmayı öğretmeliyiz. Bu özel haftanın engelli kaderdaşlarıma karşı insani sorumluluklarımızın yılda bir defa değil her gün ve her an farkında olmamıza vesile olacak bir hafta olmasını umuyorum” şeklinde konuştu.

     Bizler sadece yemek organizasyonlarında bir araya gelmek istemiyoruz

   Sadece yemek organizasyonlarında bir araya geldiklerinden dolayı duyduğu üzüntüyü de dile getiren Ömer Ergül: bizler seçim dönemlerinde ve engelliler haftasında kapısı çalınan, yemek organizasyonlarında ziyaret edilen bir dernek olmak istemiyoruz. Derneğimiz her gün açık, bir probleminiz ve sıkıntınız olursa bizimle paylaşarak  hep birlikte çözüm bulmaya çalışırız;   eğer çözemezsek dernek olarak ilgili kurum ve yetkililerle görüşerek sorunların çözülmesi için elimizden gelen desteği  yaparız. Yeter ki her zaman birlikte ve bir arada olmaya çalışalım, birbirimizi asla unutmayalım. Biliyorsunuz derneğimiz Bafra’da sürekli sahada aktif olarak faaliyet sürdüren bir dernek. Sizlerden isteğimiz, düzenlediğimiz etkinliklere katılım sağlamanız ve derneğimize hep birlikte sahip çıkarak gereken desteği göstermenizdir. Her zaman bir arada olursak inanın çözemeyeceğimiz hiçbir sorun yoktur. Bizler gücümüzü birbirimizden alan büyük bir aileyiz; ne olur bu ailenin dağılmasına asla izin vermeyin. Organizasyonumuza katıldığınız için hepinize de teşekkür ediyor, Tüm engelli kaderdaşlarımın  10-16 mayıs Engelliler Haftası  olması dolayısıyla selamlıyor, aileleri ve sevdikleriyle birlikte huzurlu bir gelecek diliyorum” dedi. Üyelerle bir arada ve iç içe olmak amacıyla düzenlenen kahvaltı organizasyonuna dernek üyeleri, aileleri ve yakınları katıldı. Etkinlikte sazlar çalındı, türküler söylendi, konuşmalar yapıldı, engellilerin yaşadığı sorunlar ele alındı, derneğin çalışmalarıyla alakalı dilek, temenni ve öneriler dile getirildi.