Bakan Demir Bafra`da umut dağıttı

Bayındırlık ve İskân Bakanı Mustafa Demir, Bafra’da çeşitli incelemelerde bulunmak üzere Samsun Milletvekilleri Ahmet Yeni, Binnur Şahinoğlu, Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, ve birim müdürleri ile beraber Bafra Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı Akparti İlçe Teşkilatlarında ziyaretlerde bulundu.

Bakan Demir Bafra`da umut dağıttı
Bakan Demir Bafra`da umut dağıttı

Bafra’nın girişinde karşılanan Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, ilk olarak Bafra Kaymakamlığı'na geçti. Burada Bafra Kaymakamı Ayhan Boyacı ve daire amirleri tarafından karşılanan Bakan Demir’e Bafra Kaymakamı Ayhan Boyacı makamında  Bafra hakkında brifing verdi.

            Kaymakam Ayhan Boyacı ‘‘Bafra’nın en önemli ürünlerinden tütün ekimi alanlarının azalmasıyla Bafra’da alternatif ürün olarak meyvecilik, sebzecilik, turizm alanlarında çalışmalar sürdürülüyor. Bafra Pirinci markalaştırılıp paketlenerek ihraç ürünü olma safhasına gelmiştir. Turizm alanında zengin bir turistik potansiyele haiz Türkiye’nin en büyük kuş cenneti, bunun dörtte üçü  Bafra hudutları içerisinde bulunuyor. Türkiye’deki 448 kuş çeşidinin 347’si yöremizde bulunmaktadır. Alt yapısı hazırlandığında turizm alanında büyük bir potansiyel olacaktır. Ayrıca İkiztepe ören yeri kazıları tarihi yönden çok önemlidir. Kolay Beldemiz de Altınkaya, Derbent baraj göllerinin tarihi ve tabiat güzellikleriyle Bafra’nın akciğeri konumundadır. Bölgemizin Turizm Bölgesi ilan edilmesi için Turizm Bakanlığı nezninde girişimlerde bulunduk olumlu netice alacağımızı umuyor sizlerin desteğini bekliyoruz. Eğitim konusunda ilköğretim ve ortaöğretim de büyük aşama sağladık. Bir sorunumuz yok. Bunda sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu’nun büyük desteklerini gördük. Ayrıca 2009-2010 öğretim yılında zengin tarım potansiyeline haiz  Bafra’mızda ilk defa Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Tarım Meslek Lisesi açtık. 678 dönüm tarım hazine arazisini de Samsun 19 Mayıs Ziraat Fakültesi'ne tahsisi için çalışmalarımız sürüyor en kısa zamanda bu çalışmalarımız bitirilecek. Eğitim konusunda en büyük noksanımız 4 yıllık bir fakültenin Bafra’da açılması ihtiyacı vardır. Bu tekliflerimizin daha öncede sizlere beyan etmiştik. Fakülte olarak açılmasını istediğimiz İnşaat mühendisliği, makine mühendisliği, su ürünleri fakültesi müjdesini inşallah hep birlikte veririz. Ayrıca Koşu Köyü'nde balıkçılıkla geçinen vatandaşlarımız için balıkçı barınaklarının kurulması ihtiyacı vardır. Bu talebimizi yazılı olarak resmiyete döktük. Gerçekleşmesini bekliyoruz. Bunun yanında bu bölgede bir yat limanı yapıldığı takdirde hızlı feribotlarla Karadeniz’in her limanına 4 saat gibi kısa zamanda ihracat imkanı doğacak Bafra’nın yetiştirdiği ürünler bu sayede pazar bulmuş olacak. Son olarak organik sebze üretimini dağ köylerde yetiştirip bunu özel idare destekli olarak sayın valimizin desteğiyle 22 köyde başlattık. Sulu tarımda verimin arttırılması için Bafra Ovası sulama projesinin ödeneğinin artırılarak biran önce çiftçilerimizin hizmetine sunulmasında desteğinizi bekliyoruz. Üretici birliklerinin yasasını değiştirilerek pazarlama imkanları verilmesini istiyoruz.’’ dedi.

            Samsun Milletvekili Ahmet Yeni  ‘‘ Sayın kaymakamımızın dile getirdiği Bafra sorunlarını tek tek takip ediyoruz. Bütün konularda çalışmalarımız devam ediyor. Hükümetimizin Türkiye genelinde olduğu gibi Bafra halkına da vermiş olduğumuz sözleri yerine getirdik. Getirmeye de devam ediyoruz. Eğitim konusunda ilköğretim ve ortaöğretimde okul sorunumuz kalmadı. Bunda başarılıyız. Sadece Bafra’ya bir fakülte kazandırma çalışmalarımız devam ediyor. Bunu da en kısa zamanda sizlerinde desteğiyle Bafra’mıza kazandıracağımız inancındayız. Sağlıkta Bafra Bölge Devlet Hastanesi'nin nisan ayı içerisinde ihalesi yapılıp temelini atacağız. Bafra’da basın bize hep şunu sormuştur, geçmişte söz verilip bu sözler gerçekleştirilememiştir. Ben şimdi bu arkadaşlarımıza soruyorum hangi sözü verdikte bu sözümüzü yerine getirmedik. Bana onu söyleyin tabi ki talepler olacaktır. Buradan Bafralı iş adamlarına sesleniyorum onlarda taşın altına elini koysunlar, bizde onlara gerekli desteği verelim.’’ dedi.    

            Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Bafra ve Bölgeye yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Demir, ‘‘Bafra Samsun’umuzun en büyük ilçesi bunu bırakalım Türkiye’nin en büyük ilçelerinden. Potansiyeli çok yüksek çok yönlü tarihi bir geçmişi olan ilçemizdir. Bafra deyince akla sebze gelir bolluk, bereket gelir. Bafra çok değerli bilim adamları ve siyasetçiler yetiştirmiştir. İnsan değerleri de çok fazla olan bir ilçemizdir. Bafra’da son yıllarda büyük bir değişimi yaşıyoruz. 8 yıllık iktidarımız döneminde büyük hizmetler yaptık. Yapmaya da devam edeceğiz. Kaymakamımızın da belirttiği gibi geleceğe yönelik projeleri hayata geçirmek için büyük bir gayretle çalışacağız. Bakanlığıma düşen projelerde de her türlü desteği vermeye hazırım. Eğitim alanında Samsun 19 mayıs Üniversitesi bünyesinde İletişim, Mimarlık, Sivil havacılık ve uzay bilimleri fakültelerini açacağız.’’ dedi.  Bu Sözün üzerine Bafra Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hasan Davran "Bunlardan bir tanesini de Bafra için düşünseydiniz daha iyi olurdu. Bugün bu müjdeyi Bafralılara vermiş olurdunuz." dedi. Tekrar konuşmasına devam eden Demir ‘‘İlçemize uygun düşebilecek kent bütünlüğü ile bütünleşebilecek bir fakültenin mutlaka Bafra’da açılmasını bizde istiyoruz. Fakat ilçe halkı fakültenin alt yapısını oluşturacak fiziki mekanları yapıp üniversiteye teslim etmeleri gerekir." diyen bakan yeni yapılacak olan Bölge Hastanesi, Toki Konutları ve diğer projelerin en kısa zamanda biteceği müjdesini verdi.

 

Kaymakamlıktan sonra Bafra Belediyesi'ne geçen Bakan Demir burada Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin tarafından karşılandı.

Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, seçim zamanı  Bafralılara verdikleri sözlerini yerine getirmek için hazırladıkları  projelerden yeni otogar yeri, çevre yolu, yeni pazar yeri ve hayvan pazarı, meydan projelerine destek olunması için Bakan Demir’den destek istedi.

Bakan Demir ise, yapılan ve yapılacak olan her türlü çalışmanın yanında ve destekçisi olacağını belirterek, “ Seçim dönemlerinde verilen sözlerin yerine getirilmesi için özel bir gayret sarf ediyoruz. 2011 yılına kadar Bafra İlçesi  beklediği yatırımları alacağını belirtti Bölge Devlet Hastanesi`nin 2 yıl içinde ilçeye kazandırılacağını belirten Demir, organize sanayi bölgesinin arzu ettiği yatırımları da en kısa sürede alması için çalıştıklarını söyledi.

Milletvekili arkadaşları ile birlikte ilçenin durumunu değerlendirdiklerini söyleyen Demir, Bafra`nın potansiyeli olduğunu ve bunu en iyi şekilde kullanacaklarını ifade etti. Bu arada Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin yapacakları yatırımları anlatırken, Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ise notlar aldı.

Bafra Belediyesi'nden sonra Ak Parti Bafra İlçe Başkanlığı'na geçen Bakan Demir burada ise açıklamalarda bulundu.  İlçe Başkanlığında Ak Parti Bafra İlçe Başkanı  Av. İbrahim Semiz hoş geldin konuşması yaparken,  Ak Parti Samsun Milletvekili Ahmet Yeni ise Bafra ve Bölgesine bugüne kadar Ak Parti zamanında yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aktarırken “80 yılda yapılmayan yatırımlar 8 senede Bafra’ya aktarılmıştır’’ diyerek Ak Parti’ye oy veren herkese teşekkür etti.

Bakan Demir ise Bafra ‘da yapılacak her türlü yatırımın yanında olacağını belirterek, 2001 yılından nasıl Ak Parti’ye bu halk sahip çıkmışsa, yapılacak ilk seçimde daha fazla çıkmak zorundadır.’’dedi

Ak Parti Bafra İlçe Başkanlığı'ndan sonra Bafra Belediyesi Su Arıtma Tesisi gezildi yetkilerden bilgi alındı. Daha sonra Özel MediBafra  Hastanesi ziyaret edildi. Ve burada hastane Yönetiminin talepleri not alındı. Samsun ve bölgesinde özel hastaneler arasında ilk defa Diyaliz Ünitesi kuran hastane özelliği bulunan Özel MediBafra Hastanesi yönetimi Bakan Demir’den diyaliz merkezinin açılması için destek istedi.

Buradan ayrılan Bakan Demir Yeni yapılacak olan Bafra Devlet Hastanesi ile TOKİ arazisinde incelemelerde bulundu. Bafra Öğretmenevi'ne geçen Bakan Demir ve beraberindekiler burada ilk olarak Ak Parti Bafra İlçe Teşkilatı  ile basına kapalı bir toplantı gerçekleştirdi.

Daha sonra ise Bafra Öğretmenevi Restoranı'nda Bafralı işadamları ve Sivil Toplum Örgütü Temsilcileri ile istişare toplantısı yaptı.

Toplantının peşinden verilen yemekten sonra Bakan Demir Bafra'dan ayrıldı.

Bakan Demir’in Bafra'daki ziyaret gezilerine Samsun Valisi Hasan Basri  Güzeloğlu, AKP Samsun Milletvekilleri Ahmet Yeni, Binnur Şahinoğlu, Bafra Kaymakamı Ayhan Boyacı, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, AKP Samsun İl Yönetimi, AKP Bafra İlçe Başkanı Av. İbrahim Semiz, Belde Belediye Başkanları, Belediye ve İl Genel Meclis Üyeleri, Daire Müdürleri,  Muhtarlar ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Cennetliklerin Ümit Ayan bakana yeni yapılan Bafra Müzesi için ailesinden kalan tarihi eserleri verdiklerini, ama müze 3 yıldır açılamadığını söyleyerek , bir an önce müzenin açılaması dileğinde bulundu. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500