SAMKON 19 MAYIS RUHU İLE İSTANBUL'DA YÜRÜYÜŞ DÜZENLEDİ

Samsun Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu (SAMKON) Genel Başkanı Hasan Kaya Aşcı ve yönetimi , SAMKON’a bağlı federasyon başkanları 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramını Şişli'de coşkuyla kutladı.

SAMKON 19 MAYIS RUHU İLE İSTANBUL'DA YÜRÜYÜŞ DÜZENLEDİ
SAMKON 19 MAYIS RUHU İLE İSTANBUL'DA YÜRÜYÜŞ DÜZENLEDİ Admin

SAMKON ve yönetimi ile vatandaşlar  ellerinde Türk bayraklarıyla yürüdü.
SAMKON Genel Başkanı H.Kaya Aşcı,Yönetimi ve gurbetteki Samsunlular  yürüyüşe katılarak ayrı bir görsellik kazandırdılar.

Anlamlı ve duygusal yürüyüş hakkında bir konuşma yapan Samsun Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu (SAMKON ) Genel Başkanı Hasan Kaya Aşcı, "105 yıl önce bugün 16 Mayıs 1919 tarihinde   “Hasta Adam” olarak nitelendirilen ve yok olmak üzere olan bir devletin küllerinden yeniden devlet olmak, devlet kurmak üzere yola çıkan Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın Şişli’deki evinden hareket edip, Akaretler’e gelmesi ve annesi Zübeyde Hanım ile kardeşi Makbule Hanım ile helalleştikten sonra Samsun’a Beşiktaş Barbaros İskelesinden hareket edişini temsili olarak canlandırdık.
Samsun Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu (SAMKON) olarak, 28 yıl önce başlatılan bu hareketin mizansen olarak canlandırılmasını yaptığımız etkinlikle binlerce İstanbul halkına Türkiye Cumhuriyeti Devletinin temellerinin atılmak üzere  yola çıkışın bugününü ve yarınını hatırlattık. 
Gazi Mustafa Kemal’in kutlu yürüyüşü de olan hareket; 
19 Mayıs 1919 sabahı Samsun Tütün İskelesi'nde hemşehrilerimizle buluşması, kurtuluş meşalesini yakarak silah arkadaşlarıyla yola çıkması, Havza ve Amasya’ya, ordan da Erzurum ve Sivas’ta yapılan toplantı, kongreler ile Ankara’ya gelişi, Gazi Meclisi'nde toplanan milletin temsilcileriyle bugünkü Türkiye Cumhuriyeti devletinin kuruluş serüvenini ön hafızalarımızda canlanmasını sağladık. 
Beşiktaş Barbaros İskelesi'nde yapılan basın açıklaması ve tanıtım sonrası temsili Bandırma Gemisi ile Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın Samsun’a uğurlanması gerçekleştirildi.
Şişli’den Beşiktaş Barbaros İskelesine uzanan yol güzergahında, sokaklarda yaptığımız yürüyüş ile büyük katılım ve destek sağlayan İstanbul halkına, uzak ve yakından teşrif eden Atatürk sevdalılarına, Konfederasyon Yönetim Kurulu üyelerimize, Federasyon ve Dernek başkanlarına, kıymetli misafirlerimize, davul-zurnası ile coşturan kardeşlerimize, katkı sunan Bağcılar Belediye Başkanımız Sn. Abdullah ÖZDEMİR Beye ve ekibine, basın ve medya mensuplarına, güzergah üzerinde güvenliğimizi sağlayan emniyet mensubu kardeşlerimize ayrı ayrı teşekkür ederiz.

Türk milleti olarak bu emanete sahip çıkmak hepimizin en ulvi görevidir. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi saygıyla anıyor, geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını gönülden kutluyorum.’’dedi.