Öğretmenlerden Türk Hava Kurumuna anlamlı destek

Bafra’da dünyanın ilk kadın savaş pilotu olan Sabiha Gökçen anısına Bafra Fatih ilköğretim okulu öğretmenleri topluca Bafra Türk Hava Kurumu’na üye oldular.

Öğretmenlerden Türk Hava Kurumuna anlamlı destek
Öğretmenlerden Türk Hava Kurumuna anlamlı destek

Son günlerde atılım içinde olan Bafra Türk Hava Kurumu şubesinde yapılan toplu üyelik töreninde konuşan şube başkanı Salih Zeki Nayır, “öğretmenlerimizi bu örnek davranışları için kutluyoruz. Atamızın bize emaneti olan Türk Hava Kurumu’na cumhuriyetin ilk yıllarında ilgi ve destek çok yüksekti. 18 milyon nüfusumuzun olduğu 1930’lu yıllarda kurumun üye sayısı 500 binlerdeydi. Halkımızın verdiği büyük destek sayesinde çeşitli alanlarda havacılık rekorları kırılıyordu. Hatta bir otomobil fabrikamız yokken Türkiye’nin yerli uçağı imal edilmişti. 1935 yılında THK Türk kuşu’nun açılışında uçakları gören Sabiha Gökçen Hanım da havacılığa ilk o yıllarda heves etmişti. Atatürk’ün manevi desteği ile dünyanın ilk kadın savaş pilotu olan ve havacılığa hizmet eden Sabiha Gökçen’i bu ölüm(aynı zamanda doğum) gününde rahmetle anıyoruz.  Bu gün sivil havacılık ülkemizde hızla gelişmektedir. Hava yollarında çalışan pilotların dörtte biri yabancı pilotlardan oluşmaktadır. Bu pilotlara yüksek ücretler ödemekteyiz. Atamızın cumhuriyetimizi emanet ettiği gençlerimizden bu alanda da başarılar beklemekteyiz. THK havacılığın her alanında çalışması olduğu gibi hava yollarına da pilot yetiştirmektedir. Lise mezunu gençlerimiz 15-18 ay süren eğitimden sonra pilot olabilmektedir. Türk Hava Kurumu dünyada benzeri pek olmayan halkın desteği ile havacılık alanında halka hizmet eden Gençlere eğitici kurslar- orman yangınları ile mücadele- organ nakli-hava ambulansı- turizm, tanıtım faaliyetleri-halk uçuşları- gösteriler örnek bir kurumdur. Ancak son yıllarda çeşitli nedenlerle halkın ilgisi THK’ ye azalmıştır. Kurum sadece deri toplayan, fitre-zekat toplayan bir kuruluş olarak görülmektedir. Yaptığımız faaliyetleri halkımıza iyi anlatmak gerekmektedir. İşte bu nedenle toplumun fikir önderleri olan öğretmenlerimizin bu ince davranışı daha da önem kazanmaktadır. Sevgili öğretmenlerimize kurumumuza verdikleri kıymetli destekleri için çok teşekkür etmekteyiz. Onların üyeliği bize güç vermiştir. Bu vesile ile havacılığa ilgi duyan her kesimden vatandaşımızı kuruma üye olarak çalışmalarında destek vermeye davet ediyoruz” dedi.

     Bafra Fatih İlköğretim Okulu matematik öğretmeni Bahar Bulut‘da katılımcı öğretmenler adına söz alarak  ;” Üyelik töreni için bu günü özellikle seçtik, bu vesile ile Sabiha Gökçen’i rahmetle anıyoruz. Seminer döneminde Okulumuz öğretmeni Burhan Apaydın beyin THK sponsorluğunda düzenlemiş olduğu model uçak kursuna katıldıklarını ve burada yapılan sunumdan sonra Türk Hava Kurumu’nun ülkemiz için stratejik önemini daha iyi fark ettiklerini ve topluca üye olarak destekleme kararı aldıklarını söyledi. Ayrıca bu yıl yaz aylarında THK’nun açmış olduğu paraşüt kursuna müracaat ettim, yazın bende bir havacı olacağım “diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500