YAKAKENT İLÇESİNDE TÜRK SOMONU HASADI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Yakakent ilçesinde düzenlenen Türk Somonu hasadına Yakakent Kaymakamı Abdüssamed Kılıç, Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmaz, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Amasya İl Tarım ve Orman Müdürü Gürol Çetin, Şube Müdürleri, İlçe Müdürleri, teknik personel ve vatandaşlarımız katıldı.

YAKAKENT İLÇESİNDE TÜRK SOMONU HASADI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
YAKAKENT İLÇESİNDE TÜRK SOMONU HASADI GERÇEKLEŞTİRİLDİ Admin

 Programda konuşan İl Müdürü İbrahim Sağlam, İlimizde Su Ürünleri Yetiştiriciliği hakkında şunları söyledi:” Samsun İlimizde Su Ürünleri Yetiştiriciliği yapan ve yetiştiricilik belgesi almış toplam 39 (otuz dokuz) adet tesis bulunmaktadır. İlimiz su ürünleri yetiştiricilik üretiminin önemli bölümünü Derbent Baraj Gölü ve Yakakent açıklarında Karadeniz’de üretim yapan tesislerimiz sağlamaktadır. İlimiz su ürünleri yetiştiriciliği toplam proje kapasitesi 23.092 ton yıl olup, 15.483 ton/yıl alabalık, 5.540 ton/yıl levrek üretimine olanak verebilmektedir.  Derbent Baraj Gölü’nde 14 adet, Yakakent İlçesi açıklarında Karadeniz’de 12 adet su ürünleri Yetiştiricilik Tesisi bulunmaktadır. 2023 yılında bu iki su rezervinde ağ kafeslerde 13.270 ton alabalık üretimi gerçekleştirilmiş olup, bu miktarın 8.771 tonu Türk somonudur” dedi.

 

Derbent baraj gölünde yetiştirilen alabalıkların bir kısmının iç piyasada tüketildiğini

belirten İl Müdürümüz İbrahim Sağlam, sözlerine şöyle devam etti:” Derbent baraj gölünde yetiştirilen alabalıkların büyük bir kısmı ise ortalama 500-600 gr ağırlığa ulaşınca Yakakent ilçemizde bulunan su ürünleri yetiştiricilik tesislerine canlı olarak nakledilip, denizde 3,5-4 kg ağırlığa ulaşıncaya kadar büyütülmektedir. 1,25 kg ve üzeri büyütülen alabalıklar Türk somonu olarak adlandırılmakta ve genellikle ihraç edilmektedir” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmaz, yaptığı konuşmada şunları söyledi: ”Samsun İlimizde yetiştiriciliği yapılan alabalık türü, yapılan kültür çalışmaları ile hem tatlı suda hem de denizde kolaylıkla yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bu tür aslen deniz kökenli olduğu için denizde 20 oC’ye kadar olan suda yetiştiriciliğe çok uygundur. Karadeniz yapısı itibarı ile (sıcaklık ve diğer kimyasal içerik) bu alabalık türünün yetiştiriciliğine çok uygun olup, uygun dönemlerde (Ekim-Kasım ayından Mayıs ayı sonuna kadar) denize alınan balıklar çok hızlı büyüme kaydedebilmekte ve daha lezzeti olduğu için tercih edilmektedir. Bu nedenle son yıllarda özellikle Japonya ve Rusya’dan Türk somonuna talepler artmıştır. Son yıllarda Japonya’dan gelen talepler üzerine tesislerimiz, planlamalarını bu yeni taleplere göre revize ederek, Türk somonu üretimlerini artırmışlardır.

Samsun İlimizde su ürünleri yetiştiricilik tesislerinde yaklaşık 150 kişi istihdam edilmekte olup, su ürünleri işleme ve değerlendirme tesisleri ile beraber bu rakam 300 kişi civarına ulaşmaktadır.

Türk somonunun et rengi kalitesinin artırılması için üretimde Türk Gıda Kodeksine uygun renk pigmenti içeren yemler kullanılmaktadır. Ülkemiz çevresinde oluşan jeopolitik risklerin azalması, özellikle Ukrayna’da yaşanan savaşın son bulması durumunda Türk somonu talebinin hızla artış göstereceği ve üretimin artacağı öngörülmektedir” dedi.