PAPRİ KAPASİTE ARTIRIMI İÇİN DÜĞMEYE BASTI

Bafra Eriş Papri Salça ve Konserve Fabrikası, kapasitesini iki katına çıkarıyor

PAPRİ  KAPASİTE  ARTIRIMI İÇİN DÜĞMEYE  BASTI
PAPRİ  KAPASİTE  ARTIRIMI İÇİN DÜĞMEYE  BASTI

 

Bafra Organize Sanayi Bölgesinde 2 yıl önce kurulan ve 10 bin metre kare alanda faaliyet gösteren Bafra Eriş Papri, fabrikada öncelikle domates ve kırmızı biber salçası ile közlenmiş biber üretiyor.

Kapasite artırımı

 Bafra Eriş Papri Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Mehmet İçten, “Bafra’da yetişen domatesin değerlendirilmesi, bölge çiftçisinin gelir kaynaklarının artırılması ve bölgemizdeki mevcut domates ve biber salçası ihtiyacını karşılayabilmek amacıyla makine ve ekipmanları önce teknolojiye uygun hale getirdik. Böylelikle de kapasitemizi iki katına çıkarmayı hedefledik. “ dedi.

Mehmet İçten, sezon boyunca domates ve biber alımlarının süreceğini belirterek, üretim sonunda çıkan küspenin de hayvancılığın gelişmesinde önemli ölçüde etki edeceğini söyledi.

Bezelye’de işleyecek

Bafra Ovası,  alım garantisi olan domates ve kırmızı biberin yanı sıra bezelye ile de tanışacak. Günlük 140 ton bezelye alım yapması beklenen fabrika, sezon boyunca 5 bin 600 ton bezelye işlemiş olacak. Üreticiyi alım yönünde teşvik eden Bafra Eriş Papri, çiftçiye de önemli ölçüde ekonomik girdi sağlamış olacak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500