Niksarlı çiftçilere seminer

Tokat’ın Niksar İlçesinde,Grow Fide ve Rito Tohumculuk, Tokat’ın Niksar ilçesinde çiftçilere tohum seçimi, ihracata yönelik sebze üretimi, hasat ve paketleme konulu bir seminer düzenlendi.

Niksarlı çiftçilere seminer
Niksarlı çiftçilere seminer

Niksar Organize Sanayi Bölgesi’nde Kv Gıda Paketleme ve Soğuk Hava Tesisleri’nde düzenlenen seminere, Antalya Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birlikleri Başkanı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi İcra ve Yürütme Kurulu Üyesi  Mustafa Satcı, Rito Tohumculuk A.Ş. ve Grow fide A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Nazmi Gündüz, Kv gıda yönetim kurulu başkanı Süleyman Kılınçarslan, Grow Fide Çiftçi Eğitimi Teknik Danışmanı Ziraat Mühendisi Ali Ak, çevre ilçe  belde belediye başkanları, siyasiler, sebze ve meyve komisyoncuları ile  çok sayıda çiftçi katıldı.

 

Açılışta  konuşan Kv Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kılınçarslan, Niksar ve yöre çiftçisinin yeniliklere açık olduğunu, en kısa zaman içersinde  İhracata yönelik üretim şeklini kavrayarak, ürünlerinin Avrupalı tüketicilerinin sofrasına sunmayı başaracaklarından son derece emin olduğunu belirtti.

 

 Süleyman Kılınçarslan, “Hedefimiz, Tokat domatesi ve soğan ile diğer ürünleri de bu tesiste paketleyip başta Rusya ve diğer Avrupa ülkelerine ihraç etmektir. Bunu başarmanın yolu da çiftçimizle el ele vererek,  Avrupalı tüketicinin ne zaman  hangi çeşidi istediğini iyi analiz edip üretim şeklimizi belirledikten sonra Avrupa pazarlarında yerimizi almış olacağız” dedi.  

 

 Antalya Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birlikleri Başkanı ve Türkiye

İhracatçılar Meclisi İcra ve Yürütme Kurulu Üyesi  Mustafa Satıcı da ,üretimin alıcıyla birlikte  planlamasının gerektiğini belirtti.

 

 Satıcı, “Türkiye’de tohumculuk sektörü gelişiyor. Özelliklede Tarım Bakanlığı’nın bu konuda ciddi yasal altyapı oluşturmasıyla beraber sektöründe büyümesine paralel olarak, Türkiye’de tohum ıslah çalışmaları ciddi anlamda mesafe kaydetti.  Bu bağlamda sevindirici” diye konuştu.

 

 Son günlerde kamuoyunu meşgul eden, “genetiği değiştirilmiş organizmalar” (GDO)  tartışmalarının  geçmiş dönemlerdeki hormon tartışmalarına benzettiğini hatırlatan Mustafa Satıcı, şunları söyledi. “Özellikle konu hakkında çok bilgi sahibi olmayan insanların, ve ya bazı yayın organlarının  bu konuyu farklı algılamalarından  dolayı, tüketicinin kafasında soru işaretleri oluşturduğunu düşünüyorum. Sebze meyve üretimimizde GDO’un uzaktan yakından bir ilgisi yok. Bunu çok net söyleyebilirim. Sebze meyve üretiminde bizim özellikle üzerinde durduğumuz gıda güvenliği, yani zirai  ilaç kalıntısının minimülize edilmesi. Bu çerçevede üretimin hem iyi tarım uygulamaları, hem de Avrupa’daki Süper marketlerin uygulamış olduğu, global celp çerçevesinde üretimin kayıt ve kontrol altına alındığı bir mekanizma çerçevesinde üretilmesi ve tüketicinin  o ürünü tüketirken üzerindeki etikete bakıp nerede üretildiğini, hangi kimyasalların kullanıldığını ve ne zaman hasat edildiğini görmesini sağlamak. Yani burada tamamen şeffaflıktan bahsediyoruz. üretimde bu noktaya geldiğimiz zaman  zaten bu Hormon tartışmalarında olduğu gibi bu işi provoke edenlerinde önüne geçmiş olacağız”diye konuştu. Üreticilerinde öncelikle sertifikalı tohum kullanmalarının gerektiğini işaret eden Mustafa Satıcı, “üretimi planlarken mutlaka alıcınız kimse, Rusya’ya ihracat

yapan bir ihracatçıysa  onla, yurt içine  süper markete tedarik yapan bir tedarikçiyse onunla  veya  sebze halinde bir komisyoncuysa fark etmiyor. alıcıyla bir araya gelip üretimi planlamak gerekiyor. Eğer ürünü o kişilere  satacaksanız onun hangi çeşit ürünü ne zaman istediğini ne miktarda istediğini bilmeniz gerekiyor. Eğer siz üretimi baştan planlamanız gerekiyor.  Bütün bu üretim çalışmaları  mutlaka bir zirai danışman gözetiminde yaparsanız geriye hiçbir sorun kalmayacaktır”

      

Rito Tohumculuk A.Ş. ve Grow fide A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Nazmi Gündüz ise, Karadeniz bölgesinde sebze ve meyve ihracatçısının olmadığını, her fırsatta dile getirdiklerini ve bu gün ise Kılınçarslan ailesi bunun öncülüğünü yaparak 20 milyon dolarlık bir tesisi kazandırmıştır.  Dedi.

 

Gündüz,bu tesisin Tokat  çiftçisinin ürettiği ürünlerinin yanı sıra Karadeniz Bölgesi’nde yetiştirilen sebze ve meyvelerinin de bu tesiste paketlenip ihracat edilebileceğinden, Türk tarımı ve çiftçisi adına sevindirici olduğunu ifade etti.

 

 Çiftçi nerdeyse biz oradayız sloganı ile yola çıktıklarını da hatırlatan Günüz, “Bu gün yöre çiftçisine  hem bu tesisin yararlarını ve ihracata yönelik üretim kriterleri ile sertifikalı tohumun önemi ve iyi tarım uygulamaları konularında teknik bilgiler verdik. Çünkü, çiftçi var oldukça bizler varız” diye ifade etti.

 

 Nazmi Gündüz, asıl amaçlarının ise,  bu bölgede  üretilen domates, beyaz ve kırmızı lahanasını,  komşu ülke Rusya ile diğer ülkelere ihracat edilmesi olduğunu vurguladı.           

 

 

Çiftçiler, bilgilendirme toplantısının kendileri için çok uygun bir zaman olduğu için katılma fırsatı bulduklarını ve bu toplantı sayesinde bilmedikleri konular hakkında bilgi edindiklerini belirtti. Bu tür bilgilendirme toplantılarının daha sık yapılmasını isteyen çiftçiler, Niksar Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan, Kv gıda Sebze ve Meyve paketleme ile soğuk hava deposu  sayesinde ürünlerinin değerinin artacağına inandıklarını söyledi.  


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500