Bafra da 46. Yıl Kütüphaneler Haftası

Bafra ilçe Kaymakamı Ayhan Boyacı, “ Kitaplar geçmişten bugüne kadar bize bilgi taşıyan, duygu ve düşünceleri gelecek kuşaklara aktaran en önemli araçtır” dedi.

Bafra da 46. Yıl Kütüphaneler Haftası
Bafra da 46. Yıl Kütüphaneler Haftası

 

       Bafra Kaymakamı Ayhan Boyacı, kitaplardan uzak yaşamanın kör, sağır ve dilsiz yaşamak gibi olduğunu ifade ederek, hiçbir eğlencenin okumak gibi ucuz, hiçbir zevkin de okumak kadar kalıcı ve faydalı olamayacağını söyledi.

      Bafra'da 46. Kütüphaneler Haftası Bafra Hasan Çakın İlçe Halk Kütüphanesi toplantı salonunda düzenlenen törenle kutlandı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan etkinlikte açılış konuşması yapan Bafra Hasan Çakın İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Şaban Hüryaşar, “Kitaplar bilgimizi artırmada, dilimizi zenginleştirme de duygu ve düşüncelerimizi geliştirmede, zamanımızı en iyi şekilde değerlendirmede bizim en yakın arkadaşımızdır. Bilindiği gibi Kütüphanelerimiz, her yaştaki vatandaşlarımızın çeşitli konulardaki eserlerden serbestçe yararlanmalarına yardımcı olan yaygın bir eğitim kuruluşudur. Kütüphanelerin, insanlığın fikir ürünleri olan kitap ve benzeri materyallerin, tasnif edilip yararlanmaya sunulduğu eğitim ve kültür kuruluşları olduğu kabul edilmektedir” dedi.

       Törene konuşmacı olarak katılan Samsun Yazarlar Derneği ve Samsun İlesem Temsilcisi Ahmet Seven ise, kitap okumanın alın terinin var olduğunu belirterek, ”Kitap okurken düşünmek çok önemlidir. Kitaplar olmasaydı çağlar boyunca nice güçlüklerle edinilmiş bilgiler unutulur, gider ve insanlık bugünkü noktaya ulaşamazdı. Günümüzde kitap okumanın eksikliği toplumumuzda ilerliyor. Kitaplardan dost edinirsek,  çevreden de dostlar elde ederiz. Bizim ecdadımız harbe giderken bile yanlarında kitaplarını götürmüşlerdir” diye konuştu.    

          Kitapların doğru sözlerle, örnek yaşantılarla dolu olduğunu belirten Bafra Kaymakamı Ayhan Boyacı ise,“İnsanlık tarihinde her dönem Kütüphaneler kurulmuştur. Türk İslam toplumunda her zaman kitabın önemi belirlidir. Okuma insana çok şey kazandırır. İddialar falanca kitapta şöyle konu anlatılmaktadır diye konuşulursa, o zaman iddialarınızı yaygınlaştırırsınız. Bunun sonucunda bilgi depolayacak ve geleceğe aktaracak materyaller geliştirilmiş. Bunların en önemlisi kitaplardır. Kitabın faydalarının anlaşılması kullanılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasının gerekliliği sonucu kitaplıklar ve kütüphaneler oluştu. Kütüphaneler de eski çağlardan beri insanlığa hizmet etmektedir. Milletimiz kurduğu tüm medeniyetlerde kitaba ve kütüphaneye çok büyük önem vermiştir” şeklinde konuştu.

         Bafra Hasan Çakın İlçe Halk Kütüphanesinden en çok kitap okumada birinci olan Burcu Doğan’a Bafra Kaymakamı Ayhan Boyacı, ikinci olan Nisa Duman’a Bafra Belediye Başkan vekili Salih Helvacı, üçüncü olan Beste Okay’a Bafra Nafiz Kurt Devlet Hastanesi Başhekimi Davut Çepni, dördüncü olan Halil İbrahim Alpay’a Samsun Yazarlar Derneği ve Samsun İlesem Temsilcisi Ahmet Seven tarafından çeşitli hediyeler takdim edildi.   Daha sonra Bafra Hasan Çakın İlçe Halk Kütüphanesi salonunda 29 Mart- 04 Nisan 2010 tarihleri arasında açık olan Kitap sergisi Bafra Kaymakamı Ayhan Boyacı ve beraberindeki heyet tarafından gezildi.   

         46. Kütüphaneler Haftası programına, Bafra Kaymakamı Ayhan Boyacı, Bafra Belediye Başkan vekili Salih Helvacı, Bafra Nafiz Kurt Devlet Hastanesi Başhekimi Davut Çepni, Samsun Yazarlar Derneği ve Samsun İlesem Temsilcisi Ahmet Seven, Bafra ilçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Yayla, Bafra Müftüsü Burhan Keleş, Bafra Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Tokgöz, Bafra İlçe Tarım Müdürü Ahmet Dursun, Bafra Hasan Çakın İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Şaban Hüryaşar, Bafra Sivil Savunma Müdürü Belma Özel, Bafra Nüfus Müdürü Mehmet Ali Temiz, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve kütüphane personeli katıldı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500