Birlikler yasası yenilenmeli

Bafra Sebze Üreticileri Birliği Genel Kurulunu Yaptı

Birlikler yasası yenilenmeli
Birlikler yasası yenilenmeli

 

Bafra Sebze Üreticileri Birliği'nin daha önce çoğunluk sağlanamadığı için ertelenen Genel Kurulu yapıldı. Birlik Başkanı Mehmet Bilgiç, Birlikler Yasası'nda yeniliklerin yapılması gerektiğini söyledi

 

Bafra Ziraat Odası Toplantı ve Seminer Salonu'nda gerçekleştirilen kongreye Bafra Ziraat Odası Başkanı Sait Karagöl, Bafra Tarımını Geliştirme ve Destekleme Derneği Başkanı Nuraydın Saka ve üyeler katıldı. Bafra Sebze Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet  Bilgiç, kongrede yaptığı açış konuşmasında, birliklerin üyeler için cazip hale getirilmesi için Birlikler Yasası'nda yeniliklerin yapılması gerektiğini söyledi.

 

ELİMİZ KOLUMUZ BAĞLI

Mevcut Birlikler Yasası'nın, üyelerin ürettiği hiç bir ürüne pazarlama veya pazar bulma imkanı tanımadığını ifade eden Bilgiç, "Biz elimizden geldiği kadar kooperatifler üzerinden pazarlama yapmaya çalışıyoruz. Tabiri caizse, taşıma suyla değirmen döndürmeye çalışıyoruz. Bu yüzden istenilen hizmeti veremediğimiz için yeni üye olan yok. Üye olanların da büyük bir kısmı aidatını ödemiyor. İyi hizmet veremediğimiz için üyelerimizden üyelik aidatlarını bile tahsil edemiyoruz. İlgililerin biran önce Birlikler Yasası'nda değişiklik yaparak birliklerin önünü açmalılar, yoksa elimiz kolumuz bağlı, hizmet veremiyoruz” diye konuştu.   

 

AİDAT ÖDEMEYEN İHRAÇ EDİLECEK

525 üyeden 40 üyenin katıldığı Bafra Sebze Üreticileri Birliği kongresinde Divan Başkanlığını Ahmet Uncu yaparken, Katiplikleri Çetin Yılmaz ve Ali Garipoğlu yaptı. Gözlemciler ise, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Temsilcileri Muhammed Öztürk ve C. Cahid Üngüder'den oluştu. Yönetim Kurulu, Gelir-Gider Tablosu ve Denetleme Kurulu raporlarının okunduğu kongrede, üye aidatı 75 TL, birliğe giriş aidatı ise 225 TL olarak belirlendi. Bütçe imkanları elvermediği için Yönetim kurulu Başkanı'na ücret ödenmeyecek, ancak yönetim kurulu üyelerine 50 TL huzur hakkı ödenecek. Alınan bir diğer karara göre, yapılan ihtara rağmen bir ay içinde üyelik aidatını ödemeyenler ise birlikten ihraç edilecek.

 

YÖNETİM VE DENETLEME KURULU ÜYELERİ

Kongrede daha sonra Yönetim ve Denetleme Kurulu üyeleri seçildi. Yönetim Kurulu'nda, Mehmet Bilgiç, Osman Akbaş, Ali Reis Gündüz, Turhan Şahin ve Dursun Ocak yer alırken, Denetleme Kurulu üyeleri ise, İlkin Güler, İsmail Çetin, Enger Bilgin'den oluştu.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500