KURBAN ORGANİZASYONU

KURBAN; ALLAH’A YAKINLAŞMAK, MUHTAÇLA PAYLAŞMAKTIR.

KURBAN ORGANİZASYONU
KURBAN ORGANİZASYONU Admin

"Kurbanlarınızı, İslami usullere göre alıyor, kestiriyor ve kurban etlerini, evine yılda bir kez et giren muhtaçlara ulaştırıyoruz."

Cansuyu Derneği “Kurban; Allah’a Yakınlaşmak, Muhtaçla Paylaşmaktır” sloganıyla gerçek muhtaçlara ulaşmaya devam ediyor. Siz de kurban bağışında bulunarak gerçek muhtaçları sevindirebilirsiniz. Cansuyu Derneği yılların vermiş olduğu tecrübe, bağımsız ve yasal olarak gerçekleştirilen denetimler çerçevesinde, Türkiye’nin en büyük ve en güvenilir bağış kurumları arasında yer almaya devam etmektedir.

 

2005 yılından bu güne kadar, bağışçılarımızla, milletimizle buluşmamıza, birlikte kıtalar aşmamıza vesile olan önemli çalışmaların başında Kurban Organizasyonlarımız gelmektedir. Yapılan çalışmalarımız neticesinde, kurban ibadetini yerine getirme durumu mümkün olmayan, hatta hayatlarında hiç kurban eti yememiş olan insanlara kurban eti ulaştırıyoruz. Çalışmamız neticesinde ülkemizde, farklı kıtalarda ki onlarca ülkede ve yüzlerce bölgede, sayıları milyona ulaşan muhtaç insanlara ulaşmış oluyoruz.

 

KURBANLARINIZ ALINIR, KESTİRİLİR VE ET OLARAK DAĞITILIR

Kurban hisse bağışı yapacak olan bağışçımızın bağışı derneğimize ulaştıktan sonra, kendisine bağışının alındığına dair bilgilendirme mesajı gönderilmekte, kesim gerçekleştirildikten sonra hissesinin kesimi gerçekleştiğine dair mesaj ulaştırılmaktadır.

 

HİSSE BEDELİ

Cansuyu Derneği 2009 yılından bu yana Kurban Organizasyonlarında genel fiyatlandırma yerine, Bölge fiyatlandırması yöntemini kullanmaya başlamıştır. Farklı fiyatlandırma sisteminin uygulanmasının nedeni; Kurbanlık sıfatı taşıyan ve kesim yapılması dinen uygun olan hayvanların, bölgelere bağlı olarak fiyatlarının farklı olmasından kaynaklanmaktadır.

 

Afrika

3.800 TL

Asya

4.300 TL

Arakan Kampları - Yemen

6.000 TL

Filistin Kampları

11.000 TL

Türkiye

11.700 TL

Gazze

30.000 TL

 

 

 

 

(Kurbanlarımız Gazze'den satın alınmış olup, kesimleri de Gazze'de gerçekleştirilip, kardeşlerimize et olarak dağıtılacaktır. Kontenjanımız sınırlıdır.)

 

KURBANLIKLARIN ALIM - KESİM İŞLEMLERİ

Kurban alımı, kesimi ve dağıtımı sırasında tamamen dini vecibeler yerine gelecek şekilde hareket edilmektedir. Kurbanlık hayvanların alımları, kesim yapılacak olan ülkelerden temin edilmektedir. Kurban niteliğini taşımayan hiçbir hayvan alımı ve kesimi kesinlikle yapılmamaktadır.

 
Kurban niteliği taşıyan hayvanların, Kurban sıfatını taşıması için hayvanın mutlaka Dini kaidelere göre kanının akıtılması gerekir. Kan hayvandan akmadan kurban sayılmaz. 2005 yılından bu yana derneğimize bağışlanan tüm kurbanların kanı akıtılmış ve et olarak dağıtılmıştır.

VEKALET

"Ameller Niyetlere Göredir" kaidesine göre, Sizin adınıza derneğimiz tarafından kurban kesimi yapılması için bağışınızı yaptığınız andan itibaren, Kurban kesimi ile ilgili vekâleti doğrudan Cansuyu Derneğine vermiş olursunuz.

Bağışı yaparken alacağınız SMS/Dekont, bu vekâletin yazıya dökülmüş halidir. 

 

Yani "Ben bu parayı Cansuyu derneğine şahsım (veya belirteceğim başka birinin) adına, kurbanı alması ve kestirmesi için yatırıyorum" demektir. Ancak kalbinizin mutmain olması için bağışınızı yaptıktan sonra, Derneğimizi Genel Merkezini (03122852003) arayarak sözlü olarak da vekaletinizi verebilirsiniz.

 

KURBAN KESİM VE DAĞITIM VİDEOSU

Türkiye'de Kurbanların kesim videosunu göndermeye başlayan İLK KURUM Cansuyu Derneğidir. 2010 yılından bu yana Kurban kesim ve dağıtım videoları, bağışçılarımıza internet sitemiz üzerinden ulaştırmaktadır.

 
Ekiplerimizin kontrolünde yürütülen kesim ve dağıtım işlemleri, ekip elemanlarımızdan bir tanesinin vekaletleri kesim yapacak kişiye vermesi ile başlar. Kesim öncesi, kesim anı ve dağıtım anı, kamera ile kayıt altına alınır. Ekiplerimizin Türkiye'ye döndükten sonra, kameraya kaydettikleri görüntüler tek tek ve isim isim düzenlenmeye başlanır.

Kurban bağışlarının yoğunluğu nedeniyle bu düzenleme süresi ortalama 1 aylık bir süreci alabilmektedir. Daha sonra, Kurban kesim organizasyonuna ait görüntüleri Bağışçılarımıza özel Proje Takip Sistemimize yüklenmektedir.

 
Görüntülerinin montajı tamamlanan kişilere SMS ile bilgilendirme yapılır. Bağışçılarımız daha sonra, web sitemiz üzerinden kurbanlarının kesim ve dağıtım videolarını izleyebileceklerdir. Ancak, SMS uyarısına rağmen sitemize giriş yapmamış bağışçılarımızın, görüntülerini izlemeleri mümkün olmayacaktır. 

 

Ayrıca, 12 ay boyunca Adak, Akika, Şükür ve Sadaka kurbanlarınız, Vacip kurban hassasiyetle kesilmekte ve kesimler kayıt altına alınarak, kesim videoları hazırlandığında, bağışçılarımıza internet sitemiz üzerinden ulaştırılmaktadır.

 

Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği

444 66 39

cansuyu.org.tr