BAFRA’DA 19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI

Bafra'da, ‘19 Eylül Gaziler Günü’ nedeniyle, Yeni Kent Meydanı'nda tören düzenlendi.

BAFRA’DA 19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
BAFRA’DA 19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI

 

Törene, Bafra İlçe Kaymakamı Ali Katırcı, Bafra Garnizon ve İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Serdal Şahin, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, Bafra Askerlik Şubesi Başkanı Personel Yüzbaşı Serkan Savaş, Bafra İlçe Emniyet Müdürü Abdullah Yahşi, Bafra İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Uzunlar, Bafra 75. Yıl Huzurevi ve Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Muzaffer Şahin, CHP Bafra İlçe Başkanı Nihat Oktay, AK Parti İlçe Yönetimi, Bafra İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Mustafa Yiğit, dernek başkanları, daire müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, okul müdürleri ve öğrenciler katıldı.
     Bafra Kent Meydanı'nda gerçekleştirilen törende, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Bafra Temsilcisi, Bafra Şehit Aileleri ve Gaziler Dayanışma Derneği, Türkiye Harp Malulleri Şehit Dul ve Yakınları Derneği ve Bafra Şehit Aileleri Derneği tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk konularak, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.
     Günün anlam ve önemini belirten konuşma Türkiye Muharip Gaziler Derneği Bafra Temsilcisi Rami Şahin tarafından yapıldı. Türkiye Muharip Gaziler Derneği Bafra Temsilcisi Rami Şahin,19 Eylül'ün, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsında Türk kahramanlığının taçlandığı bir gün olduğunu söyledi.
                     “ŞEHİT NURLANMIŞ, GAZİ ONURLANMIŞ ASKERDİR”
    19 Eylül Gaziler Günü'nün aziz vatana canını adayan kahramanların günü olduğunu belirten Şahin, "19 Eylül, 1919-1922 yıllarında Kurtuluş Savaşı'nda, 1950'de Kore'de, 1974'te Kıbrıs'ta savaşan muharip gaziler ile Türkiye Cumhuriyeti'nin rejimi, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda vatan hainlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis tüm malul gazilerin şeref günüdür. Şehit ve Gaziler toprağı vatan, insanı ulus yapan değerlerdir. Vatan savunmasında, şehit ve gazi olmak kadar güzel bir kavram olamaz. Ülkemiz bugün dünden olduğundan daha fazla,iç ve dış düşmanlarımızın yoğunlaşan tehdidi altındadır. Bilinmelidir ki; Türk halkının azim ve kararı, her türlü zorluğu yenmeye ve Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza dek yaşatmaya muktedirdir. Vatanın bütünlüğü uğrunda akan kanların hesabının mutlak suretle sorulacağından eminiz. Anadolu tarih boyunca, üzerinde barınmasını beklemeyen ve muktedir olamayan milletlere hiçbir vatan olmamıştır. Türk milleti ise, bin seneye aşkın bir zamandır, güç ve kudretiyle, Anadolu’yu kendine ebedi vatan yapmıştır. Türk’ü Anadolu’dan koparmak asla söz konusu olamaz. Buna kimsenin der gücü yetmez.” dedi.
          Kıbrıs Gazisi Mehmet Yüksel'in "Bayrak" isimli şiiri okumasının ardından konuşan Bafra İlçe Kaymakamı Ali Katırcı ise, "19 Eylül Gaziler Günü aynı zamanda  TBMM tarafından Mustafa Kemal Paşa'ya Mareşallik Rütbesi ve Gazilik Ünvanının verilişinin 91. yıl dönümüdür. Devletimiz ve milletimiz verilen mücadeleler sayesinde, hiçbir koşulda bağımsızlık ve hürriyetinden taviz vermemiştir.Sonsuza kadar da var olma iradesini göstermektedir. Aziz milletimiz, devletin ve milletin bekasının temininin üstün fedakârlık nişanesi olan vatan evlatları gazilerimizi hiçbir zaman unutmamış ve bundan sonra da unutmayacaktır. Bugün olduğu gibi bundan sonra da her türlü imkânlarımızla gazilerimizin yanında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyor, bu anlamlı günde Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum." diye konuştu.
          Kutlama töreni protokolün Muharip Gaziler Derneği Bafra Temsilciliğini ziyaretiyle son buldu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500