Türkiye'nin İlk Tek Dal Proje Fındık Çiftliği Bafra'da

Bafra'da 300 dönümlük alana modern tarım uygulamalarının çevreci bir anlayışla gerçekleştirilmesi amacıyla tek dal uygulaması ile kurulan çiftlikte Türkiye'de bir ilk gerçekleşiyor.

Türkiye'nin İlk Tek Dal Proje Fındık Çiftliği Bafra'da
Türkiye'nin İlk Tek Dal Proje Fındık Çiftliği Bafra'da Admin

Bafra'da 300 dönümlük alana modern tarım uygulamalarının çevreci bir anlayışla gerçekleştirilmesi amacıyla tek dal uygulaması ile kurulan Türkiye'nin ilk fındık çiftliğini, Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam ile İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Güreş ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Samsun'un Bafra ilçesi Köseli Mahallesi sınırlarında Oltan Köleoğlu Enerji’nin (OKE) iştiraki ile yaklaşık 300 dönümlük alana 2015 yılında tek gövde sistemi ile dikilen fidanlar fındıkla dolmaya başladı. Fındık çiftliği haline getirilen alanda modern tarım uygulamalarının çevreci bir anlayışla gerçekleştirilmesi amaçlanıyor. Projenin koordinatörü Özer Akbaşlı, çiftliğin Türkiye’nin en önemli tarımsal ihraç ürünü olan fındıkta üretim ve kalitenin artmasına öncülük yapacağını söyledi. Halen dekar başına 100 kilogram olan Türkiye üretimini 400-500 kilograma çıkarılmasının hedeflendiğini dile getiren Akbaşlı, çiftlikte Yomra Sivrisi olarak adlandırılan fidanların 7x7 aralığı ile dikildiğini, yaklaşık 5 bin tek gövde fındık ağacının yer aldığı belirtti.

Özer Akbaşlı, 2 kişiyle 3 dönümlük arazinin bakımının yapılabildiğini, tüm sistemin otomasyon üzerinden kontrol edildiğini ve Türkiye'de bu yönüyle örnek bir iştirak olduğunu aktardı.

25-010.jpg28-013.jpg27-010.jpg24-008.jpg26-009.jpg