Kurbanlık Hayvan Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Hayvan varlığının devamı açısından öncelikle erkek hayvanlar kurban olarak tercih edilmelidir.

Kurbanlık Hayvan Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
Kurbanlık Hayvan Alırken Nelere Dikkat Edilmeli Admin

Yaklaşan kurban bayramı dolayısıyla açıklamalarda bulunan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam şunları söyledi:  “Kurbanlık hayvan satın alınırken hayvanların sağlıklı ve hayvan kayıt sistemine kayıtlı olmasına dikkat edilmesi büyük önem taşıyor. Kulak küpesi, veteriner sağlık raporu/hayvan pasaportu/nakil belgesi bulunan, öncelikle erkek ve yaşını doldurmuş hayvanların kurbanlık olarak seçilmeli,  gebe veya damızlık niteliği taşıyan dişi hayvanların kurbanlık olarak seçilmemesi gerekmektedir. Bu çerçevedegebe veya damızlık niteliği taşıyan dişi hayvanların kurbanlık hayvan satış yerlerine girişlerine ve kurbanlık olarak kesimlerine izin verilmemektedir. Ayrıca, kurbanlık hayvan satış yerlerinde bulaşıcı ve salgın hastalık ya da sebebi belli olmayan hayvan ölümleri görüldüğünde; ilgili ve yetkili kişiler tarafından bölgenin mülki idare amiri veya Tarım ve Orman İl/İlçe müdürlüklerine bildirilmesi gerekmektedir.”

İl Müdürü İbrahim Sağlam sözlerine şöyle devam etti: “Kurbanlık seçilirken dikkat edilecek hususlar ise şu şekildedir; sığır, manda, koyun ve keçinin küpesinin olup olmadığına mutlaka bakılmalıdır. Çok zayıf,  gebe veya yeni doğum yapmış, yüksek ateş, salyası ve gözde akıntısı ile pis kokulu ishali ve burun akıntısı olan, öksürük ve nefes darlığı yaşayan, çevreye karşı aşırı tepkili veya çok duyarsız olan, vücudunda yara, şişlik ve ödemi olan, cinsiyet organları ve memede kötü kokulu akıntısı bulunan hayvanlar kesinlikle kurbanlık olarak alınmamalıdır.

Hayvan varlığının devamı açısından öncelikle erkek hayvanlar kurban olarak tercih edilmelidir. Kurbanlık koyun ve keçinin 1 yaşını, sığır ve mandanın 2 yaşını ve devenin ise 5 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Ancak 6 ayını tamamlayan koyun, 1 yaşını doldurmuş gibi gösterişli olması halinde kurban edilebilir. Sağlıklı hayvanların kılları düzgün ve parlak, bakışları ve dış görünümü canlıdır.

Bu vesileyle kurbanlarınızı Allah kabul etsin der, yaklaşan Kurban Bayramının sağlık, birlik beraberlik içinde geçmesini Allah’tan niyaz ederim” dedi.