BAFRA’DA 3. ŞİİR DİNLETİSİ VE ŞİİR YARIŞMASI DÜZENLENDİ

Bafra Kaymakamlığı, Bafra Belediyesi ve Bafra Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle Bafra İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde ortaöğretim (lise) öğrencileri arasında "3. Şiir Dinletisi ve Şiir Yarışması" düzenlendi.

BAFRA’DA 3. ŞİİR DİNLETİSİ VE ŞİİR YARIŞMASI DÜZENLENDİ
BAFRA’DA 3. ŞİİR DİNLETİSİ VE ŞİİR YARIŞMASI DÜZENLENDİ BafraHaber

Bafra Kaymakamlığı, Bafra Belediyesi ve Bafra Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle Bafra İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde ortaöğretim (lise) öğrencileri arasında "3. Şiir Dinletisi ve Şiir Yarışması" düzenlendi. Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Program Açılış Konuşmaları

Bafra İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Katipoğlu, "Şiir bir hayattır. Liseli öğrencilerimizin değerli şairlerimizin eserlerini seslendirecekler. Bafra'nın kültür ve sanat çalışmalarına katkı sunma hedefimiz devam edecektir" dedi. Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, "Gençlerimizi tebrik ediyorum. Çok güzel hazırlanmışlar, hocalarımız da iyi hazırlamışlar. Emek sarf etmişler, bu emek geceye ayrı bir değer kattı" şeklinde konuştu. Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen ise, "Şiir benim kalbim, hissiyatım, hayallerim. Öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz bizi derin hislere götürdüler" ifadelerini kullandı.

Yarışma Detayları

Bafra Çetinkaya Köprüsü Kızılırmak Sedde boyunda düzenlenen Şiir Dinletisi ve Yarışması'na 17 lise öğrencisi katıldı. Yarışmada öğrenciler, seçtikleri şiirleri sahnede okuyarak dereceye girebilmek için kıyasıya yarıştı.

Dereceye Giren Öğrenciler ve Ödüller

  • Birinci: Bafra Atatürk Anadolu Lisesi öğrencisi Oğuzhan Çakır, "Bana Yakışına" adlı şiirle birinci oldu ve 6.000 lira ödül kazandı.
  • İkinci: Bafra Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Elif Aydın, "Necid Çöllerinde" şiiriyle ikinci oldu ve 5.000 lira ödül kazandı.
  • Üçüncü: Ertuğrul Gazi Anadolu Lisesi öğrencisi Emre Öztürk, "Şaşırdım Kaldım" şiiriyle üçüncü oldu ve 4.000 lira ödül kazandı.

Dereceye giren öğrencilere ödülleri, Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç ve Bafra İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Katipoğlu tarafından verildi. Katılan diğer öğrencilere katılım takdir belgeleri takdim edildi.

Katılım ve Destek

Programa siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, okul müdürleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Bafra'da düzenlenen bu etkinlik, şehrin kültürel ve sanatsal gelişimine önemli bir katkı sağladı.

 

Kaymakam Ertürkmen, Bafra Şiir Dinletisi ve Şiir Yarışmasında Bafralılara Veda Etti

 

Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, görev süresinin sona ermesi nedeniyle düzenlenen Bafra Şiir Dinletisi ve Şiir Yarışması etkinliğinde Bafralılara veda etti.

Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, görev süresinin sona ermesi nedeniyle düzenlenen Bafra Şiir Dinletisi ve Şiir Yarışması etkinliğinde Bafralılara veda etti.

Bafra Sedde yolunda gerçekleştirilen etkinlik, şiir severlerin yoğun katılımıyla gerçekleşti. Kaymakam Ertürkmen, görev süresi boyunca Bafra'da gerçekleştirilen kültürel ve sosyal faaliyetlere verdiği destekle tanınıyordu. 
Kaymakam Ertürkmen etkinlikte yaptığı konuşmada, Bafra halkına teşekkürlerini sunarak, "Şiir benim için çok önemli. Duygularımı, düşüncelerimi şiirlerde bulabiliyorum. Biz öyle bir nesilden geldik. Hissettiğim duyguların yeni nesle de aktarılması noktasında 3 yıl önce böyle bir fikir oluştu. Bundan sonra da devam eder diye düşünüyorum. Bence edebi sanatların şiir şahıdır. En tepe noktasıdır. Az ve özlü sözlerle kendimizi ifade edebilmek, duygularımızı, sevgimizi, hıncımızı, nefretimizi gösterebilmektir. Gerçekten harika bir duygu. Ozan geleneğinden gelen bir kültüre sahibiz. Ama şiir söyleyen, bunları türkülerle dile getirenlere de aşık deriz. Şiirin temelinde bence aşk vardır. Şiir aşkın ifadesidir. Bu nedenle gerçekten bulunmaz bir değer diye düşünüyorum. Bu milletinde aşka dair söylediği o kadar güzel sözler var ki, bunu şiirlerde ve türkülerde bulabiliyoruz. Ben 5 yıldır Bafra’da görev yapıyorum. Artık son günlerim, kararname yakın. Ben öncelikle sizlere veda etmek istiyorum. Her şey için teşekkür ediyorum. Allah’a ısmarladık.
Bafra'da geçirdiğim süre boyunca, bu güzel ilçenin kültürel zenginliğine katkı sağlamaktan büyük mutluluk duydum. Bafra halkının misafirperverliği ve sıcaklığı, burada geçirdiğim yılları benim için unutulmaz kıldı," dedi.
Şiir dinletisi ve yarışma programı, ilçenin yetenekli şairlerinin eserlerini sergilemesi ve dinleyicilere unutulmaz anlar yaşatmasıyla devam etti. Yarışmada dereceye giren şiirler, jüri üyeleri tarafından titizlikle değerlendirilerek ödüllendirildi.
Kaymakam Ertürkmen'in izin süresine ayrılacağı, bu izin süresinde yeni görev yerinin belli olacağı ve daha sonra yeni görev yerinde devlet hizmetlerine devam edeceği belirtildi.

 

 

 

BAFRA’DA 3. ŞİİR DİNLETİSİ VE ŞİİR YARIŞMASI DÜZENLENDİ