KILIÇ,”Ölü Toprağını Üzerinizden Atın”

Bafralı büyük düşünmeli; AK Parti Grup Başkan Vekili ve Samsun Milletvekili Suat Kılıç, başarmak için inanmanın önemli olduğunu belirterek, “Bafra’da büyüyenler, enerjilerini başka yerlerde bulmaya çalışıyor” dedi.

KILIÇ,”Ölü Toprağını Üzerinizden Atın”
KILIÇ,”Ölü Toprağını Üzerinizden Atın”

 

Açılış konuşması yapan Bafra TSO Başkanı Rızvan Aksoy, bölgenin en büyük sıkıntısı işsizlik olduğunu, Bafra’da yaşayan işadamlarının yatırım konusunda üç kişinin yan yana gelmediğini, dünyada çok az örneği olan Kuş Cennetinin bu bölgeye örnek olduğunu ve mutlaka üniversiteyi Bafra’ya istediklerini söyledi. Aksoy,”Bölge bir krizden geçiyor. Bizde nasibimizi aldık, işsizlik hat safhada, sorun varsa, çözümde vardır. Bölgedeki sıkıntıyı da herkes biliyor” dedi.

             Bafra Kaymakamı Ayhan Boyacı ise, Bafra ovasının çok zengin bir tarım ve turizm merkezi olduğunu kaydetti.   

            Bafra Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Toplantı Salonunda Türkiye’nin ekonomik ve sosyal gelişmesini ve Bafra ilçesinin Fakülte isteğini değerlendirdi.

            Kılıç, Bafra, 19 Mayıs, Alaçam ve Yakakent ilçelerinin ekonomik ve sosyal açıdan birbirine bağlı olduğunu söyledi.

            Türkiye’nin ekonomik ve sosyal değerlendirmesini yapan AK Parti Grup Başkan vekili ve Samsun Milletvekili Suat Kılıç,”Şuan Türkiye’nin gündeminde, bir anayasa değişikliği var. Dünya ekonomik krizin etkilerini aşmaya çalışırken, Türkiye’nin bir anayasa değişikliği sürecine girmesi, stratejik bakımdan, politik bakımdan Türkiye’nin dengeleri ve ekonomisi bakımından doğru bir tercihmidir diye bu noktada bizim yaklaşımımız şu, hayat her yönüyle devam eden bir süreçtir. Aynı anda ocaklar uçar, aynı halde trenler hareket halindedir. Aynı halde denizdeki vapurlarda, seyir halindedir. Kara taşıtları da aynı halde, hareketlerine devam etmektedir. Hayat dinamik bir süreçtir. Tekerler yerde dururken, arabanın gitmesi mümkün değildir. Bütün unsurların aynı halde çalışması lazım, bu açıdan Türkiye’nin demokrasisi, Türkiye’nin ekonomisi ile paralel bir süreçtir. Türkiye’nin demokrasisini, Türkiye’nin özgürlüklerini, Türkiye’nin çağdaşlaşma sürecini, Türkiye’nin AB.’ne tam üyelik sürecini, Türkiye’nin ekonomisinden bağımsız olarak,  değerlendirmeye kalkarsak, kesinlikle büyük bir yanılgıya gireriz. 10 sene önce Türkiye’de toplam yıllık ihracaat yaklaşık 30 milyar dolar çıvarındaydı. 2009 yılında küresel ekonomik krize rağmen Türkiye yıllık 100 milyar dolar ihracaat yaptı. Kriz öncesi 2008 yılında, Türkiye’nin toplam ihracaatı 132 milyar dolar rakamına ulaştı. 2010 yılı verilerine bakıldığı zaman Mart ayı itibarıyla, Türkiye’nin bir önceki seneye göre, ihracaatındaki artış oranı yüzde 34’dür. Dolayısıyla ciddi ve yeni bir sağlam toparlanma yılı sürecine girdiğimiz anlaşılmış görülüyor.  İhracaatla demokrasi arasında, bir ülke özgür ülke ise, bir özgür toplumsa, dünya’ya entegre olabiliyorsa, Türkiye’yi yönetenlerin vizyonundan isimlenmek süreciyle, o ülkenin işadamları dünya iş yapabiliyorsa ilerleme görülür.  Vizyon ülkenin dışa açılması ile paralel gelişen bir süreçtir. Güvenilir bir ülke olabilmek için dünya’ya entegre, demokrasisi yerine oturmuş olunması gerekiyor.  Petrol’ün ve doğal gazın olduğu yerlerde, demokrasiden ve hukuk devletinden, özgürlüklerden, bireyin hukukundan pek fazla söz edilmez. Çünkü gelişmiş sanayileşmiş ülkeler, kendi istekleri fiyattan petrolü almak için orayı sanayileşmiş güçlerin yönetmesi gerekir. Türk sanayicileri gelişmek için 24 saat çalışmak zorundadır ki; kazanabilsin. Malı ve ürünü satabilmek için entegre olmak lazım, Türkiye’de hukuku ön plana çıkaralım” dedi.

            Yerli yatırımcı gibi yalancı yatırımcının çoğaldığını belirten Kılıç, “17 Temmuz 2011 tarihi Türkiye’de Milletvekili seçimlerinin yapılacağı tarihtir. Biz bunu yerli yatırımcılarına da, yabancı yatırımcılarına da, aynı şekilde ifade ediyoruz. Yani Türkiye’de ufukta yeni bir eken seçim söz konusu değildir. Yatırım yapmayı düşünen ve önünü görmeyi planlayan hesabını kitabını buna göre belirlesin” diye konuştu.

            Türkiye açılısından dış politikanın da çok önemli olduğunu belirten Kılıç, Türkiye’nin gücünü coğrafya’sından ve ekonomisinden aldığını ve Türkiye’nin artılar hanesine, her kim bir ilave yapabiliyorsa, anayasa değişikliklerinin de milletin önüne geleceğini oradaki artıların bir kazanç olduğunu kaydetti.

            Yunanistan’ın Avrupa’nın şımarık çocuğu olduğunu belirten Kılıç,” Yunanistan bugün ekonomik olarak iflas etti. AB. Ülkeler Yunanistan’a 20 milyon dolar yarım etme ihtiyacı bulmuştur. Türkiye IMF kaynağını red etmiştir. Türkiye borç kaynağı içine girmemiştir. Türkiye’nin sanayide büyüme rakamları açıklandı. Türkiye 2009’un son 3 ayını yüzde 6 oranında büyümeyle kapattı. 2010 yılı olarak şuan Türkiye’nin ekonomik büyümesi yüzde 3,5’dur. 2010 yılı ocak ayında Türkiye’de satılan sıfır kilometre otomobil adeti 2009 yılından yüzde 24 daha fazladır. Ekonomide ve paranın tüketiminde yeniden kesenin ağzı açılıyor” dedi.

            Bafra’da bir takım sivil inisiyatifin fakülte konusunda imza kampanyasın yapıldığını duyduğunu ve ne olması gerekeni de ortaya her zaman söylediğini belirten Kılıç, “Yaklaşık 1 yıldır, Karaköy çiftliğine gelip, gidip Ondokuzmayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesini Bafra’ya taşıma duygusunu bildiriyorum. Üniversitenin Rektörünü de Karaköy Çiftliğine getirdim. Onu da aynı duygunun içerisine dahil ettim. Karaköy TİGEM Çiftliği Tarım Bakanlığına bağlı, bu çalışmamızdan kamuoyu haberdar oldu. Ziraat Fakültesi konusunda 1,5 yıldır çalışma yapıyorum ama bu konuda beni Bafra’dan kimse aramadı. Ziraat Fakültesi şuan bu bölge için üniversiteye eş plandır. Ziraat Fakültesi ile Bafra arasında irtibat kurmak demek, Bafra’ya üniversitenin gelmesi demektir. Herkes kendi çabasını kutsamaya başlarsa, orada çok büyük olan çalışma hedefini bulmaz. Sivil insiyatif çalışmaları her zaman zorlamak zorundadır. Son 7 yılda eğitime yapılan yatırımların tamamı vergi matrahından da düşürülmektedir. Fabrikaları da siyasiler kurmaz. Kimin kaç kişilik istihdam yapacağını siyasetçiler belirlemez. Siyasiler sivil insiyatifin yanında tüm imkanlarını seferberlik eder. Hizmette kesinlikle sınır yok, uzun soluklu projeler yapılmalıdır. Hala bu bölgenin çiftçileri tütün yok diye ağlıyor. Alternatif ürün konusunda çalışan yok. Bizde, Bafra OSB boş diye ağlıyoruz. Çalışmada risk almayanlar, hiçbir zaman hiçbir şeyi başaramamıştır. Bafra ovası yani bu bölge cennet gibidir. Bu bölgede en güzel turizm var. Bafra’ya bağımsız bir üniversite uygundur” şeklinde konuştu.

            Bafra Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya; AK Parti Grup Başkan Vekili ve Samsun Milletvekili Suat Kılıç, Bafra Kaymakamı Ayhan Boyacı,19 Mayıs İlçe Kaymakamı Kadir Ekinci, AK Parti Samsun İl Başkanı Adem Güney, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, Bafra TSO Başkanı Rızvan Aksoy, 19 Mayıs İlçe Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, Ak Parti Bafra İlçe Başkanı Av. İbrahim Semiz, AK Parti Bafra 19 Mayıs ilçe Başkanı İbrahim Eren, Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Metin Genççakır, Belde Belediye başkanları, işadamları, Bafra TSO Meclis üyeleri, sivil inisiyatif toplumu, mesleki oda başkanları ve üyeleri katıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500